Kadry z życia Reżysera

Autor: 
Beata Bogusławska
IMG_9635.jpg
IMG_9641.jpg

W I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego w Kłodzku trwają przygotowania do wystawy poświęconej życiu i twórczości zmarłego przed rokiem reżysera dokumentalisty Roberta Stando. Wystawa zostanie otwarta 26 kwietnia w szkolnej Auli Arnoszta. Ekspozycji zatytułowanej „Robert Stando – kadry z życia” towarzyszą słowa artysty: „Należy być sobą i mieć oczy szeroko otwarte na świat”. Bohater wystawy jest autorem wielu cenionych i nagradzanych filmów. Kilka z nich zrealizował w Kłodzku, m.in. w 1955 roku etiudę studencką pt. „Kłodzko, miasto które może zginąć”. Mieszkał i tworzył w Warszawie, ale przez dziesiątki lat związany był z naszym miastem, gdzie odbyło się wiele spotkań autorskich. Stando powracał też do kłodzkiego liceum, szkoły której był absolwentem i którą często wspominał jako miejsce, które go ukształtowało. Przez wiele lat na spotkaniach z uczniami prezentował swój dorobek, łącząc pokazy filmów z prelekcjami i dyskusjami. Były to niezwykłe lekcje historii, kultury i wrażliwości. W 2005 r. reżyser otrzymał odznakę Złotego Maturzysty, a w 2011 r., tytuł Wybitnego Absolwenta I LO im. B. Chrobrego. Jest również Honorowym Obywatelem Miasta Kłodzka.
Po śmierci reżysera, jego żona przekazała do liceum bogate archiwum artysty. Materiały obejmują oryginały dokumentów: listy, pisma służbowe, świadectwa i osobiste pamiątki. Wśród zbiorów są pieczołowicie gromadzone wycinki prasowe z wywiadami, recenzje oraz fotografie, zdjęcia z planów filmowych, materiały do filmów i scenariusze. Niezwykle cenną częścią otrzymanego zbioru jest filmografia reżysera oraz nagrania ze spotkań autorskich, programów telewizyjnych z jego udziałem, a także rodzinnych rozmów i osobistych refleksji. Ten niezwykle interesujący, wartościowy i pod wieloma względami unikatowy zbiór dokumentów, porządkuje i opracowuje grupa nauczycieli liceum tworzących wystawę: Barbara Kożuch, Magdalena Sobczyńska i Izabela Warzecha.
Ekspozycja będzie podzielona na etapy życia i twórczości reżysera.
W kadrach ujrzymy czas DZIECIŃSTWA I RODZINY pt. „Czułym okiem” następnie: SZKOŁA – „Wciąż przed oczami”; PRACA – „Okiem kamery”;
O ROBERCIE – „W oczach innych” i na koniec Z PRZYMRÓŻENIEM OKA... Oprócz materiału ikonograficznego, w części multimedialnej znajdą się filmy i nagrania.
Po wernisażu, wystawa będzie otwarta dla grup i osób indywidualnych, następnie zaprezentowana w Kłodzkim Ośrodku Kultury i w gimnazjum w Broumovie. Przedsięwzięcie jest bowiem inicjatywą transgraniczną i częścią szerszego projektu pt. „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando” realizowanego przez Powiat Kłodzki i LO w Kłodzku. Projekt powstał w ramach Funduszu Mikroprojektów w Eurogionie Glacensis. Oprócz wystawy i festiwalu filmowego adresowanego do młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu kłodzkiego i Broumova, w urokliwym zakątku naszego miasta zostanie uroczyście otwarta Alejka Roberta Stando.
Ten ciąg wydarzeń kulturalnych jest niezwykle interesującą inicjatywą dla społeczności po obu stronach granicy. To okazja do aktywizacji młodzieży, rozwijania talentów i popularyzacji naszego regionu, obszaru gdzie zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego Małej Ojczyzny jest ważnym zadaniem.

Wydania: