Dyskusyjny Klub Książki „Do południa”

03a.jpg
03b.jpg
03c.jpg

Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Do południa” odbyło się 3 marca 2025 roku w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku i zostało poświęcone historii polskiego kryminału. Prowadząca spotkanie, Klaudia Lutosławska-Nowak, rozpoczęła od krótkiej historii gatunku, podkreślając, że pierwsze wątki kryminalne pojawiły się już w IX-X wieku w „Księdze tysiąca i jednej nocy”. Następnie przywołała najważniejsze momenty w rozwoju światowej literatury kryminalnej, wskazując na „Morderstwo przy Rue Morgue” Edgara Allana Poego z 1841 roku jako pierwszy klasyczny utwór tego gatunku. Omówiła także postać Sherlocka Holmesa, stworzonego przez Arthura Conan Doyle’a w 1888 roku, oraz ogromną popularność twórczości Agathy Christie, której książki sprzedały się w liczbie ponad 2 miliardów egzemplarzy.
Po takim wprowadzeniu prelegentka przedstawiła prezentację na temat ogólnych trendów w polskiej literaturze kryminalnej od początków XX wieku aż do współczesności. Omówiła zmieniające się konwencje gatunkowe, pojawienie się nurtu powieści milicyjnej w okresie PRL, a także rozwój współczesnego kryminału, który przeżywa obecnie renesans – rocznie ukazuje się około 150 nowych książek. Można wyróżnić różne cykle, takie jak kryminał retro, komediowy czy ten z wyrazistym bohaterem. Ważnym wyróżnieniem dla twórców gatunku jest Nagroda Wielkiego Kalibru, przyznawana od 2004 roku dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej.
Spotkanie zakończyło się dyskusją na temat ulubionych książek kryminalnych uczestników oraz wpływu klasycznych i współczesnych polskich kryminałów na rozwój literatury gatunku. Wszyscy zgodzili się, że polska literatura kryminalna ma wiele do zaoferowania i warto sięgać zarówno po klasyków, jak i nowsze tytuły. Do czego i my z tego miejsca mocno zachęcamy.
Inf. PiMBP