„ZROBILIŚMY TO!” a co będziemy robić na naszym podwórku rozwoju społecznego i gospodarczego?
15 października 2023 r. to ważna data o znaczeniu pokoleniowym. Wybraliśmy demokrację i otwartość na zmiany. Frekwencja jest dowodem rosnącej obywatelskości nas wszystkich. W subregionie wałbrzyskim (OW2 –Sejm) 323 360 głosami w liczbie 8 mandatów wybraliśmy 4 posłów Koalicji Komitetu Obywatelskiego, 3 –Prawa i Sprawiedliwości i 1 – Koalicji Trzecia Droga. Z zestawienia wykonanego na podstawie powszechnie dostępnej informacji wynika, że w każdej gminie, każdym powiecie zwyciężyła Koalicja Komitetu Obywatelskiego. W Senacie RP będziemy mieli 1 senatora reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. W tym przypadku sposób głosowania wymaga skomentowania. Warto poszukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego na liście do głosowania w OW5 mieliśmy do wyboru dodatkowo 2 Komitety o nazwach zbliżonych do Komitetów, które utworzyły pakt senacki. W demokracji taka sytuacja jest możliwa, ale w strategii gry politycznej to już sprawa mocno dyskusyjna. Zachęcam do analizy wykonanych zestawień wyników wyborów. Można tam znaleźć trochę ciekawych informacji czy porównań.
Wracając na nasze podwórko zielonej transformacji. Możemy zacząć już coś robić! Oczywiście mam na myśli przygotowywania wniosków o dotacje.
W ramach prac Komitetu Monitorującego programu FEDS trwają prace nad uruchamianiem kolejnych naborów skierowanych do przedsiębiorców. Będą one dyskutowane 10 listopada 2023 r. i jeżeli uzyskają pozytywną decyzję KM to na początku 2024 r. możemy się starać o wsparcie dotacyjne z udziałem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach działań:
9.4 A Inwestycje MŚP Wsparcie inwestycyjne dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego, przyczyniające się do rozbudowy (dywersyfikacji, unowocześnienia) przedsiębiorstwa oraz zwiększenia jego konkurencyjności, poprzez m.in. zakup maszyn i sprzętu lub zakup własności intelektualnej – wsparcie ściśle powiązanej z celami procesu transformacji subregionu.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest utworzenie przynajmniej jednego miejsca pracy we wspartym MŚP (ECP). Nabór z kwotami ryczałtowymi: Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu: 100 tys. PLN. Max wartość kosztów kwalifikowanych: 850 tys. PLN. Planowany poziom wsparcia 70%.
9.4 B „Zielone” inwestycje MŚP. Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna.
1.Modernizacja energetyczna MŚP-projekty w zakresie zwiększania efektywności energetycznej w MŚP np. instalacje OZE wraz z magazynem energii (za wyjątkiem MSP, dla których produkcja energii elektrycznej stanowi główny PKD), termomodernizacja budynków, wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elekt., poprawa efektywności energetycznej instalacji przemysłowych (np. linii produkcyjnych) lub wykorzystane ciepło odpadowe.
Warunki: Przeprowadzone działania przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub cieplnej w przedsiębiorstwach, obniżenia emisyjności przemysłu, a także dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii. We wszystkich projektach dotyczących efektywności energetycznej należy przyjąć minimalny próg oszczędności energii pierwotnej lub energii ze źródeł odnawialnych, na poziomie nie niższym niż 30%, potwierdzony wymaganym audytem energetycznym.
Zakres działań, w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych, powinien wynikać z audytów energetycznych Wymiana źródeł ciepła realizowana będzie zgodnie z następującą hierarchią: 1) OZE (np. pompy ciepła, kotły i ogrzewacze na biomasę), 2) ciepło (w tym chłód) sieciowe, 3) gdy powyższe będzie niemożliwe lub nieuzasadnione technicznie lub ekonomicznie, możliwa będzie wymiana źródeł ciepła na wykorzystujące paliwo gazowe.
Nie dopuszcza się: • wymiany starszych urządzeń zasilanych paliwami gazowymi na nowe zasilane gazem
• zakupu kotłów i ogrzewaczy na biomasę, jeśli umożliwiają instalację rusztu awaryjnego oraz nie posiadają automatycznego podajnika paliwa,
• stosowania urządzeń nie odpowiadających aktualnie obowiązującym normom, • stosowania urządzeń zasilanych węglem, olejem i innymi paliwami kopalnymi (bez względu na normy jakie spełniają).
2. Wsparcie dla MŚP w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i innych inwestycji ograniczających wpływ przedsiębiorstwa na środowisko np.:
- Projekty mające na celu zminimalizowanie zużycia surowców, ilości wytwarzanych odpadów produkcyjnych, emisji zanieczyszczeń; ponowne wykorzystanie, naprawa i recykling.
- Projekty polegające na zamykaniu obiegu odpadów organicznych, w tym przetwarzanie/ wykorzystanie odpadów organicznych np. biomasa i bioprodukty-ekoinnowacje, cyfryzacja i zarządzanie efektywnością środowiskową w kierunku gospodarki zasobooszczędnej (np. programy czystszej produkcji, EU-Ecolabel, zielona przedsiębiorczość, rozwój technologii racjonalnego gospodarowania energią, wodą).
Uzupełniającym elementem każdego z ww. typów projektów, może być komponent doradczy dla firm w zakresie audytów energetycznych oraz technologicznych w kierunku rozwoju GOZ i transformacji cyfrowej (jako część projektów inwestycyjnych);
Warunki dla wszystkich projektów:
1. Projekty będą musiały wykazać pozytywny wpływ na środowisko, przedstawiony w formie oszczędności np. energii, obniżonej emisji gazów cieplarnianych, pyłu PM 10 oraz PM 2,5, benzo(a)piren, ilością wytwarzanych odpadów do atmosfery,
2. Instalacje i działania objęte ETS w ramach inwestycji MŚP przyczyniających się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizacji nie będą kwalifikowalne, z uwagi na fakt, iż MŚP mogą otrzymać bezpłatne przydziały w ramach rynku ETS.
Min. wartość kosztów kwalifikowanych 1 mln PLN, max. wartość kosztów kwalifikowanych 15 mln PLN. Planowany poziom wsparcia zostanie ustalony w Regulaminie.
Uwaga: zamieszczony opis jest zgodny z zapisami programu szczegółowego FEDS. W procesie decyzyjnym uruchamiania naborów może on ulec zmianie. Obowiązującym schematem dla opracowania wniosku o dotacje będzie Regulamin Naboru zatwierdzony przez Komitet Monitorujący.
Dbajmy o otaczające nas środowisko naturalne i klimat. Korzystajmy z rozwiązań Społecznego Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Subregionu Wałbrzyskiego i starajmy się wdrażać zawarte w nim pomysły. To wszystko róbmy wspólnie. Tylko takie współdziałanie zbuduje odporność na zagrożenia i wzmocni konkurencyjność oferty Ziem Kłodzkiej na krajowym i zagranicznym rynku szczególnie turystyki i uzdrowisk.
Tabele z wynikami wyborów:
Zestawienia wyników wyborów w OW2 (Sejm) i OW5 (Senat) jest opracowaniem własnym wykonanym na podstawie ogłoszeń dostępnych na stronach PKW - opracowanie Jerzego Dudzika wykonane na podstawie ogłoszeń dostępnych na stronach PKW.