Bezemisyjnie i nowocześnie (17) - Znaczenie transformacji energetycznej w poszukiwaniu oszczędności

Autor: 
Jerzy Dudzik
dudzik.jpg

Obecnie „wongiel”; zima, drożyzna to tematy codziennych dyskusji. Tego pierwszego nie widać, drugie zaczyna dawać znać o sobie a trzecie to już codzienność. Czy kolejne platformy są rozwiązaniem otaczających nas problemów? Czy też przemyślaną strategią działania obliczoną na jeden cel. Co by nie było musimy być zaradni. W tej zaradności jest miejsce na poszukiwanie oszczędności. Szczególnie takich, których skutkiem są mniejsze rachunki. To pole dla fotowoltaiki, pomp ciepła czy biomasy i tych nie wiadomo dlaczego „niechcianych wiatraków”. Swoją drogą trudno jest mi zrozumieć działania polityków z hasłami, że to skomplikowana sprawa. Dziwna na pewno, ale czy naprawdę skomplikowana szczególnie w perspektywie zbliżających się problemów?
Jak takie projekty OZE organizować? Z czego finansować? – to ciekawe pytania, na które odpowiedzi warto poszukać w przygotowywanej obecnie strategii rozwoju powiatu. Aby uzyskać efekt skali musimy nauczyć się budować i eksploatować duże projekty energetyczne np. w fotowoltaice. Dobrym przykładem są działania Gminy Lądek Zdrój. Pomysł, przemyślany montaż finansowy, całościowy projekt techniczny i etapowa realizacja farmy fotowoltaicznej – z korzyścią dla jej mieszkańców. Oby takich działań było więcej. To przykład skutecznego kierunku transformacji energetycznej.
Jak to zwykle bywa największym problemem są pieniądze a dokładniej ich brak. Pomimo znanych powszechnie problemów z unijnym wsparciem, jest to ważne, potencjalne źródło pozyskiwania środków finansowych na tanią energię. Do dyspozycji Inwestorów są m.in. środki Funduszu Modernizacyjnego, Krajowego Funduszu Transformacji Energetycznej, Krajowego Planu Odbudowy oraz ReactEU. Właściciele gospodarstw domowych oraz rolnych, mają do dyspozycji oferty programów: „Mój Prąd”, „AgroEnergia”, „Moje Ciepło” oraz „Czyste Powietrze”. Oczywiście warto analizować oferty banków a szczególnie Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
W sprawiedliwej transformacji oprócz systemu dotacji w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dla sektora prywatnego przedsiębiorstw dostępny będzie mechanizm pn. investEU – oparte o gwarancję UE wsparcie zwrotne na realizację inwestycji o podwyższonym profilu ryzyka oraz trzeci filar obsługiwany przez Europejski Bank Inwestycyjny łączący element grantowy z KE oraz pożyczki. To oferta skierowana do samorządów, spółek samorządów, także spółek komercyjnych, działające na zasadach prawa handlowego, ale pełniące misję publiczną.
Jest więc w czym wybierać.
Dbajmy o otaczające nas środowisko naturalne i klimat. Czytajmy treść Społecznego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego i starajmy się wdrażać zawarte w nim pomysły. To wszystko róbmy wspólnie. Tylko takie współdziałanie zbuduje odporność na zagrożenia i wzmocni konkurencyjność oferty Ziemi Kłodzkiej na krajowym i zagranicznym rynku szczególnie turystyki i uzdrowisk.

Wydania: