Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

FESTIWAL
W Polanicy Zdroju odbyła się sportowa impreza pn. „Festiwal Na Zdrowie”, skierowana do tych wszystkim, którzy dbają o zdrowie i wiedzą, jak ważna jest aktywność fizyczna. W trakcie Festiwalu miały miejsce nie tylko sportowe zmagania, ale także wykłady, pokazy i degustacje. Ambasadorami wydarzenia byli: Monika Pyrek i Dominik Tomczyk. O lala.
TRĘBACZ
W Parku Przyjaźni Wojsk Górskich w Kłodzku, odsłonięto rzeźbę przedstawiającą postać plutonowego Emila Czecha – słynnego trębacza z Monte Cassino, który 18 maja 1944 roku, z rozkazu dowódcy 3. Karpackiego Batalionu Saperów płka Władysława Rakowskiego, na ruinach klasztoru na Monte Cassino obwieścił światu pokonanie wroga w tym ważnym strategicznie miejscu. Po wojnie Czech zamieszkał w Kłodzku i w tym właśnie mieście, Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich „Karpatczycy”, postanowiło oddać hołd tej postaci. Emil Czech zmarł w roku 1978. Bez komentarza.
TARGI
W Kłodzku odbyły się „Powiatowe Targi Pracy”, podczas których osoby zainteresowane znalezieniem zatrudnienia mogły uzyskać informacje o wakatach bezpośrednio od przedstawicieli instytucji i podmiotów gospodarczych poszukujących pracowników. Wow.
TĘŻNIA
W Parku Zdrojowym w Kudowie Zdroju, nieopodal pijalni wód mineralnych, trwa budowa tężni solnej. Podczas najbliższego sezonu letniego mieszkańcy i goście uzdrowiska będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa inhalatorium. Nic dodać, nic ująć.
NOC
Tegoroczna „Noc Muzeów” w Kło-dzku składała się z kilku wątków tematycznych. Wiodącym pozostawała twórczość dokumentalna reżysera Roberta Standy, związanego z Ziemią Kłodzką – przypominały o tym zaprezentowane filmy jego autorstwa. Odbyły się ponadto warsztaty z zakresu kowalstwa i ceramiki, które poprowadzili – za sprawą współpracującego z MZK muzeum w czeskim Jaromierzu – uczniowie i ich opiekunowie z tamtejszej szkoły rzemiosł artystycznych. Udostępniono stałe i czasowe ekspozycje prezentowane w kłodzkiej instytucji kultury. Bez komentarza.
STOWARZYSZENIE
Delegat Lądka Zdroju Grzegorz Szczygieł uczestniczył w Walnym Zgromadzeniu członków Europejskiego Stowarzyszenia Historycznych Miast Termalnych EHTTA.
W trakcie obrad podsumowano działalność, określono nowe zadania i wybrano władze. Lądek Zdrój znalazł się w Radzie Stowarzyszenia EHTTA. Gratulacje!
FUNDUSZE
Subwencja wyrównawcza od państwa zniwelowała mniejsze wpływy z PIT-u i CIT-u do budżetu Polanicy Zdroju. Nie ma zatem zagrożenia od strony finansowej dla przymierzonych na ten rok zadań inwestycyjnych czy remontowych w mieście. Burmistrz Mateusz Jellin niepokoi się jednak szybko rosnącymi cenami materiałów budowlanych oraz kłopotami z pozyskaniem wykonawców robót. Sie porobiło.
SZTUKA
W Kudowie Zdroju odbył się trzeci Festiwalu Sztuki „Moniuszko inaczej”, organizowanej przez  Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kudowy Zdroju. Imprezę rozpoczęto oddaniem hołdu Stanisławowi Moniuszce przez burmistrz Anetę Potoczną, członkinię Zarządu Powiatu Kłodzkiego Małgorzatę Kanecką i pianistę Waldemara Malickiego. Delegacja złożyła kwiaty przy pomniku kompozytora w Parku Zdrojowym. W uzdrowisku rokrocznie w sierpniu, ma miejsce międzynarodowy festiwal im. Stanisława Moniuszki z inicjatywy Moniuszkowskiego Towarzystwa Kulturalnego; prezesuje mu Małgorzata Kanecka. Bez komentarza.
KRYPA
Kłodzki magistrat nie zamierza dłużej udostępniać kryp pływających po Młynówce, tak wynika z realizowanego przez gminę projektu. Jak mówi burmistrz miasta Michał Piszko, trzeba pamiętać, że wciąż należy pozyskać pozwolenie wodno-prawne oraz zgodę od służb sanitarnych w związku z covidem. Ho, ho.
OBSZAR
Do końca czerwca br. ma zostać uchwalony znowelizowany plan zagospodarowania przestrzennego dla części Kłodzka, która obejmuje obszar dworcowy. Dzięki temu władze powiatu kłodzkiego będą mogły ogłosić konkurs, dotyczący wyłonienia wykonawcy centrum przesiadkowego. Jak mówi starosta kłodzki Maciej Awiżeń, jeśli znajdzie się inwestor dla centrum przesiadkowego, to niewykluczone, że powstanie całkiem ładny kompleks. No, no, no.
PSTRĄG
W Kudowie Zdroju odbył się „Festiwal Pstrąga”. Kulinarna impreza jest nie tylko promocją pstrąga potokowego zamieszkującego rzeki Ziemi Kłodzkiej, ale także okazją do spróbowania pysznych potraw przyrządzonych z tej ryby. Nie zabrało także innych atrakcji: prezentacji artystycznych, konkursów, promocji atrakcji turystycznych Ziemi Kłodzkiej. Wow.
REMONT
Sala widowiskowa w Ołdrzychowicach Kł. przejdzie kapitalny remont. Drewniany wystrój zostanie poddany renowacji. Jak mówi wójt gminy wiejskiej Kłodzko Zbigniew Tur, gmina otrzymała fundusze na wykonanie projektu remontu kolejnej części ośrodka kultury w Ołdrzychowicach. Nie będzie to tanie przedsięwzięcie, gdy ciągle drożeją materiały budowlane. Bez komentarza.
PRZYSIĘGA
Po intensywnym szkoleniu w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku, żołnierze służby przygotowawczej w obecności zaproszonych gości, rodziców i przyjaciół, złożyli uroczystą przysięgę wojskową. Dowódca 22.kbpg ppłk Marcin SUDEK, tuż po wypowiedzeniu przysięgi wojskowej przez żołnierzy, skierował słowa uznania i podziękowania za zaangażowanie, jakim wykazali się podczas szkolenia. Przypomniał, że złożenie przysięgi wojskowej na sztandar jednostki to wielkie wyróżnienie, ale też ogromna odpowiedzialność, to wyraz patriotyzmu i zobowiązanie wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Nic dodać, nic ująć.
SEZON
W Nachodzie, Hronovie, Dusznikach Zdroju i Kudowie Zdroju odbyło się uroczyste Otwarcie Sezonu Uzdrowiskowego. Wydarzenie zorganizowane zostało  w ramach projektu AQUA MINERALIS GLACENSIS. Z tej okazji w Dusznikach Zdroju przy Źródle „Agata” odbył się koncert „Chopin na Jazzowo”. Następnie w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina wysłuchano prelekcji Dariusza Giemzy o początkach uzdrowiska. Ho, hoho.
ŚCIANA
W Kłodzku pojawiły się pierwsze zielone ściany – projekt w ramach „Smart City Kłodzko”. Jak mówi burmistrz miasta Michał Piszko, ścian będzie więcej i będą większe. Wszystko po to, aby żyło się w Kłodzku jeszcze przyjemniej i powietrze było czystsze. Fiu, fiu.
DYREKTOR
Sąd Pracy przywrócił odwołanego przez Powiat Kłodzki dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, Rafała Olechę.  W kwietniu br. pomiędzy odwołanym dyrektorem a pracodawcą – ZST w Kłodzku, doszło do ugody. Zarząd Powiatu Kłodzkiego zapowiada jednak złożenie wniosku o unieważnienie ugody. Bez komentarza.
NAGRODA
Starosta kłodzki Maciej Awiżeń został uhonorowany członkostwem w Polskim Związku Pszczelarzy. Legitymacja wręczona została podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Kłodzku przez członków Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej. W trakcie spotkania omówiono m.in. plany dotyczące działań wspierających rozwój i promocję pszczelarstwa w powiecie kłodzkim. Gratulacje!
TORY
W Ścinawce Średniej nowe tory i urządzenia zwiększą możliwości transportu towarów koleją. Sprawniejsza stanie się obsługa kopalni kamienia. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do pociągów. Nowy peron i windy ułatwią podróże w kierunku Kłodzka i Wałbrzycha. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują inwestycję za ponad 90 mln złotych ze środków budżetowych. Bez komentarza.
GRANT
Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy Zdroju po raz trzeci wygrała grant na dwuletni projekt praktyk zawodowych pn. „Praktyczne kształcenie mistrzów na turystycznym rynku pracy 2”. Projekt finansowany ze środków unijnych, realizowany jest w ramach programu Erasmus Plus, Akcja 1, w okresie od  1.09.2020 do 31.12.2023 roku. Praktyki zawodowe będą realizowane w Szwecji oraz Hiszpanii. Gratulacje!
SAMOCHÓD
Volkswagen Caddy trafił na wyposażenie Straży Miejskiej w Kłodzku. Pojazd kosztował niemal 150 tys. złotych. Nowy zakup przyczyni  się do poprawy bezpieczeństwa, a także w sposób znaczący skróci czas  interwencji. Bez komentarza.  

Wydania: