październik 2024

Sukces Stanisława Tarchały - gratulujemy!

Autor: 
inf.wł.
01tar3_n.jpg

Drodzy Państwo! Bardzo dziękuję za wszystkie gratulacje po wiadomości o zajęciu przeze mnie pierwszego miejsca w Międzynarodowym Konkursie Trophee Mondial rozgrywanym w formie nagraniowej we Francji a organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Akordeonowe (CMA), któremu przewodzi światowej sławy akordeonista Frederick Deschamps. Wiadomość tę przekazał wcześniej koordynator tego konkursu na Polskę, a jednocześnie nauczyciel akordeonu PSM I i II st. w Nysie i Opolu, z którego wskazówek korzystałem również ja – Pan Dariusz Kownacki, któremu za wszystko bardzo dziękuję.

Wewnątrzregionalne różnice w rozwoju – Dolny Śląsk, Subregion Wałbrzyski – synteza

Autor: 
Andrzej Kosiór - do druku przekazał: Jerzy Dudzik
01strona13.jpg

Dawne województwo wałbrzyskie w latach 80. ub.w., ze znaczącym w skali Polski przemysłem, generowało Produkt Krajowy Brutto porównywalny z ówczesnym województwem wrocławskim, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyraźnie powyżej średniego PKB per capita w Polsce.

... oby nie padało… O powodzi po powodzi z burmistrzem Międzylesia Tomaszem Korczakiem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
04strona17.jpg

1. października 2024 r. Piętnaście dni po powodzi.

- Tamy, zapory w Boboszowie i Roztokach wytrzymały ...
- ... zgarnęły ponad 3 mln m3 wody, które bez tych zbiorników byłyby u nas i w Kłodzku....

- ale .. podtopienia i lokalne powodzie były...

Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (17)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01IMG_20240521_140000.jpg

Tym razem coś wesołego, ale i mądrego! Jest rok 1948. Akcja toczy się w małym miasteczku we Włoszech. 10 opowiadań z życia tegoż miasteczka, skrzących się humorem i wysublimowanymi, mądrymi dialogami, szczególnie między odwiecznymi wrogami – księdzem don Camillo i wójtem, komunistą Peppinem.
Niewielka książeczka, Wiosna don Camilla – Giovanniniego Guareschi, wydana w oryginale po śmierci autora, w 1986 r., w tłumaczeniu na język polskim Magdaleny Dutkiewicz-Litwinniuk ukazała się 1995 r.

Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (16)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
02witajcie w ksiegarni.jpg

Bohaterami tych książek są … książki. Tak jak w poprzednich omawianych już książkach (Pamiętnik Księgarza, S. Bythell i o antykwariacie: H. Kawakami, Pan Nakano i kobiety), tak i tu akcja rozgrywa się w sklepach z książkami i obok snują się przygody, losy, problemy różnych postaci. Sceneria jest taka, by pokazać jak ważne w naszym życiu są właśnie książki, jak można dzięki nim oderwać się od swych problemów, odpocząć w życiowej podróży, wyleczyć ze smutku, bądź zrozumieć wiele spraw i znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania…

Czytane dla fabuły, czyli o uzupełnianiu się opowieści (17)

Autor: 
Mietek Kowalcze
01Kan Hang - Wegetarianka_Page_001.jpg

No cóż, obstawialiśmy wspólnie werdykt co do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury całkowicie nieskutecznie. Nie po raz pierwszy. Na Han Kang nikt nie wpadł, więc po zaskoczeniu treścią informacji ze Sztokholmu wymieniliśmy kilka stereotypowych skojarzeń na temat Korei, jej kultury, poziomu życia czy k-popu, przyznając, że w naszym gronie nikt nie czytał jej książek. Nadszedł więc od razu czas na to, żeby przeczytać którąś z jej fabuł. Nie tylko dla potrzeb wypełniania cyklu w portalu „Bramy”. Wybór był oczywisty.