W kilku zdaniach – Szczytna

Autor: 
Danuta Chmielarz
Bez nazwy 1.jpg
Bez nazwy 13.jpg
Bez nazwy 15.jpg
Bez nazwy 5.jpg
Bez nazwy 6.jpg

Nowa formuła spotkania.
Kilka lat wcześniej w Szczytnej odbywały się spotkania noworoczne, potem była przerwa, a w roku bieżącym formuła spotkania Burmistrza z mieszkańcami oddanymi Gminie i promującymi ją w różny sposób, uległa całkowitej zmianie. Spotkanie odbyło się 8. lutego w Zajeździe „Tajemniczy Ogród” i wzięli w nim udział głównie ludzie młodzi, którzy dzięki własnej pracy, zdolnościom, a przede wszystkim wysiłkowi, już pokazali na co ich stać, już są znani i podziwiani w swoich środowiskach i nie tylko. Gospodarz spotkania, burmistrz Marek Szpanier, miał dla nich nie tylko słowa uznania, także czeki i dyplomy.
Wśród zaproszonych najwięcej było sportowców; których przedstawił trener Norbert Leszczyński: Alina Barszczewska, Amelia Bednarska, Martyna Bednarska, Maria Dorosz, Aleksandra Jacenowicz, Magdalena Pawlak, Weronika Witek (biathlon). Kolejne mistrzynie sportu to Aleksandra Glamkowska (jazda na rolkach) i Julia Duńka (jeździectwo). Mamy w Szczytnej także osoby utalentowane muzycznie, jest to Jeremi Łukanus – znany już pianista i Natalia Skrzydło – rozpoczynająca karierę gitarzystki.
O nagrodach w corocznym konkursie fotograficznym decydował między innymi artysta fotografik Cris Froese; pierwsze miejsce przyznano Sylwii Świączkowskiej, drugie – Julii Rucińskiej, trzecie – Małgorzacie Rydz, wyróżnienie otrzymał Gabriel Chmura. W konkursie na najładniejszy dom nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Robert Mazur z Łężyc, drugiego stopnia – Wspólnota Mieszkaniowa „Pod klonem” ze Szczytnej i trzeciego stopnia- Agnieszka i Marcin Raczuk ze Szczytnej. Ostatnimi wyróżnionymi na wniosek Bractwa Rycerskiego MBKP w Szczytnej , którym Burmistrz wręczył Dyplomy uznania za wieloletnią pracę dokumentującą dzieje i dorobek „Naszej Małej Ojczyzny” byli Danuta Chmielarz, Sławomir Włośniewski i Piotr Pawlak.
Spotkanie uświetniła swoją grą na gitarze Natalia Skrzydło, a na zakończenie – smaczny, pachnący, kolorowy poczęstunek przygotowany przez „Tajemniczy Ogród”.
Pomysł na nową formułę tradycyjnych spotkań jest dobrym pomysłem; powoduje, że wyróżnieni czują się naprawdę docenieni, mają możliwość przybliżyć pozostałym swoje pasje i wszyscy są tacy... odświętni, poważni i pewni, że dobrze wybrali swoją drogę.

Przekraczamy granice...
To było już trzecie spotkanie w ramach projektu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który realizują mieszkańcy gminy Szczytna i czeskiego miasteczka Česke Skalicy. Z przewodników turystycznych na pewno można się dowiedzieć, że słynie ono z, między innymi, Muzeum Bożeny Nemcowej, czeskiej pisarki, festiwalu kwiatów i innych atrakcji. Zaproszenie na tradycyjne wydarzenie miasta MASOPUST v Ceske Skalici (18.02) było już trzecią z planowanych wizyt. I bardzo udaną. Spotkanie z przebierańcami i udział w ich widowisku, smaczne pączki, tradycyjne przysmaki karnawałowe i nie tylko, muzyka i tańce w ludowych strojach, obiad i zwiedzanie ciekawych miejsc: klasa szkolna, w której podobno uczyła się Nemcowa, biblioteka – obecna. Cały czas przeznaczony na wizytę był dokładnie wypełniony. Gospodarze przyjęli grupę z Polski jak miłych gości. Kolejne spotkanie w Szczytnej.

Z sesji Rady Miasta.
Radni przyjęli plan pracy Rady Miejskiej na rok 2023, który zawiera tematykę na poszczególne miesiące, z zastrzeżeniem upoważnienia Przewodniczącego Rady do wprowadzenia zmian w planie pracy. Oprócz stałej tematyki, zaplanowano na sierpień 2023 roku uroczystą sesję z okazji 50-lecia uzyskania przez Szczytną praw miejskich.
W ramach rządowego systemu sprzedaży węgla po cenach preferencyjnych na rok 2022 Gminie Szczytna przyznano 513 ton węgla, w tym 162 tony ekogroszku. Odbiór węgla zakończono 17 stycznia. Na rok 2023 podpisano umowę na 486 ton, w tym 162 tony ekogroszku. Na rok 2023 mieszkańcy złożyli ponad 100 wniosków o zakup węgla. (z Informacja Burmistrza o działaniach podjętych w okresie od 22.12.2022).

Wydania: