Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich

Autor: 
inf. PiMBP
jakubowski.jpg

Niezwykle ciekawy i inspirujący wieczór autorski odbył się 28 czerwca 2022 r. w czytelni kłodzkiej biblioteki. Gościem był Rafał Jakubowski – kulturoznawca i regionalista, autor i współautor książek o wierzeniach i obrzędach słowiańskich (ale nie tylko) oraz ich rozległym kontekście historyczno-geograficznym. Pretekstem do spotkania była wydana przez Wydawnictwo Praźródła najnowsza książka zatytułowana „Od Karkonosza do Flinsa – wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich”.
Autor okazał się doskonałym gawędziarzem, a dzięki dygresyjnemu stylowi opowieści zebrani w czytelni uczestnicy spotkania dowiedzieli się nie tylko o tematach poruszanych w książce czy o prowadzonych przez niego badaniach (religioznawczych, etnograficznych i archeologicznych), ale mieli okazję usłyszeć również wiele ciekawostek – o obrzędach, symbolach i rytuałach. Wszyscy mogli na nowo odkryć Karkonosza i Libuszę, a także zyskać wiedzę na temat tytułowego Flinsa. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do lektury – książka już niebawem trafi na półkę kłodzkiej biblioteki.
Rafał Jakubowski, wraz z żoną Dianą Jakubowską prowadzą w Muchowie w Górach Kaczawskich stowarzyszenie i wydawnictwo PraŹródła (www.prazrodla.pl). Poza działalnością badawczą ich zainteresowania skupiają się na edukacji – historycznej, etnologicznej i ekologicznej, zmierzającej do zachowania tradycji regionalnych oraz ochrony lokalnej przyrody. Są współautorami książki „Wierzenia Słowian i Indoariów” oraz organizatorami Festiwalu Historycznego, na którym promują wiedzę o Słowiańszczyźnie. Być może to kłodzkie spotkanie zaowocuje w przyszłości warsztatami albo wykładami dla kłodzkiej młodzieży – warto więc śledzić stronę www.biblioteka.klodzko.pl.

Wydania: