Spotkanie autorskie z Tomaszem Duszyńskim

Autor: 
Inf. PiMBP
01Bez nazwy.jpg
02Bez nazwy.jpg

Wypełniony po brzegi Salonik Prasowy kłodzkiej biblioteki, jak miało to miejsce 28 lutego 2024 roku, to znak, że gościmy znanego i lubianego Tomasza Duszyńskiego. Jest On z racji swojej twórczości najczęściej goszczącym w Kłodzku pisarzem. Tym razem autor promował kryminał retro „Człowiek bez przyszłości”, który ukazał się 10 stycznia br. i którego akcja rozgrywa się w międzywojennej Warszawie, a głównym bohaterem jest komisarz Wróbel.
Właśnie o pracę nad tym cyklem pytała prowadząca spotkanie Klaudia Lutosławska-Nowak, podkreślając rzetelność i wyczucie, z jakim autor oddaje realia czasów międzywojennych. Tomasz Duszyński, który z wykształcenia jest historykiem mówił, że wymaga to od pisarza skrupulatnej pracy badawczej. W jego przypadku polega to na studiowaniu historycznych dokumentów, literatury z epoki, analizowaniu relacji świadków oraz korzystaniu z porad ekspertów w danej dziedzinie. Autor stara się zgromadzić jak najwięcej informacji na temat codziennego życia, obyczajów, technologii, architektury i wydarzeń historycznych, aby jego opisy były jak najbardziej autentyczne. Kreacja postaci jasnowidza Stefana Ossowieckiego w jego książkach opiera się na połączeniu faktów historycznych z elementami literackiej fikcji. Wątek fantastyki, jeśli pojawia się w opisach postaci czy wydarzeń, ma na celu wzbogacenie narracji i nadać jej dodatkowy wymiar emocjonalny czy symboliczny. Tomasz Duszyński wydaje się być mistrzem w oddawaniu atmosfery historycznych okresów, szczególnie tak ważnych dla Polski jak Druga Wojna Światowa i Powstanie Warszawskie. Szacunek do mieszkańców i miasta jest niezwykle ważny, zwłaszcza gdy pisze się o tak trudnych i bolesnych dla narodu wydarzeniach jak wojna i okupacja. Doceniamy wrażliwość i zaangażowanie autora w przedstawianie tych wydarzeń z należytym szacunkiem i oddaniem atmosfery ówczesnej Warszawy. Jest to również ważne dla czytelników, którzy poszukują nie tylko emocjonującej fabuły, ale również autentyczności i szacunku dla historycznych kontekstów. Niestety ten cykl jest już definitywnie zakończony, ale wszyscy, którym trudno się rozstać z komisarzem Wróblem mogą sięgnąć po powieść kryminalną „Detektywi z Domu pod Dębem. Zuza Wróbel na tropie”, która ukaże się w maju br. Jest to co prawda książka dla młodzieży, która skupia się na postaci Zuzy Wróbel bratanicy komisarza, ale zawiera też znane nam elementy świata literackiego stworzonego przez autora.
W najbliższym czasie autora czeka wyjazd na Targi do Lipska gdzie będzie promował przetłumaczoną na niemiecki pierwszą część cyklu „Glatz”. Ponadto przygotowuje się do wydania komedii kryminalnej „Moje wielkie, greckie... morderstwo”, która będzie miała premierę latem, została wydana nakładem Skarpy Warszawskiej. A jesienią ukaże się wyczekiwana kolejna część cyklu „Glatz”. Tomasz Duszyński jest też twórcą Strzelińskiego Festiwalu Literatury, który w tym roku odbędzie się 7 września.
Wieczór autorski odbył się w miłej, przyjacielskiej atmosferze, a po części oficjalnej autor długo jeszcze rozmawiał z uczestnikami spotkania rozdając autografy i robiąc wspólne fotografie.

Wydania: