KRESOWE ZAPROSZENIE NA JASNĄ GÓRĘ

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca (2.07.2023) Kresowianie spotykają się na Jasnej Górze na pielgrzymce połączonej ze Światowym Zjazdem Kresowian. Organizatorem jest Światowy Kongres Kresowian oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Bytomia. Inicjatorem, jak i duszą tego wielkiego przedsięwzięcia, jest jak zawsze red. Danuta Skalska (prowadząca cotygodniową audycję „Lwowska Fala” na antenie Radia Katowice a ostatnio również na antenie Radia Opole).
W pielgrzymce udział biorą Kresowianie ze wszystkich zakątków Polski oraz goście przybyli z wielu krajów (w tym z dalekiej Australii, USA czy Kanady). Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Śląskiego zaproszona została również grupa Polaków zza wschodniej granicy. Będzie więc okazja do osobistych często wzruszających spotkań i rozmów. Zawsze licznie prezentowany był Dolny Śląsk. Dobrze byłoby gdyby nie zabrakło również gości reprezentujących Ziemię Kłodzką – gdzie środowisko kresowe jest wyjątkowo prężne i liczne. Stąd organizatorzy kierują specjalnie zaproszenie do swoich kłodzkich przyjaciół i sympatyków.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 Mszą Św. w kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Msza transmitowana będzie w TV Trwam. Po mszy przewidziane jest złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed tablicami na wałach jasnogórskich upamiętniających ofiary ukraińskiego ludobójstwa i sprawiedliwych Ukraińców. O godz. 11.00 w auli Jana Pawła II odbędzie się natomiast Forum Kresowe, podczas którego omawiane będą m.in. bieżące sprawy kresowe, nowe inicjatywy promujące kresowe dziedzictwo oraz przygotowania do 80-rocznicy wołyńskiego ludobójstwa.
Ważnym punktem będzie podsumowanie drugiej edycji konkursu „Wołyń – pamięć pokoleń”. Termin tego konkursu przedłużono do 15 czerwca br., jest to więc ostatni dzwonek dla naszego młodego pokolenia, aby nadesłać jeszcze swoje prace (więcej informacji znajdziemy na www.kresowianie.com). Przewidziano również kiermasz kresowej książki, gdzie będzie okazja odebrać specjalne bezpłatne wydawnictwo będące pokłosiem pierwszej edycji wspomnianego konkursu. Niewątpliwą atrakcją będzie koncert pieśni nawiązujących do wołyńskiego dramatu w wykonaniu Grzegorza Podwójnego. Wyjątkowo wzruszający jest zawsze moment wspólnego dzielenia się chlebem ze Lwowa i końcowa pieśń „Czarna Madonna”, gdy wszyscy trzymają się za ręce w symbolicznym połączeniu sił i serc. Taki moment trzeba koniecznie przeżyć...
Dla czytelników „Bramy” przewidujemy specjalną relację w numerze sierpniowym. Do zobaczenia w Częstochowie.

Wydania: