W kilku zdaniach – Szczytna – maj

Autor: 
Danuta Chmielarz
Bez nazwy 10.jpg
Bez nazwy 12.jpg
Bez nazwy 13.jpg
Bez nazwy 24.jpg
Bez nazwy 9.jpg
Bez nazwy 4.jpg

*Atrakcja na miarę deptaka.
Kiedy przed laty pojawił się pomysł, by zmienić bieg ulicy Wolności i całkiem na nowo urządzić centrum Szczytnej – deptak, plac za bramą, parking – mieszkańcy mieli mieszane uczucia: deptak... ? Po co nam to, przecież tyle trzeba zmienić, coś wyburzyć, coś wyrównać...pozostałości po gospodarstwie rolnym zastąpić miejscem wypoczynku, budynki gospodarcze wyremontować, przeznaczyć im zupełnie nowe funkcje, no i jeszcze Kamienny Potok, on też powinien być bardziej atrakcyjny. Niewielu wierzyło, że to się uda. Udało się, zrealizowała się wizja miasta ówczesnego Burmistrza. Dziś świadkowie tamtych lat już zapomnieli, jak było, a pokolenia Mikołajkowych Spotkań zapamiętają taką Szczytną, jaką mamy teraz.
Podobną metamorfozę przeszedł teren przy ulicy Leśnej podzielony przez... górski potok Bystrzycę Dusznicką. Około 4 ha podmokłej łąki, chętnie odwiedzanej przez dziki. I znowu był pomysł tego samego Burmistrza, Fundusze Europejskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Projekt „Kamienny Trakt w Szczytnej – Remediacja Terenu”, czyli GEOPARK. Jest to przede wszystkim miejsce wypoczynku, który zapewniają: góry, zieleń drzew, szum potoku, śpiew ptaków. Można tu pospacerować – ponad 200 m ścieżek, odpocząć na ławkach, usiąść przy drewnianych stolikach na drewnianych stołkach, posiedzieć w altanie parkowej. W parku jest strefa piknikowa, rekreacyjna, ścieżka sensoryczna, Psi Park, kwietna łąka, poza parkiem – parking.
Z części typowo rekreacyjnej, przez wiszącą kładkę przechodzi do części, w której można poszerzyć swoją wiedzę geologiczną oraz poczuć szczególne doznania kontaktu z różnym podłożem. Nasadzenia w parku – 30 gatunków roślin i bylin ozdobnych, 19 gatunków drzew, w tym 11467 bylin, 1046 krzewów – 121sztuk drzew spowodują, że park będzie zmieniał swój wygląd w zależności od wzrostu. Celem projektu jest poprawa środowiska poprzez remediację zanieczyszczonych terenów oraz utworzenie przestrzeni rekreacyjnej. Wartość tego projektu to 5 339 720,12 pln, dofinansowanie UE 4 538 768,10 pln, wkład Gminy Szczytna – 800 958, 02 pln. Kiedy przed rozpoczęciem inwestycji, w przypadkowej rozmowie burmistrz Marek Szpanier powiedział; zrobimy tu coś, czego nie ma w całej okolicy, a i w kraju niewiele, nie przyszło mi do głowy, że TO COŚ będzie aż TAKIE.
To atrakcyjny prezent dla miasta i mieszkańców na 50. rocznicę uzyskania przez Szczytną praw miejskich.

*Trwa realizacja zaplanowanych inwestycji.
Spośród zaplanowanych inwestycji obecnie w budowie jest ul. Brzozowa i ul. Jaśminowa, jednocześnie trwają przetargi na remonty dróg: Słonecznej, Pocztowej, Korczaka, Kościelnej; parking przy Przychodni; obręb byłego PGR Łężyce i wodociągowanie etap 2 w Wolanach; także remont ul. Zacisze. Czy znajdą się na te inwestycje pieniądze? W tej chwili jesteśmy na etapie przetargów. Myślę, że do końca maja będziemy wiedzieli, co ile będzie kosztowało. Po to przygotowujemy uchwałę w sprawie kredytu, żeby zbilansować i sfinansować nasz udział. Mamy możliwości finansowania z różnych źródeł – np. środki kowidowe.

*Mamy wiceburmistrza.
Od 1. maja 2023r. stanowisko wiceburmistrza powierzono Krzysztofowi Żakowi. Skuteczności w działaniu życzę.

*Sprawdzian wiedzy ośmioklasistów.
W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Szczytnej egzamin abiturientów będzie przeprowadzony w sali gimnastycznej. Przystąpiło do niego 77 uczniów, w tym jeden z Ukrainy. Egzamin z języków obcych odbędzie się 25. maja; 76 osób zdaje język angielski, jeden – język niemiecki. Powodzenia. W komisjach egzaminacyjnych znajdą się nauczyciele z obcych szkół: z Chocieszowa, z Polanicy-Zdroju. Zakończenie roku szkolnego odbędzie się 23.czerwca 2023.

Wydania: