Nagrody Roku Gminy Kłodzko Ranunculus Penicillatus

Autor: 
Inf. Mirosław Awiżeń
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg

Jako przewodniczący kapituły przyznającej Nagrody Roku Gminy Kłodzko Ranunculus Penicillatus, szczerze muszę przyznać, że wybór nigdy nie jest prosty. Wszyscy Państwo jesteście wyjątkowi. Gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym. To niezwykły zaszczyt współpracować z tak wspaniałymi ludźmi – powiedział wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur.
Finał 21. edycji Nagród Roku Gminy Kłodzko „Ranunculus Penicillatus” (JASKIER) odbył się 24 maja w Krosnowicach. Wyróżniono osoby i firmy, które w szczególny sposób angażują się w życie lokalnej społeczności. Jaskry przyznawane są w siedmiu kategoriach. Oto wyniki:
• kategoria „Inicjatywa / Projekt / Produkt roku” – Forum Kobiet, którego inicjatorką jest Elżbieta Ulatowska, przewodnicząca Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej. W kategorii tej nominowani też byli: Wędkarski Dzień Dziecka w Szalejowie Dolnym, którego pomysłodawcą jest Janusz Nieckarz z Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Lawendowy Ogród w Kamieńcu, czyli „rodzinny pomysł zrodzony z miłości do kwiatów” Ewy i Eweliny Kieraś.
• kategoria „Przedsiębiorcą roku” – Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa z Bystrzycy Kłodzkiej, która działa od 1966 r. i uczestniczy w wielu inwestycjach w Gminie Kłodzko, a teraz buduje przedszkole w Krosnowicach. W kategorii tej nominowani też byli: Maciej Bernagiewicz i firma „Berna-Bram” z Szalejowa Górnego; Elżbieta Żółty-Bilaszewska i Sala Zabaw „Jaś”; Adam Momot i Winnica Momot i Józef Piesiak, właściciel gospodarstwa rolnego w Krosnowicach, producent kiszonek.
• kategoria „Sponsor roku” – Zdzisław Maślanka, który pracuje szklarskiej firmie „Koglass” ze Ścinawicy, produkującej szkło kryształowe, wspierającej m.in. dożynki parafialne w Wojborzu czy piknik miodowy w Żelaźnie. W kategorii tej nominowani też byli: firma Kayser Automotive Systems Kłodzko sp. z o.o. oraz Rapmet sp. z o.o.
• kategoria „Najlepsza działalność edukacyjna, kulturalna, NGO” – dwie równorzędne pierwsze nagrody: Joanna Wolańska, nauczycielka języka niemieckiego w szkole w Jaszkowej Dolnej, m.in. za projekt „Ogród zmysłów” i... zaraźliwy optymizm oraz Janusz Zajdel, opiekun dziecięcej drużyny pożarniczej w Wojciechowicach. W kategorii tej nominowani też byli: Anna Nowak, instruktorka tańca nowoczesnego, która prowadzi szkołę „Laboratorium tańca” i Tomasz Szpulak, nauczyciel z Ołdrzychowic Kłodzkich, prezes Fundacji „Nasze lepsze jutro”.
• kategoria „Społecznik / Wolontariusz roku” – Józef Pilny, emerytowany nauczyciel, który nadal angażuje się w promowanie sportu w Ołdrzychowicach Kłodzkich. W kategorii tej nominowani też byli: Zdzisław Moskaluk, który razem żoną Danutą prowadzi Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Krosnowicach; Agnieszka Jarosz, działaczka społeczna z Ołdrzychowic Kłodzkich oraz Mariusz Jastrzębski, trener UKS Akademia Piłkarska Śląska.
• kategoria „Osobowość roku” – ks. Adam Łyczkowski, od ponad 16 lat proboszcz z Krosnowic, który w 2023 r. obchodził 25-lecie kapłaństwa.
• kategoria „Złoty Jaskier za promocję” – Jonasz Lewandowski, lekkoatleta z Ołdrzychowic Kłodzkich związany z klubem „Ziemia Kłodzka”. Zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski U18 w trójskoku.
Jaskry Specjalne zostały przyznane Wandzie Piotrowskiej z Krosnowic, Halinie Witos z Ołdrzychowic Kłodzkich, Tadeuszowi Olejnik także z Ołdrzychowic, Halinie Puk z Krosnowic, Markowi Trypka z Żelazna oraz Katarzynie Mąka-Żelazko z Kłodzka prowadzącej chór Concerto Glacensis.
Pani Katarzyna Mąka-Żelazko została też specjalnie wyróżniona przez posła Marka Chmielewskiego, który w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wręczył jej odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Uroczystość uświetnił występ Grupy Allez Venez, występującej w składzie Sylwia Kucała-Kołodziejczyk, Malwina Kołt i Daniel Kopeć.

Wydania: