Trzy rocznice
Od 2012 roku organizujemy Kłodzkie Lekcje Śpiewania Pieśni Patriotycznych, które do listopada 2022 odbywały się w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku, a od maja 2023 r. w Kłodzkim Ośrodku Kultury. W ciągu dwunastu lat odbyło się dwadzieścia jeden Lekcji, w ramach których wydrukowano dziewiętnaście edycji specjalnie na tę okazję zredagowanych wydawnictw, rozdawanych bezpłatnie wśród osób przybyłych na wspólne śpiewanie.
11 listopada 2023 r., dokładnie w 105 lat od symbolicznej chwili Odzyskania przez Polskę Niepodległości (czyli przekazania władzy Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną) wspólne śpiewy na scenie KOK prowadzili przyjaciele dawnego kłodzkiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej, przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku oraz druhowie kłodzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Nad stroną muzyczną niezawodnie czuwali Joanna Sapieha i Andrzej Jakubowski. Do śpiewania zachęcał Janusz Laska.
Na sali widowiskowej Kłodzkiego Ośrodka Kultury trudno było znaleźć miejsca siedzące. Od pierwszego utworu wszyscy zebrani – na scenie oraz publiczność – gromko wspólnie śpiewali kolejne pieśni, co wskazuje, że patriotyczne śpiewanie ma się w Kłodzku dobrze! Partie solowe zaśpiewali: Maksymilian Zaczkowski (pierwszy raz na Lekcji), Miłosz Samuel i Karol Bętkowski. Natomiast „Piechotę” tradycyjnie już na scenie odśpiewali: Maciej Awiżeń (starosta kłodzki), Michał Piszko (burmistrz miasta), ks. Julian Rafałko (współzałożyciel Kłodzkiego Centrum Kultury Chrześcijańskiej), ks. Andrzej Migacz (nowy proboszcz w kłodzkiej parafii oo. jezuitów), ppłk Sebastian Kopczak (Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kłodzku), Dariusz Samodur (prezes Stowarzyszenia Ochotnicza Straż Pożarna w Kłodzku) i Tomasz Lasek (dyrektor Kłodzkiego Ośrodka Kultury).
Oprócz 105 rocznicy polskiej Niepodległości podczas tegorocznej listopadowej Lekcji wspominaliśmy także 250 rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej oraz 220 rocznicę urodzin Maurycego Mochnackiego. Te dwie ważne daty, zapewne w ferworze bieżących wydarzeń społecznych (wybory!!!), przeszły zupełnie niezauważone przez media, szkoły, instytucje kultury etc. A szkoda.
14 października 1773 roku Sejm RP powołał Komisję Nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mającą, którą znamy z historii pod nazwą Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze na świecie (!!!) ministerstwo oświaty, powołane w sytuacji dla naszego kraju bardzo dramatycznej, bo 14 miesięcy po pierwszym rozbiorze Polski. Elity polityczne osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej uznały, że najlepszym sposobem na „zabezpieczenie naszego kraju przed dalszą destrukcją” będzie dobre wykształcenie, czyli inwestycja „w mózgi” młodego pokolenia Polaków. Inwestycja się opłaciła, bo w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. I ten postulat „inwestowania w wiedzę młodego pokolenia celem zabezpieczenia Polski przed „destrukcją” jest dzisiaj ciągle aktualny!
Maurycy Mochnacki urodził się 13 września 1803 r. Był literatem, publicystą politycznym, pianistą, przyjacielem Fryderyka Chopina. 29 listopada 1830 roku na Rynku starego Miasta w Warszawie ogłosił wybuch powstania listopadowego. Po jego upadku wyjechał do Francji, gdzie poświęcił się pisaniu o Polsce, pozostawiając po sobie wiele cennych książek i artykułów. Podczas XXI Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych wspominaliśmy Jego słynne memento: „Historia Polski jest nauką służącą Narodowej Pamięci”. Mochnacki uważał, że pamięć Narodu jest dla jego przetrwania tak samo ważna, jak pamięć dla życia każdego człowieka. Gdy człowiek straci pamięć (np. przez chorobę Alzheimera), to jego życie staje się prawdziwym koszmarem. Podobnie dramatyczny staje się los Narodu, który stracił pamięć, który nie zna swojej przeszłości. Warto tę przestrogę pamiętać w czasach „zachwytu nad postępem i nowoczesnością”.