Wieści ze Szkoły w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg

*NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KROSNOWICACH
Historia to czas miniony, który każdy z nas tworzy każdego dnia, jednak o tych całkiem odległych czasach, których nie znamy i może słabo rozumiemy – nie za bardzo chętnie chcemy słuchać i je poznawać uważając, że ważne i najważniejsze jest to, co tu i teraz. Nie dzieje się jednak tak, gdy ktoś z pasją o tym opowiada, gdy zainteresuje i pokaże albo co jeszcze lepsze – pozwoli praktycznie podziałać. Tak też stało się pewnego październikowego popołudnia, gdy do naszej szkoły przyjechał p. Marek Królikowski – nauczyciel z Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, wraz z uczniami (niektórzy z nich to nasi absolwenci) oraz p. Dominikiem Śliwą z Ząbkowickiego Księstwa Rycerskiego.
Spotkanie miało miejsce w jednej z sal lekcyjnych i przyjemność mieli być na nim uczniowie klasy VII. Celem tej lekcji było poznanie dawnych obyczajów ludzi oraz obejrzenie broni, jaką się posługiwali, a także przedmiotów codziennego użytku, elementów odzieży i jej znaczenia dla przynależności i zamożności rodu, który był prezentowany. Uczniowie mogli dotknąć prawdziwego, rycerskiego miecza, założyć hełm z przyłbicą, dotknąć naczyń, z których korzystano wieki temu. Posłuchali barwnej opowieści o tym, jak kiedyś żyli ludzie, czym się zajmowali, jak i o co walczyli. Następnie przystąpili do praktycznego działania i od razu dało się zauważyć, że świetnie się bawili. Przygotowanych zostało kilka stanowisk, przy których odbywały się różne zabawy. Można było spróbować swoich sił przy pleceniu bransoletek z mulinowych nici, po przepisywaniu liter starodawnym piórem maczanym w atramencie, sprawdzić swą zręczność przy łapaniu woreczków czy zwijaniu papierowych pasków, w tzw. quillingu, czy też odszyfrowywaniu chronogramów, czegoś w rodzaju łamigłówki wykorzystującej fakt, że w alfabecie łacińskim litery I, V, X, L, C, D, M pełnią jednocześnie funkcje cyfr rzymskich. Do zapisania w ten sposób daty używano cytatów z Pisma Świętego lub wierszy. Aby odczytać datę, należy zsumować wartości liczbowe liter będących jednocześnie cyframi. Przy każdym stanowisku było mnóstwo dobrej zabawy. Dodatkowo można było wziąć książeczki, które nasi goście przywieźli ze sobą, a które zawierają ciekawe informacje na temat zabytków historycznych znajdujących się w naszych najbliższych okolicach, czyli na Ziemi Kłodzkiej czy poczytać o „Wyprawach Husytów na Ziemię Kłodzką w I połowie XV wieku”. Na koniec spotkania wszyscy upamiętnili to wydarzenie wspólnym zdjęciem. Z pewnością każdy na długo zatrzyma w swej pamięci udział w tak niezwykłej lekcji historii. Bardzo dziękujemy gościom i zapraszamy ponownie.

*KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach przygotowany został apel dla młodszych i starszych dzieci, na którym przybliżone zostały wydarzenia sprzed lat, gdzie recytowane były wiersze i śpiewane pieśni. Dodatkowo, pan Marek Morawski, zorganizował konkurs „Piosenki patriotycznej”, w którym mógł wziąć udział każdy chętny uczeń i uczennica. Trzeba było wybrać sobie repertuar, przygotować występ i zaprezentować się przed jury, w którym zasiedli: pan Mieczysław Kowalcze – dyrektor naszej szkoły, pan Franciszek Piszczek – prezes Towarzystwa Miłośników Krosnowic oraz pani Anna Hnatów-Biela i pan Marek Morawski – nauczyciele uczący w naszej szkole.
Uczestnicy, których okazało się dość dużo, prezentowali przeróżny repertuar. Od tego bardziej, do mniej znanego. Można było wysłuchać wersji z podkładem muzycznym i bez, a nawet wersji rapowanych. Jury nie miało łatwego zdania, ale udało się wyłonić zwycięzców w kat. uczniów klas I-III i IV-VIII. Wśród zwycięzców znaleźli się: Zofia Dąbrowa i Wiktoria Posłuszna /duet/, Szymon Grabiec i Antoni Mazur /duet/, Kornelia Mereszczowska, Maria Narowska i Liliana Tomera /trio/. Wśród wyróżnionych: Zuzanna Tomera, Laura Magryta i Nicola Sumera /trio/.
W kat. uczniów starszych pierwsze miejsca zajęły: Oliwia Zaziębło – solo oraz Lena Lulewicz – solo. Jakub Rudnicki zajął II miejsce, a III przypadło w udziale Antoninie Dąbrowie. Na wyróżnienie zasłużyła zaś Danuta Stupień. Następnego dnia pani vice-dyrektor – Renata Dudek oraz członkowie komisji, podczas apelu, wręczyli nagrody osobom, które zajęły I,II,III miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a także dyplomy uczestnictwa, niespodzianki ufundowane przez TMK oraz słodki upominek.

*PROFILAKTYKA
Przemoc rówieśnicza w szkole to zjawisko, z którym dość często się spotykamy. Nie możemy i nie chcemy przechodzić obok takich przejawów obojętnie. 30 października br., w Szkole Podstawowej w Krosnowicach miało miejsce spotkanie z funkcjonariuszami Kłodzkiej Komendy Powiatowej Policji, właśnie w ramach profilaktyki przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. Do szkoły przyjechali dzielnicowi: młodszy aspirant Łukasz Frączkowski i młodszy aspirant Justyna Matusiak. Uczniowie klas VI, którzy wzięli udział w spotkaniu, dowiedzieli się, jakie konsekwencje niesie za sobą stosowanie przemocy fizycznej czy też psychicznej wobec innych osób. Czym jest przemoc, do czego może doprowadzić, jak może skończyć się dla kata i ofiary. Jakie kary mogą być nałożone na osoby znęcające się w jakikolwiek sposób nad innymi.
Policjanci w sposób jasny i rzeczowy opowiedzieli o zjawisku, przytoczyli obrazowo przykłady takich zachowań oraz konsekwencji, które są ich następstwem. Uczniowie uważnie słuchali, następnie zadawali pytania i utrwalali w głowach czego nie należy robić wobec drugiej osoby.
Wszyscy mamy nadzieję, że tego typu spotkania spowodują, że zachowania negatywne, przemoc słowna czy fizyczna nie będą miały miejsca w szkołach. Na to nikt nie daje przyzwolenia i czemuś takiemu stanowczo mówi: STOP!!!!!

*ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Idea tego dnia miała swój początek w Stanach Zjednoczonych w r. 1973 jako odpowiedź na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Na świecie ten dzień jest znany pod nazwą Word Hello Day. W Polsce ten dzień jest popularny od 2006 r.
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach obchodzimy go już po raz kolejny. W tym roku inicjatorką wydarzeń dnia 21 listopada były panie: Agnieszka Żółty – psycholog oraz Ewa Ledowska wraz ze swoją klasą VII, która przygotowała potrzebne materiały, obmyśliła plan całego dnia go podsumowała. Zaczęło się od tego, że ogłoszono wcześniej, by w tym dniu każdy przyszedł do szkoły w żółtym ubraniu, bądź miał na sobie element w tym kolorze. Po przekroczeniu progu budynku każda osoba dostawała cukierka z przyczepioną do niego karteczką, na której zapisane były miłe słowa, typu: „Miło, że jesteś z nami”, „Bądź powodem dla którego ktoś się dzisiaj uśmiechnie”. Następnie wszystkie klasy przygotowywały plakaty na temat życzliwości, które później przyozdobiły drzwi sali lekcyjnej, typowały jednego kandydata, który ich zdaniem zasługuje na miano Króla czy Królowej Życzliwości. Uczniowie głosowali też, na najbardziej ich zdaniem, życzliwego nauczyciela. Po wspólnej pracy przyszedł czas na podsumowanie, które nastąpiło na wspólnym apelu. Prowadzący – uczniowie i uczennice z klasy VII odczytali kto został Królem czy Królową życzliwości. Osoby te zostały ukoronowane oraz obdarowane dyplomami i słodkimi upominkami, zaś tytuł najżyczliwszego nauczyciela przypadł w udziale pani Dorocie Mielnik – wychowawczyni klasy IV a. Specjalna nagroda za wykonanie plakatu o życzliwości (w postaci pieniężnej do spożytkowania przez klasę na jej potrzeby) trafiła do uczniów klasy VII.
Na ścianie korytarza zawisła też tablica, na której można było przyczepiać serduszka dedykowane konkretnym osobom lub karteczki z miłymi życzeniami. Serdecznie gratulujemy wygranym i niesiemy apel do wszystkich ludzi: Pamiętajmy o tym, że dobroć, którą czynimy zawsze wraca zwielokrotniona.

Wydania: