Spotkanie z Magdaleną Pośpiech autorką książki „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny”

Spotkanie z Magdaleną Pośpiech autorką książki „Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny”

Zapraszamy na spotkania: w Bibliotece Miejskiej w Bystrzycy Kłodzkiej odbędzie się - 10 maja o godz. 18.00, natomiast w Kłodzku w PiMBP - 17 maja o godz. 17.00.

Magdalena Pośpiech (ur. 1960 r ) mieszka od wielu lat na Ziemi Kłodzkiej we wsi Kamieńczyk. Jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Już w latach studenckich odkrywa dla siebie Kotlinę Kłodzką, utrwalając jej „oniryczność” w obrazie (fotografia) i słowie (pierwsze teksty). Swoje publikacje zamieszcza w katalogach wystaw Muzeum Ziemi Kłodzkiej, w miesięczniku Ziemia Kłodzka oraz kwartalniku Stronica Śnieżnicka. Bierze udział w II Bienale Fotografii w Pile, gdzie za pracę "Ospa" otrzymuje wyróżnienie. Wystawia także w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, min. cykl zdjęć poświęconych dziecku. Zdjęcia publikuje również w monografii "Kłodzko dzieje miasta". Jej opowiadanie zatytułowane "Filiżanka” z 2005 roku (wydane przez Towarzystwo Polsko – Niemieckie, opracowane graficznie przez Cezarego Twardowskiego), zostaje nagrodzone w Konkursie Róża Kłodzka. W 2015 roku jej zdjęcia oraz dwa teksty zatytułowane "Nad hranici – slovo o làsce" i "Czerwony Strumień - pokochać obce” zostają zamieszczone w wydanej przez Towarzystwo Górskie "Róża Kłodzka" monografii "Czerwony Strumień 2015", będącej zamierzonym cyklem publikacji i działań o nazwie "Opuszczone wsie Ziemi Kłodzkiej".
„Nareszcie mam Cię Kotlino całą pod sobą”, myślałam leżąc w jagodach (cyt. z książki). Książka "Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny" to zapis podróży po Ziemi Kłodzkiej. Razem z Autorką wędrujemy po ścieżkach Kotliny, zwiedzamy zrujnowany pałac gorzanowski, za chwilę wdrapujemy się na pokaz wschodu słońca na Szczelińcu, w letnie popołudnia oglądamy filmy w lądeckim kinie na Rynku albo spacerujemy po bystrzyckiej starówce. Na „Kartkach z Kotliny” poznajemy Krystynę i Rudolfa, słyszymy o Masalskich. Widzimy cienie i postaci rodem z dawnych czasów: hrabiów Herbersteinów, restauratora Franza Pabla, rzeźbiarza Michała Klahra.
Książka "Kartki z Kotliny. Przewodnik sentymentalny" to wyrażone poetyckim słowem niemijające zakochanie i zauroczenie pięknem Kotliny. To intymne autorskie wyznanie miłości do osób i do miejsc, które tworzyły i nadal tworzą cały jej mikrokosmos. „Tylko Ty wiesz jak Cię kocham, Kotlino”, czytamy po latach w Kartce z Kamieńczyka.