Kto wie, gdzie leży Jelnia?

Autor: 
mz
41.jpg
43.jpg

Spotkania w kłodzkiej bibliotece oprócz niewątpliwej zachęty do czytania książek, mają też często walor edukacyjny. Podczas promocji książki „Chłopak z Jelni”, która odbyła się w Filii pod Pegazem 21 października 2022 r., licznie zebrani goście dowiedzieli się nie tylko, gdzie leży tytułowa wieś, ale także poznali autora wspomnień – Feliksa Czarneckiego, którego losy potoczyły się tak, że z opoczyńskich pól trafił do Kłodzka, gdzie do dziś mieszka.
Piątkowe spotkanie z Feliksem Czarneckim (rocznik 1935) prowadziła dyrektor kłodzkiej biblioteki Marta Zilbert. Goście usłyszeli wiele ciekawych historii (również takich, które nie znalazły się w książce), rodzinnych anegdot, opowieści o świecie, którego już nie ma, a także dowiedzieli się jakie wrażenie na młodym człowieku z centralnej Polski zrobiło Kłodzko i okoliczne miejscowości, kiedy zobaczył je po raz pierwszy na początku lat 60. XX wieku. Pan Feliks opowiadał o swojej edukacji, o lekturach, o liczbach, które lubił od dzieciństwa i o późniejszej pracy. Swoje trzy grosze do tych wspomnień dorzucali również członkowie rodziny i przyjaciele, ale na szczęście obyło się bez sentymentalizmu i łez, a wręcz przeciwnie – dużo było śmiechu i pogody ducha, która bohatera spotkania cechuje na co dzień. Na koniec było jeszcze pyszne ciasto i dużo ciekawych rozmów z czytelnikami.
A Jelnia, proszę Państwa, leży w województwie łódzkim (dawniej radomskim), w powiecie opoczyńskim, w gminie Drzewica – 100 kilometrów na południe od Warszawy.
Książkę „Chłopak z Jelni” wydała Fundacja im. Tomasza Morusa w serii Wichry Zmian, która to seria prezentuje wspomnienia mieszkańców Kłodzka, a zwłaszcza ich życiowe drogi, często splątane i kręte, przedwojenne i wojenne losy, oraz późniejsze życie w Kłodzku, mieście, które polubili, i które stało się ich domem. Wspomnienia ilustrowane są zdjęciami z domowego archiwum autorów i dotychczas ukazały się tomiki „Świadkowie” Zbigniewa Machosia oraz „Smaki życia” Krzysztofa Filipowicza. Wszystkie te publikacje oraz wiele innych dotyczących regionu znajdą Państwo w Czytelni kłodzkiej biblioteki (w ratuszu), która niezmiennie zaprasza w swoje gościnne progi. (mz)

Wydania: