Nie daj się grypie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku przypomina, że okres zimowy charakteryzuje się corocznie znacznym wzrostem zachorowań na grypę sezonową.
Wirusy grypy atakują układ oddechowy (nos, gardło, oskrzela, czasem płuca) i przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową poprzez kaszel, kichanie osoby chorej lub kontakt bezpośredni. Choroba trwa około tygodnia i może spowodować poważne powikłania.
Grypa jest najbardziej zaraźliwa wtedy, gdy występują pierwsze jej objawy, choć osoby chore mogą zarażać do 7 dni. Przebieg choroby bywa różny. Niektórzy przechodzą grypę bardzo łagodnie, inni cierpią z powodu większej ilości objawów (wzrost temperatury ciała, bóle mięśni i głowy, zmęczenie, kaszel, ból gardła i uszu).
Na ciężkie powikłania narażone są osoby po 55 roku życia, osoby przewlekle chore na choroby układu oddechowego (astma), sercowo-naczyniowego, choroby nerek, wątroby, kobiety w ciąży, dzieci do 2 roku życia.
Przebywając na co dzień w skupiskach ludzkich: w szkołach, zakładach pracy instytucjach, gdzie ryzyko zachorowania jest duże, należy pamiętać o podstawowych zasadach postępowania aby:
- ubierać się stosownie do pogody i nie pozwolić aby organizm wyziębił się,
-stosować dietę bogatą w składniki odżywcze (białka), witaminy (C, A, E) i minerały,
-być aktywnym fizycznie,
-zadbać o właściwą ilość snu, który powinien wynosić dla dzieci i młodzieży od 9-11 godzin.
Stosowanie na co dzień także n/w bardzo ważnych zasad pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem:
-częste mycie rąk mydłem, zwłaszcza przed jedzeniem,
-zasłanianie ust i nosa podczas kichania chusteczką higieniczną, w przypadku jej braku należy zasłaniać się przedramieniem,
-wyrzucanie zużytych chusteczek higienicznych do śmietnika.
Najważniejsze jest w przypadku wystąpienia objawów skontaktować się z lekarzem i pozostać w domu by nie zarażać innych.
Skuteczną metodą ochrony przed grypą są także szczepienia.