Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

PARTNERSTWO
W UM w Polanicy Zdroju, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz samorządowych z delegacją ukraińskiej miejscowości o podobnej nazwie – Polianica. Miejscowość zwana kiedyś Polanicą Popowiczowską, a także Palianicą, wchodzi w skład rejonu Jaremcze i leży w Karpatach. Jak mówi burmistrz Polanicy Zdroju Mateusz Jellin, porozumienie jest wynikiem współpracy nawiązanej przed wybuchem wojny
w Ukrainie, rozpoczętej w ramach Związku Miast Polskich. W trakcie podpisywania umowy partnerskiej, burmistrz przekazał otrzymane od niemieckiego partnera kurortu – miasta Telgte – 8 tys. euro na rzecz mieszkańców Polianicy. Bez komentarza.
REFERENDUM
Niemal 44 tys. zł wyniesie wstępny koszt referendum gminnego, w trakcie którego mieszkańcy Lądka Zdroju, wypowiedzą się czy odwołać z zajmowanego stanowiska burmistrza miasta. Na obszarze miasta i gminy powstanie 8 komisji obwodowych. Diety, które otrzymają członkowie komisji oszacowano na co najmniej 22 tys. zł. O lala!
DYREKTOR
Monika Pal została nową dyrektorką Centrum Kultury i Biblioteki w Bardzie. Pal wcześniej pracowała w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Lokalny samorząd liczy, że pod rządami nowej dyrektor dojdzie do uporządkowania księgozbioru. Ma także nadzieję, że umiejętnie odnajdzie się z działalnością centrum w trudnym czasie, bowiem zajmowany dotychczas budynek zostanie wyłączony z eksploatacji. Praca merytoryczna będzie się zasadzać w oparciu o powstające centrum seniora oraz nowe lokum dla biblioteki. Sie porobiło.
GRZYBY
W polanickiej muszli koncertowej i jej sąsiedztwie, odbyła się impreza pn. „Grzybów Zdroje”. Przedstawiciele Nadleśnictwa „Zdroje”, a także Parku Narodowego Gór Stołowych dzielili się ze słuchaczami informacjami, które grzyby można zbierać, a których należy unikać. Impreza odbywa się od czterech lat, jej celem jest promocja grzybobrania. Nic dodać, nic ująć.
KLUB
W Bardzie powstaje klub dedykowany seniorom. W poprzedszkolnym obiekcie adaptowanym na ten cel, mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym, a także potrzebujący wsparcia dla zdrowia, znajdą dla siebie wiele ofert. Jak mówi burmistrz miasta Krzysztof Żegański, głównym celem jest, aby klub służył seniorom, a w godzinach popołudniowo-wieczornych życiu kulturowemu. Istotne jest to, że seniorzy będą mogli na miejscu skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych – gmina zakupiła odpowiedni do potrzeb sprzęt. Wow.
CZYTELNIA
Przy Bibliotece Miejskiej w Stroniu Śląskim utworzona została przestrzeń publiczna, która posłuży organizowaniu różnych kameralnych imprez pod chmurką, głównie czytelniczych. Miejsce nosi nazwę „Czytelnia pod kasztanami”. No, no, no.
ZAWODY
W Roztokach, w gm. Międzylesie, odbyły się zawody sportowo-pożarnicze z udziałem drużyn reprezentujących poszczególne OSP w gminie oraz partnerskich pożarników z Rokitnicy i Lichkova w Czechach.
JUBILEUSZ
Dziesięciolecie działalności obchodzą oddziały psychiatrii w szpitalu należącym do powiatu kłodzkiego. Z tej okazji zorganizowano w Muzeum Ziemi Kłodzkiej spotkanie, które uwieńczyło jubileusz. W jego trakcie poinformowano zebranych gości, że w roku 2024 powinno ruszyć centrum zdrowia psychicznego dla potrzeb społeczności powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego. Bez komentarza.
PASIEKA
W Centrum Inicjatyw Wiejskich Gminy Radków, w Ścinawce Górnej, miało miejsce nieodpłatne szkolenie pn. „Prowadzenie pasieki”. Tematyka szkolenia dotyczyła prac pasiecznych w ciągu roku, pozyskiwania produktów pszczelich, technologii produktów pszczelich, a także najczęściej popełnianych błędów związanych z prowadzeniem pasieki. Ho, ho.
PROGRAM
Lewin Kłodzki otrzymał 100 tys. zł na projekt pn. „Cyfrowa Gmina”, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Zakupionych zostanie 9 sztuk laptopów wraz z oprogramowaniem systemowym Windows 10 i MS Office, które będą służyły do pracy zdalnej dla pracowników Urzędu Gminy. Zakupione zostanie ponadto urządzenie wielofunkcyjne; UPS-y on-line. W ramach projektu zostanie zakupiony także serwer plików NAS, zabezpieczający dane na stacjach roboczych. Zostanie wykonany audyt cyberbezpieczeństwa zgodnie z wymogami konkursu. Bez komentarza.
