Ślad węglowy. Co to jest? Czy jest nam potrzebny? Alarm dla tych co eksportują!
W natłoku ciągle pojawiających się problemów, chciałbym Państwu zwrócić uwagę na zagadnienie liczenia śladu węglowego i jego znaczenia w konkurencyjności składanych ofert. To coś nowego. Niestety u nas jeszcze z niską świadomością zagrożeń jakie są ukryte w tym, że nie będziemy tego stosowali.
W ramach nowych, „klimatycznych” obszarów konkurencji na rynku europejskim, firmy i nie tylko budują swoją konkurencyjność, ograniczając emisje i tworząc nowe strategie uwzględniające wpływ swojej działalności na klimat. Miarą oceny tego kierunku działalności jest ślad węglowy. To system certyfikacji oparty o precyzyjnie zdefiniowane standardy, z których najbardziej rozpowszechniony i renomowany to Greenhouse Gas Protocol („GHG Protocol”). Jest to szczegółowa metodyka liczenia. Może ona być zastosowana dla: firmy, produktu, usługi, regionu, gminy, człowieka. Rezultatem jest łączna wielkość emisji gazów cieplarnianych związana z działalnością np. firmy, wyrażona w ekwiwalencie CO2. Ekwiwalent CO2 (CO2e), jest uniwersalną jednostką miary, wskazującą potencjał globalnego ocieplenia (GWP) każdego z gazów cieplarnianych, wyrażony w przeliczeniu na jednostkę dwutlenku węgla. Tymi gazami są emisje dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu i inne (GHG).
A jak jest w Polsce?
Z znanych analiz wynika, że polskie firmy są zapóźnione w budowaniu konkurencyjności klimatycznej. Dla wielu ten temat nie istnieje!
A przecież ze statystyk wynika, że ponad 50% produkcji eksportujemy do Europy. Do tej Europy, dla której standardem w biznesie jest informacja czy kooperant posiada i realizuje strategię klimatyczną i jaki jest ślad węglowy jego oferty. Bez spełnienia tego warunku oferta raczej nie zostanie przyjęta.
Wyobrażenie sobie sytuacji, że polskie oferty będą masowo przegrywały rywalizacje z tego powodu ma cechy katastroficzne.
Chcąc pozostać na tych rynkach polskie firmy muszą się dostosować i szybko nadrabiać zaległości. To priorytet dla tych co dalej chcą eksportować. Pomimo trudnych czasów musimy ponieść wysiłek nabywania umiejętności liczenia śladu węglowego i jego ograniczania poprzez strategie klimatyczne. To poważny alert dla eksporterów!
Jak wcześniej wspomniałem takie strategie klimatyczne są potrzebne również regionom z usługami turystycznymi i sanatoryjnymi. A my takim jesteśmy! Czy chcemy mieć czystą ofertę turystyki zdolną do konkurowania z ofertami zagranicznymi? To wyzwanie, o którym warto dyskutować i szukać skutecznych rozwiązań.
W sprawach bieżących dot. perspektyw wsparcia rozwoju środkami publicznymi w okresie 2021-2027. Komitet Monitorujący FEDS 2021-2027 intensywnie pracuje. Dyskutowane są kryteria dla poszczególnych naborów, planowanych do uruchomienia w tym roku. O szczegółach pisałem w poprzednim artykule. Jak zwykle przypominam, że to już czas na „pisanie wniosków”.