Wydarzenia w Muzeum Papiernictwa
• 12 czerwca – uruchomiony został nowy, interaktywny projekt – mapa papierni polskich, realizowany przez Muzeum Papiernictwa oraz Stowarzyszenie Papierników Polskich. Ma on na celu zebranie w jednym miejscu informacji o papiernictwie na ziemiach dzisiejszej Polski, od najstarszych młynów po współczesne zakłady papiernicze, a także upowszechnianie wiedzy o papiernictwie wśród historyków i regionalistów. Link do portalu: www.papiernie.pl
• 23 czerwca odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Dziedzictwo kulturowe UNESCO. Czesko-polski ślad”.
Wystawa prezentuje osobowości z zakresu kultury, związane z Czechami i Polską, m.in. polscy artyści o czeskich korzeniach.
W programie wernisażu m.in.. wystąpienie czeskiego zespołu Bukóń z Jablunkowa i degustacja morawskich win.
Wystawa czynna do 15 września 2023 r.
• 7 lipca, godz. 17:00 - wernisaż wystawy pt. „O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego” – wystawa zaprezentuje aktualny stan wiedzy na temat papierów czerpanych wytwarzanych w historycznym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju. Stanowić będzie próbę odpowiedzi na pytania, jaka była receptura na ten wyjątkowy papier, jaki wpływ na jego trwałość miała lokalna woda źródlana, skąd pozyskiwano surowce do jego produkcji i jakie z tym wiązały się problemy dla właścicieli młyna? Pokażemy także, jak wyglądała praca szmaciarza, bez którego trudu nie byłoby dawniej papieru. Ekspozycja uwidoczni również ewolucję znaków wodnych stosowanych na przestrzeni wieków w dusznickiej papierni oraz ich wykorzystanie w historycznych dokumentach.
W ramach eksperymentu wystawie będzie towarzyszyć pokazowa próba odtworzenia procesu czerpania papieru z historycznych surowców.
• 22 – 23 lipca, godz. 10:00 – 18:00 – XXII Święto Papieru – w programie, jak co roku rozmaite warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem oraz konkurs z cennymi nagrodami. Ponadto otwarcie wystawy sztuki papieru, pt. „Przestrzeń relacji”, która prezentować będzie twórczość studentów i absolwentów Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawa powstaje pod kierownictwem dr hab. Magdy Soboń, prof. uczelni, kierownika pracowni papieru.