grudzień 2010

Jak stają się aniołki

Autor: 
Danuta Chmielarz
aniołki.jpg

Mąka, sól, woda, klej – to składniki aniołkowego ciasta, które trzeba dobrze wyrobić i pozwolić mu odpocząć. Do wyrobu aniołków i innych figurek konieczna jest wyobraźnia, sprawne palce, mogą być nożyki, widelec, wyciskarka do czosnku, farbki plakatowe albo akwarele. Gotowe wyroby suszy się, maluje i lakieruje. Przepyszna zabawa, ale wyrobów się nie je, niezwykłe cudeńka, bo z dodatkiem własnego serca. Tego wszystkiego nauczyła uczestniczki warsztatów z projektu POTRAFIMY, realizowanego przez Bibliotekę Miejską p. BARBARA ŻEBRACKA.

Zrobię wszystko, co w mojej mocy...

Autor: 
Danuta Chmielarz
szczytna.jpg

Druga sesja RM w Szczytnej była krótka, ale wymowna. Dosłownie i w przenośni. Najpierw burmistrz Marek Szpanier złożył ślubowanie, po czym odniósł się do wyników wyborów.

Finał konkursu przyrodniczego

Autor: 
inf. Rzecznik Prasowy Starostwa
konkurs.jpg

Już po raz dziewiąty 17 grudnia br. odbyły się w kłodzkim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych półfinały oraz finał Powiatowego Konkursu Ekologiczno-Przyrodniczego organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży problemami ochrony środowiska oraz propagowanie wiedzy nt. zagrożeń środowiska naturalnego i przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Tradycje bożonarodzeniowe w Gorzanowie

Autor: 
inf. Rzecznik Prasowy Starostwa
gorzanów1.jpg

Towarzystwo Miłośników Gorzanowa oraz Szkoła Podstawowa w Gorzanowie 16 grudnia br. zorganizowały w WOK-u III Gminny Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych. Dzieci ze szkół i przedszkoli gminy Bystrzyca Kłodzka zaprezentowały licznie zgromadzonej publiczności przedstawienia jasełkowe. Równolegle można było podziwiać prace plastyczne związane z tematyką świąteczną – plakaty, karty pocztowe i stroiki – które brały udział w konkursie. Wśród gości imprezy, prowadzonej przez Krystynę Mokrzycką i Roberta Dumę, znaleźli się m.in.

Felieton ze Starej Morawy/świąteczna dekada grudnia 2010

Autor: 
A. Gnadenstein

Malownicza, świąteczna „śnieżna pustynia” otacza nasze małe ojczyzny; bijące w południe dzwony w Starej Morawie ściągają wirtualnie, jak co roku „Maryję i Józefa”.... Tradycyjnie wędrująca Rodzina z Jezuskiem zawita w Dolinę Kleśnicy. Na przygotowanie tego wydarzenia już po raz piąty odbyła się symboliczna wieczerza u kleśniańskiego Sołtysa; oprócz stałych mieszkańców trafili na nią „niezameldowani” mieszkańcy i trochę gości ze „staromorawskiej enklawy”.

Lądek w świątecznej odsłonie

Autor: 
Monika Czerkas
czerkas1.jpg

Zaczęło się od przybycia Mikołaja. Zawitał do lądeckiego Domu Kultury tuż po tym, jak rozwiózł po świecie prezenty. Bardzo był zmęczony, ale spotkanie z dziećmi sprawiło mu dużo satysfakcji. Zaraz po tym, w samym centrum miasta, stanęła choinka. Piękna, ślicznie ubrana wielka choinka. Pachnąca lasem i świętami. A na koniec, jakby tego wszystkiego było mało, na rynku zagościła Święta Rodzina z malutkim Jezusem i żywymi zwierzętami przy boku. I w ten sposób Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się w świątecznej odsłonie, przy dźwiękach kolęd i wśród zapachów domowych ciast.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lądku Zdroju

Autor: 
Małgorzata Bednarek
lądek4.jpg

Święta Bożego Narodzenia jako szczególny czas refleksji, radości wspólnej, rodzinnych spotkań to też szereg tradycji, które również w Lądku-Zdroju kultywujemy. Od trzech lat organizowany jest konkurs na szopkę bożonarodzeniową. W tym roku nagrody otrzymali: w kategorii najmłodszych - Miłosz Wiśniewski i w kategorii dorosłych panie: Anna Markiewicz i Anna Duch.

Nowa kadencja

Autor: 
inf. M. Huzar
1nowarada1.jpg

30 listopada 2010 roku odbyła się pierwsza sesja nowej Rady Gminy Kłodzko kadencji 2010-2014. Sesja rozpoczęła się od wręczenia zaświadczeń o wyborze na wójta pana Stanisława Longawy oraz o wyborze na radnych nst.

Odkrywamy świat legend po raz drugi

Autor: 
inf. BP
Natalia Targońska (32).jpg

Dnia 14 grudnia odbyła się druga edycja polsko-czeskiego konkursu “Odkrywamy świat legend Ziemi Kłodzkiej i Mikroregionu Rychnovsko” promujący tradycje i kulturę pogranicza polsko-czeskiego. Tegoroczny konkurs zorganizowany został przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach i Szkołę Podstawową w Ołdrzychowicach przy współpracy Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Jaskier” z Ołdrzychowic oraz Ośrodka Kultury Gminy Kłodzko.

Dzwon floriański w Muzeum Filumenistycznym

Autor: 
inf.Muzeum Filumenistyczne
muz.jpg

5 grudnia 2010 roku w Muzeum Filumenistycznym uroczyście zaprezentowano dzwon, który w przyszłym roku zabije w bystrzyckiej kaplicy św. Floriana. Dzwon został odlany w słynnej ludwisarni Felczyńskich, dzięki inicjatywie społecznej Janusza Kobrynia i Karla Heinza Ludwiga – miłośników ziemi bystrzyckiej. Prezentacji w muzeum towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego traktującego o meandrach mało znanej sztuki ludwisarstwa.