Historia bystrzyckiej fotografii 1839-2024
Wystawa pt. „Historia bystrzyckiej fotografii 1839-2024” otwarta została tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w piątek 20 grudnia 2024 r. I choć wszyscy raczej w tym czasie pochłonięci są przygotowaniami do świąt, to jednak sale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie odbywał się wernisaż wystawy, wypełnione były po przysłowiowe brzegi. Jak widać temat przyciągnął mnóstwo zainteresowanych osób, w tym także panią burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renatę Surmę i burmistrza Międzylesia Tomasza Korczaka.
Wystawa opracowana została przez fotografika i pasjonata historii fotografii Waldemara Zielińskiego, przy współpracy z bystrzyckimi fotografami. Powstała w ramach projektu, na którego realizację otrzymano dofinansowanie z Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego 2024.
Ekspozycja prezentuje, liczące blisko dwa stulecia, dzieje bystrzyckiej fotografii. Waldemar Zieliński historią fotografii naszego regionu zajmuje się już od wielu lat, ma na swoim koncie liczne publikacje na ten temat, najważniejsza z nich, to wydany w 2018 r. Leksykon fotografów ziemi kłodzkiej 1839-1945 (opracowany wspólnie z Marcinem Dziedzicem). Przygotowania do wystawy poprzedziły kwerendy archiwalne oraz wywiady ze współczesnymi fotografami i potomkami przedwojennych i powojennych fotografów. W efekcie powstał solidny materiał, zaprezentowany na planszach w dwóch pomieszczeniach bibliotecznych: na parterze obejmująy okres do 1945 r., na piętrze zaś okres powojenny aż do współczesności. Nie zabrakło tez informacji przybliżających techniki XIX-wiecznych i klasycznych. Opracowanie tego tematu, to nie tylko synteza na planszach, ale także zbiór artefaktów, przykładów działalności wymienionych na ekspozycji fotografów, a więc oryginalne autorskie fotografie (najczęściej przedstawiające portrety osób, najpewniej ówczesnych bystrzyczan). A uatrakcyjnia wystawę prezentacja dawnego sprzętu fotograficznego. Ten zbiór eksponatów, to efekt zainteresowań autora wystawy.
Listę fotografów z najstarszego okresu otwierają: Scholz Gustav, Bruchmann Reinhold, Böhmer Hans, Bilowitzky R., Forrell Leopold, Hübel Anna, Lindner Otto, Nagel Max, Nehr Emil, Otto Gregor, Pielenz Rudolf, Rother Emma. Do najbardziej przedsiębiorczych fotografów tego przedwojennego okresu należy niewątpliwie Abraham Gröger. W drugiej zaś części przybliżono sylwetki fotografów powojennych, m.in. licznych reprezentantów rodziny Scelinów, Zbigniewa Kaczmarka, Tadeusza Wilusza, Jana i Andrzeja Rusaków, Michała Pietrzaka, Renaty Burzyńskiej, Łukasza Lewandowskiego, Marka Kurzoka, Marcina Gomułki, Pawła Syposza, Asi Wittkowstein.
Jak mówią organizatorzy wystawy: fotografie są nieodłącznym elementem książek, stąd miejscem ekspozycji jest biblioteka, a sama wystawa może się stać doskonałą atrakcją edukacyjną, kulturową i turystyczną dla całej społeczności lokalnej, jak i przybywających do Bystrzycy turystów. Będzie też urządzone fotograficzne atelier jako stała ekspozycja w bibliotece.