„Niechciana pierwsza podróż – wspomnienia dzieci zesłanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01IMG_20241107_170415.jpg

Gościem Filii PiMBP „Pod Pegazem” w dniu 7 listopada była prof. Małgorzata Ruchniewicz – historyk, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu pozycji poświęconych Ziemi Kłodzkiej, w tym tak cenionych jak: „W kraju Pana Boga. Źródła i materiały do dziejów Ziemi Kłodzkiej od X do XX wieku”, „Dzieje Ziemi Kłodzkiej”, „Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni dziejów”. Tym razem okazją do spotkania była promocja książki pt. „Niechciana pierwsza podróż – wspomnienia dzieci zesłanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”.
Prof. Małgorzata Ruchniewicz w 2018 roku została kierownikiem projektu badawczo-wydawniczego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki polegającego na opracowaniu i wydaniu w formie książkowej wspomnień i relacji Sybiraków, zebranych w archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego we Wrocławiu. Jest to pokłosie konkursu pamiętnikarskiego, ogłoszonego pod koniec lat 80. XX w. Napłynęło wówczas ponad 300 prac z całej Polski, a obecnie kolekcja liczy ponad 950 jednostek archiwalnych. W ramach tego projektu ukazało się już 13 tomów. Tym trzynastym, jest właśnie promowana podczas spotkania książka, zawierająca wspomnienia Wojciecha Brejtera, Teresy Bugajskiej i Aleksandry Śmigielskiej. W spotkaniu niestety nie mógł uczestniczyć kłodzki autor wspomnień – Wojciech Brejter, ale redaktorka książki ciepło wspominała kontakt z nim i jego żoną, gościnność i niezwykłą życzliwość.
Przypomnę przy tej okazji, że wspomnienia pana Wojciecha Brejtera wielkrotnie drukowaliśmy na łamach naszej gazety „Brama”, w numerach z lat około 1995-2005, można także przeczytać je w wydanej przez nas w 2020 r. książce pt. „Pionierskie lata 1945-1950”.
Spotkanie w bibliotece „Pod Pegazem” prowadzili Marta Zilbert, dyrektorka PiMBP w Kłodzku oraz Janusz Laska, prezes Fundacji im. Tomasza Morusa – współorganizator wydarzenia.
Małgorzata Ruchniewicz przywiozła ze sobą egzemplarze wydanego cyklu „książek sybirackich”, które dla zainteresowach były dostępne bezpłatnie. Na zakończenie przy poczęstunku, toczyły się rozmowy kuluarowe, można było także uzyskać autograf oraz porozmawiać z prof. M. Ruchniewicz.

Wydania: