Helikon ma już 7 lat!
Piątego sierpnia 2023 roku minęło siedem lat od powstania Klubu Literackiego HELIKON w Polanicy-Zdroju przy Towarzystwie Miłośników Polanicy, za zgodą prezesa Edwarda Wojciechowskiego. Warto przypomnieć, że pomysłodawcą i realizatorem była Walentyna Anna Kubik wraz z Krystyną Ming i Beatą Wyczałek, trzy poetki, pierwsza również malarka. Klub powstał z myślą o ludziach z pasją, tworzących poezję, prozę, ale również inne dziedziny sztuki. Wkrótce dołączyło znaczne grono twórców.
Przez siedem lat odbyło się wiele spotkań poetycko-muzycznych, indywidualnych i grupowych w Polanicy, w tym wyjazdowych na zaproszenia. Uczestniczyliśmy w Międzynarodowych Festiwalach Poezji w Polanicy-Zdroju, wydaliśmy wiele książek poetyckich i nie tylko, organizujemy warsztaty poetyckie z krytykami, biblioteką polanicką, szkołami, przedszkolem, współpracujemy z redakcją „Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej Brama”. Powstała też książka prezentująca strony klubu Helikon z pięciu lat druku w tej Gazecie.
Wspaniale, że Polanica ma aż tylu artystów, jest różnorodność osobowości, działań, pasji wielokierunkowej, jak również spojrzenia na życie, są aktywni i twórczy. To barwna zaprzyjaźniona grupa, życzliwi, sympatyczni, towarzyscy, są rozpoznawalni jako członkowie klubu Helikon. Na zdjęciach przedstawiamy ważne wydarzenia klubowe. Pierwsze warsztaty literackie odbyły się w Konradowie z Kazimierzem Burnatem – prezesem Zarządu Dolnośląskiego Oddziału ZLP, emisję głosu i dykcję przeprowadziła instruktor teatralny Joanna Sychniak-Paterek – zastępca dyr. MDK w Zduńskiej Woli. Kolejne warsztaty zrealizowała Anna Andrych – sekretarz Zarządu Poznańskiego Oddziału ZLP, emisją głosu zajęła się Sylwia Grzybowska – pedagog muzyczny. Pięciolecie klubu zorganizowano w Miejskiej Bibliotece w Polanicy z literacką i muzyczną prezentacją.
Skąd wzięła się nazwa klubu Helikon? Krótko mówiąc to istniejąca obecnie góra Helikon, która w mitologii greckiej była miejscem spotkań muz. Występowały tam muzy – boginie sztuki i nauki. Ośrodkami ich kultu były Delfy, Parnas i Helikon, to góry w Beocji – górzystej krainie Grecji. Na czele muz stał Apollo – bóg piękna, w jego orszaku występowało dziewięć muz, każda z nich zajmowała się inną dziedziną kultury, sztuki i nauki. Oto muzy Apollo: Kalliope – poezja epicka oraz filozofia i retoryka, Klio – historia, Erato – poezja miłosna, Euterpe – poezja liryczna, Melpomene – tragedia i śpiew, Polihymnia – muza pieśni, poezja chóralna, Talia – komedia, Terpsychora – taniec, Urania – astronomia i geometria.
Artystyczne muzy Helikonu to nie tylko poezja i proza, ale także malarstwo, fotografia, śpiew, recytacja, rękodzieło, filmy i wiele innych talentów.
Jeszcze przed nami trochę lata, choć kapryśnego, jeszcze łapanie ciepłych promieni słońca. Niebawem drzewa pokryją się złotem, czerwienią, zagości nostalgiczny klimat, zapach tańczących na wietrze liści, krótszy dzień. Poeci chwycą za pióra i znowu wyfruną wiersze.
**
TANIEC Z WIATREM
Bzy niosą swą woń
wśród haftowanych łąk
wraz z moją tęsknotą
do Ciebie.
Misternie wkomponowane maki
trwają niczym pomniki
postawione wieczności.
A roztańczone wiatrem serce
wtulone w zacisze twoich ramion
trwa jak sen niespokojny
zagubiony w nicości.
(Leszek Władysław Szczurek)
*
Nieporozumienie
Usłyszeć słowa motyla
jak prawi komplementy kwiatom
zrozumieć szum traw
kłócących się z wiatrem
odczytać język deszczu
gdy chlapie na lewo i prawo
Wszystko to potrafię
Tylko mowy twoich spojrzeń
pojąć nie umiem
(Janusz Olearnik)
*
Gdy
Gdy wspomnę Ciebie
drżą mi usta
wzruszenia pierwszy znak
Gdy spotkam Ciebie
głowa pusta
myśl spłoszona sarna
nie znajduje słów
Gdy odchodzisz
na stopach żal
przydrożny kurz
(Agata Bień-Sadowska)
**
Na zdjęciach: 1. Helikon - jubileusz 5-lecia klubu; 2. Pierwsze warsztaty literackie Helikonu w Konradowie; 3. Drugie warsztaty literackie Helikonu.