Muzeum Papiernictwa laureatem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Dolnego Śląska

Autor: 
inf. I. Mieczkowska
Konkurs na.jpg

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wraz z dolnośląskim oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich zainicjował Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego. Muzea mogły zgłaszać do Konkursu przedsięwzięcia zrealizowane w 2022 roku w trzech kategoriach: wystawy czasowe, projekty edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe.
W konkursie zmierzyło się 20 muzeów, w tym Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, które zdobyło drugie miejsce za wystawę „Sąsiedzi. Banknoty polsko-czeskiego pogranicza”.
Wystawa prezentowana w muzeum od 7 października 2022 do 8 stycznia 2023 r., ukazywała walory artystyczne i historyczne czechosłowackich i czeskich banknotów obrazując na tej podstawie historię Czech i Czechosłowacji. Zaprezentowano na niej papierowe pieniądze ze wszystkich emisji banknotów czechosłowackich i czeskich od 1918 roku do współczesności, w tym unikatowe bony z getta w Terezinie.
Priorytetowym celem Konkursu na Wydarzenie Muzealne Dolnego Śląska, było ukazanie jak wiele do zaoferowania mają dolnośląskie muzea. W ciągu roku organizują one blisko 300 wystaw i kilkaset innych przedsięwzięć edukacyjnych czy naukowych. Rocznie zwiedza je ok. 2 mln osób.
Uroczystość rozdania nagród w konkursie odbyła się 13 października w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego, podczas trwania Dolnośląskiego Kongresu Kultury. Nagrody wręczał Krzysztof Maj – członek Zarządu Województwa wraz z Jackiem Drejerem – prezesem Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W imieniu Muzeum Papiernictwa dyplom odebrał dyr. Maciej Szymczyk wraz z autorami nagrodzonej wystawy: Karoliną Dyjas i Marcinem Wyszyńskim. Konkurs spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno ze strony środowiska muzealników jak też przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Wstępnie zapowiedziano, że w 2024 r. zostanie zorganizowana druga edycja konkursu.
** Jednocześnie pragnę przypomnieć o dwóch trwających wystawach czasowych:
• wystawa w jedynej w Polsce Galerii sztuki papieru „Przestrzeń relacji”, prezentująca twórczość studentów i absolwentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych
• nowo otwarta wystawa „Dekada znaczona kartkami. Polacy i reglamentacja kartkowa w latach 80. XX w.”, która prezentuje pokaźny zbiór kartek żywnościowych oraz unaocznia realia życia w okresie PRL-u.

Wydania: