35. ROCZNICA UCHWALENIA KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg

Prawa dziecka to fundamentalny zbiór norm, których celem jest zapewnienie każdemu dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i uczestniczenia w życiu społecznym. Uchwalenie konwencji nastąpiło z inicjatywy naszego kraju. Podpisało ją 196 krajów. Dzięki niej wszystkie dzieci mają swoje prawa i obowiązki. Niestety, nie we wszystkich rejonach świata te prawa są respektowane. Nie wszędzie, co napawa wielkim smutkiem, dzieci czują się bezpieczne. Często odbierane jest im jedno z ważniejszych praw- prawo do wolności.
20 listopada dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników, właśnie tych, których prawa często są łamane.
Uczniowie w Szkole Podstawowej w Krosnowicach przyłączyli się w tym dniu do „młodych” z całego świata głosząc motyw przewodni obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, które ustaliła organizacja UNICEF. Hasło to brzmi: „Słuchaj przyszłości”. Przypomina ono o tym, że przyszłość należy do każdego człowieka, zatem również do dzieci, które powinny mieć prawo do decyzji i wpływania na świat, który przecież stanie się ich spuścizną po poprzednim pokoleniu.
„Krosnowicka” szkolna społeczność wysłuchała założeń Konwencji, przypomniała sobie swoje prawa i obowiązki, usłyszała też o zagrożeniach, jakie niesie współczesny świat, a które UNICEF wskazał jako globalne wyzwania. To: konflikty zbrojne, przez które zagrożona jest edukacja i życie dzieci, zmiany klimatyczne, które stanowią znaczne pogorszenie jakości życia i rozwój technologii, która obok niewątpliwych zalet niesie ze sobą równie dużo zagrożeń.
Pamiętamy o tym, że osoby, które dorastają w strefach konfliktu doświadczają niepokoju, przemocy, ciągłego stresu, a nawet śmierci, z którą mają styczność każdego dnia. Wszystkiemu temu towarzyszy trauma, której z pewnością nigdy nie pozbędą się ze swojego życia. Cieszymy się, że żyjemy w państwie, gdzie prawa dzieci są respektowane, gdzie młodzi ludzie mają wiele przywilejów, ale jednocześnie nie zgadzamy się na łamanie tych praw w innych obszarach świata. Łączymy się ze wszystkimi osobami, które działają na rzecz uciemiężonych dzieci i dlatego w tym dniu przyszliśmy ubrani na niebiesko – ten kolor, jako symbol wolności, wybrała organizacja UNICEF. Na koniec apelu każdy uczeń otrzymał błękitny balonik, który zawiązał błękitną wstążeczką i uniósł do góry łącząc się tym gestem i myślami z dziećmi na całym świecie.
Ponadto w klasach został ogłoszony konkurs na najbardziej zaangażowaną w tej akcji społeczność. Brana była pod uwagę ilość osób w klasie ubranych na niebiesko, ewentualnie gazetka i wystrój klasy oraz przygotowanie plakatów.
Zwyciężyli uczniowie z V b, którym serdecznie gratulujemy. Wychowawczyni – pani Agnieszce Czapowskiej-Lewandowskiej, dziękujemy za pomoc i przygotowanie pięknych gazetek.
Pani Mai Kryjak i Kamili Kachel również gratulujemy zaangażowania w przygotowanie apelu, poprowadzenie go i kreatywności w zakupie nagrody dla zwycięskiej klasy. Uczniowie otrzymali zestaw artykułów biurowych, by mogli tworzyć piękne gazetki i ozdoby związane z aktualnie odbywającymi się uroczystościami.
Tekst i foto: Anna Hnatów-Biela