ADAPTACJA
Zakończona została adaptacja pomieszczeń magazynowych na pralnię DPS w Nowej Rudzie. Przy odbiorze nowo powstałej pralni w DPS uczestniczył cały Zarząd Powiatu Kłodzkiego, m.in. starosta kłodzki Maciej Awiżeń, wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczak oraz etatowy członek Zarządu Piotr Marchewka. O przebiegu prac opowiadała gościom dyrektor placówki Renata Wolan-Niemczyk. Wow.
KANDYDAT
Państwowa Straż Pożarna w Kłodzku poszukuje kandydatów na strażaków. Stanowisko związane jest z bezpośrednim udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku. Bez komentarza.
COLOMBINA
Colombina Club w Polanicy Zdroju ma nowego właściciela. Lokal został wystawiony na sprzedaż za kwotę 2,7 mln zł. Dwa lata czekał na kupca. Obecnie trwają prace remontowe. Club ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. O lala!
ROZBIÓRKA
Na stadionie w Kłodzku trwa rozbiórka starych trybun przy boisku. Pierwsze demontowane są trybuny od strony szatni. Wiosną w tym miejscu pojawią się nowe, trwalsze o stalowej konstrukcji i zadaszone.
W kolejnym etapie mają zostać wymienione trybuny po drugiej stronie boiska. Prowadzone prace finansowane są ze środków budżetowych Ośrodka Sportu i Rekreacji. W ramach prowadzonych prac zostanie także dostosowane do przepisów wyjście zawodników na boisko – będzie możliwe bezpośrednie wyjście z szatni na płytę boiska. Bez komentarza.
PLATFORMA
Trwa montaż wieży widokowej na górze Trojak. Niebawem turyści, kuracjusze i mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę na Lądek Zdrój i okolice w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się już punkt widokowy. Inwestycja wyniesie 1,6 mln zł, a środki na nią pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich przyznanych w ub. roku na inwestycję w infrastrukturę turystyczną tym gminom, które ucierpiały z powodu lockdownu i ograniczeń covidowych. Bez komentarza.
SALA
W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku powstały sale sportowe, wyposażone w 12 nowoczesnych stacjonarnych rowerów treningowych oraz duży zestaw do różnego typu ćwiczeń siłowych i rozciągających. Realizacja zadania była możliwa dzięki aktywności uczniów szkoły, którzy na przełomie 2021/2022 wzięli udział w konkursie organizowanym przez wojewodę dolnośląskiego pn. „Szkoła Live – jesteśmy na tak”, mającym na celu promocję szczepień przeciw COVID-19. Szkoła zajęła I miejsce zdobywając 10 tys. zł. Drugą część potrzebnej kwoty udało się wygospodarować dyrektorowi placówki Marcinowi Klimaszewskiemu w ramach budżetu. Gratulacje!
TEATR
Po ograniczeniach spowodowanych pandemią COVID-19, galeria handlowa Twierdza Kłodzko wraca do organizacji wydarzeń kulturalnych. Miało miejsce pierwsze z nich – w pasażu handlowym pod hasłem „Teatralna Twierdza”, najmłodsi mogli poznać kulisy tworzenia teatru lalkowego, wziąć czynny udział w spektaklu, a także stworzyć własne przedstawienie i zrobić własną zabawkę w przygotowanej na tę okazję Fabryce Pluszaków. Wow.
PRAKTYKI
Niebawem grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej wyjedzie na zagraniczne praktyki zawodowe. Dzięki wieloletniemu udziałowi szkoły w programie pn. „Erasmus+”, instytucja ta udoskonaliła się w przygotowaniu uczniów do tego rodzaju wyjazdów. Jak mówi koordynator unijnego programu Marek Prokopowicz, jest to wynik wspólnej pracy, dobrze zorganizowanej, dyrekcji, nauczycieli, partnerów i młodzieży. Bez komentarza.
KOMUNIKACJA
Nie udał się plan uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej w Bystrzycy Kł, która miała ruszyć w połowie ub. miesiąca. W ostatnim momencie z obsługi branych pod uwagę linii wycofała się kłodzka spółka PKS. Władze powiatu kłodzkiego, który jest dla tej firmy organem prowadzącym, mają wyjaśnić zaistniałą sytuację. Samorząd gminy wciąż chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jeśli chodzi o zapewnienie im dojazdów do Bystrzycy Kłodzkiej i powrotów do domów – myśli nad stworzeniem siatki komunikacyjnej, ujmując w niej głównie większe miejscowości. Obecnie sprawą priorytetową dla burmistrza Bystrzycy Kł. Renaty Surmy, pozostaje zapewnienie bezkolizyjnych przewozów uczniowskich. Bez komentarza.
SPÓŁDZIELNIA
Jubileusz 10 – lecia obchodziła Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna w Bystrzycy Kłodzkiej. Na uroczystości obecni byli m.in. burmistrz miasta Renata Surma, radny powiatowy Adam Łącki oraz kierowniczka bystrzyckiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Kuchejda. Placówka świadczy usługi opiekuńcze osobom starszym i schorowanym, zajmuje się pracami porządkowymi, prowadzi usługi cateringowe i wyżywieniowe na Ziemi Kłodzkiej. Gratulacje!

Wydania: