Spotkania w bibliotekach Gminy Kłodzko

Autor: 
inf. MH
1HejTWojborz2022 (4).jpg
2Animacje2022 (9).jpg
3Przed andrzejkami2022 (4).jpg
4Warszttykolazu2022 (12).jpg

* Prelekcja o takim zjawisku, jak hejt w bibliotece w Wojborzu
W Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu została przeprowadzone prelekcja dla uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej. Jej głównym celem było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem hejtu, jego przyczynami i konsekwencjami. Uświadomienie, co robić, gdy zetkną się z hejtem. Jak również uwrażliwienie na godność własną i godność drugiego człowieka. Moderatorem zajęć był pan Michał Fiedukiewicz z Firmy TECHNOKRACJA w Kłodzku.
Na początku spotkania padły do uczniów takie pytania jak:
1. Kto korzysta z mediów społecznościowych: facebook, snapchat, instagram, askfm, youtube, musical.ly, z forów internetowych, grup dyskusyjnych?
2. Kto umieszcza posty, zdjęcia?
3. Kto komentuje posty, zdjęcia koleżanek, kolegów?
4. Kto udostępnia posty, zdjęcia innych?
Rozpoczęła się dyskusja oparta na przykładach z życia wziętych. Hejt można wyrażać w sposób słowny, pisemny i obrazkowy. Dotyczy ludzi sławnych, ale też spotykają się z nim zwykli ludzie na forach internetowych i portalach. Prowadzi do poważniejszego zjawiska jakim jest mowa nienawiści, a ta z kolei do wykluczenia, dyskryminacji i przemocy. To wszystko nie było obce dla naszych ośmioklasistów. Każdy z nich miał już do czynienia bezpośrednio lub pośrednio z tym antyspołecznym zachowaniem charakterystycznym nie tylko w sieci. Podczas zajęć, młodzież korzystała z bardzo interesujących książek aktywnościowych, które Biblioteka otrzymała w ramach udziału w ogólnopolskiej akcji skierowanej do bibliotek – „O mowie nienawiści i hejcie”. Refleksją na koniec była myśl, że warto o tym mówić, rozmawiać i przede wszystkim nie bać się być sobą.
BRAWO!!!

*Animacje czytelnicze w Starym Wielisławiu
Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu rozpoczęła współpracę ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym z siedzibą w Polanicy Zdrój. W zajęciach udział wzięły dzieci niepełnosprawne intelektualnie. Celem zajęć była aktywizacja czytelnicza za pomocą animacji literackich. Na początek było zwiedzanie obiektu, w którym mieści się biblioteka, świetlica wiejska oraz ochotnicza straż pożarna. Następnie bibliotekarka Ewa przeczytała wiersz Elizy Piotrowskiej „Mój miś”, który stał się inspiracją do wykonania własnych miśków z brystolu. Każdy miś został nazwany i odpowiednio ubrany. Nagle zgasły światła, zrobiło się nastrojowo i tajemniczo. Pojawił się drewniany teatrzyk kamishibai. Na malutkiej scenie zaprezentowana została baśń Braci Grimm „O wilku i siedmiu koźlątkach”. Po tych wszystkich wrażeniach, chłopcy wręczyli pani bibliotekarce wspaniałą laurkę.
Ciąg dalszy współpracy nastąpi…

*Przed Andrzejkami wszystko może się wydarzyć…
Andrzejki zawdzięczamy Grekom. Wróżby św. Andrzeja powstały w środowisku greckim, gdzie dostrzeżono etymologiczne podobieństwo nazwy aner, andrós – mąż, mężczyzna i Andreas – Andrzej. Św. Andrzej mógł być więc rozdawcą mężów... Bo andrzejki to święto panieńskie i czysto matrymonialne. Kawalerowie imię przyszłej żony powinni poznawać wcześniej - 24 listopada w wigilię św. Katarzyny.
W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach są takie dni, że wszystko może się wydarzyć. Bibliotekarka Małgosia ma to coś, co przyciąga użytkowników o każdej porze dnia.
Najpierw były spontaniczne warsztaty na twarzowe maski andrzejkowe, bo w sobotę andrzejkową trzeba jakoś wyglądać... Potem kolorowanki... Wieża z klocków... Magiczna kula...
A na koniec wróżby z kart... Bo na św. Andrzeja wszystko może się wydarzyć...
W naszej izbie same dziwy,
Płynie wosku wartka struga.
Pokaż, wosku, która pierwsza
Wyjdzie za mąż, która druga?

*Warsztaty kolażu w bibliotece w Starym Wielisławiu
Pod okiem bibliotekarki Ewy z Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej poznali historię kolażu, zapoznali się z podstawowymi informacjami z zakresu kompozycji i co najważniejsze, wykonali swój autorski kolaż!
Słowo ,,kolaż ‘’pochodzi z języka francuskiego (collage) i oznacza przyklejanie. Jest to technika plastyczna, która polega na komponowaniu obrazu z różnych materiałów np. kawałków tkanin, drewna, ilustracji z gazet, fotografii, a także drobnych przedmiotów codziennego użytku.
Inwencja twórcza uczestników warsztatów sięgnęła zenitu i powstały piękne obrazy. Samo zobaczcie!!!

Wydania: