Spotkajmy się w Muzeum Papiernictwa

Spotkajmy się w Muzeum Papiernictwa

W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w dniu 9 października o godz. 17.00 odbędzie się prelekcja pt. "O różnicach w budowie litery z nauczania przedwojennego, a dzisiejszego". Spotkanie poprowadzi Ewa Landowska, twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma, projektantka własnych krojów pisma w oparciu o klasyczne alfabety. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa w prelekcji będzie mogło wziąć udział 25 osób. Chętnych do skorzystania z tej propozycji prosimy o rezerwację telefoniczną pod numerem 748 627 401. Prelekcja będzie również finisażem wystawy „Sztuka pisania”, która dostępna była dla zwiedzających od 11 lipca.
Dzień później, 10 października o godz. 10.00, odbędą się praktyczne bezpłatne warsztaty kaligrafii. W tajniki tej trudnej sztuki wprowadzi uczestników Ewa Landowska. Na zajęcia obowiązuje rezerwacja telefoniczna pod numerem tel. 748 627 401. Ilość miejsc: 10.
Ewa Landowska o spotkaniu w Dusznikach-Zdroju:
„Już od dawna marzeniem moim było napisanie programu warsztatów opierających się na lekcjach kaligrafii polskiej ze szkoły przedwojennej. Nie jest łatwo dotrzeć do źródeł, które podawałyby rys takich lekcji, program, czy choćby plan, dlatego swój własny przygotowałam w oparciu o różnego rodzaju przedmioty związane ze szkołą przedwojenną, jakie udało mi się zdobyć. Kolekcjonowanie tych przedmiotów, kształtowanie się myśli i układanie ich w całość trwało wiele lat. Niezbędne okazały się nie tylko źródła książkowe, ale też przedwojenne szkolne i studenckie zeszyty, dzięki którym mogłam prześledzić proces nauki pisania, korespondencja przedwojenna, fotografie, materiały piśmienne, słowem: wszystko, co miało jakikolwiek związek ze szkołą przedwojenną.
Przygotowany przeze mnie program oparłam na podręczniku dla nauczycieli i uczniów seminariów nauczycielskich Stefana Tatucha z roku 1927 oraz elementarzu ułożonym podług metody pisania i czytania z roku 1893, jednak proces nauki pisania, jaki obowiązywał w ówczesnych czasach w szkole mogłam prześledzić tylko dzięki pięciu zeszytom do „kaligrafji polskiej” uczennicy Zosi. Te pięć zeszytów to przepiękny nabytek dokumentujący 2 lata ze szkoły podstawowej z 1931 – 1933 roku. W pierwszym swoim zeszycie Zosia stawia ołówkiem kreski proste i pochyłe, laseczki zaginane u dołu i u góry, potem przetaczamy się przez kolejne ćwiczenia aż do pierwszych liter pisanych piórkiem (jak nazywano wtedy stalówkę), a są to litery niekształtne i dość nieporadne, chwiejne, niestabilne, aż w końcu w ostatnim zeszycie z roku 1933 Zosia kreśli piękne, równe litery, pisze całe zdania pismem węższym, drobniejszym i cieniowanym… Śmiem twierdzić, że bez Zosi i jej zeszytów warsztat ten nie byłby możliwy do zrealizowania”.
Projekt pt. „Sztuka pisania – powrót do przedwojennej szkoły kaligrafii” dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2020 oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.