Starostwo kłodzkie informuje: Lato 2024 na Pograniczu Kłodzkim

001Zwiedzanie zamku 12.jpg
01Konferencja2.jpg
02powiat prezentacja.jpg
03Zwiedzanie zamku 2.jpg
06Zwiedzanie zamku 7.jpg
04Zwiedzanie zamku 5.jpg

Regionalna Konferencja Lato 2024 na Pograniczu Kłodzkim odbyła się 4 czerwca br. w zamkowych piwnicach w Nowym Mieście nad Metują w ramach Projektu Kłodzkie Pogranicze Na Fali realizowanego przez Stowarzyszenie Kladské pomezí i Powiat Kłodzki.
Konferencja jak co roku rozpoczęła letni sezon turystyczny na pograniczu. Wzięli w niej udział przedstawiciele czeskich samorządów, organizacji turystycznych oraz właściciele i gestorzy atrakcji turystycznych z Czech i Polski. Ze strony Powiatu Kłodzkiego były to Łada Ponikowska i Marlena Korczyńska z Wydziału Rozwoju, Promocji i Kultury, odpowiadające za realizacje projektu po stronie polskiej.
Roli moderatorki podjęła się Kateřina Toholová, która dbała o sprawny przebieg obrad. Gości powitał Milan Slavík, burmistrz Nowego Miasta nad Metują. Następnie głos zabrał gospodarz restauracji Zámecké sklepy Jan Hable, nowy członek Stowarzyszenia Kladské, który zaprosił wszystkich na popołudniowy spacer do Magicznego zamku. Gabriela Jiránková, przewodnicząca zarządu Kladské pomezí o.p.s. życzyła projektowi Na fali wielu sukcesów. Lena Lembejova przedstawiła się jako nowa dyrektor Kladské pomezí o.p.s., przedstawiła też swoje koleżanki, Markétę Venclovą i Lucię Hnízdilovą. Nastepnie liderki projektu omówiły główne cele i założenia projektu Na fali.
W pierwszej części imprezy zaprezentowano atrakcje pogranicza, przede wszystkim zgodnie z tematyką projektu te związane z wodą, ale także rozwiązania technologiczne pozwalające dbać o czystość wody. O wodnych atrakcjach powiatu kłodzkiego opowiedziała Łada Ponikowska.
Po przerwie uczestnicy wzięli udział w warsztatach mających na celu wieloaspektowe spojrzenie na rolę wody w turystyce.
Po obiedzie chętni wyruszyli na spotkanie z magią na powstającej w zamku wystawie, gdzie można było spotkać smoka i czarodzieja, uwarzyć miksturę w pracowni alchemicznej oraz spróbować sił w lataniu na miotle. Zwieńczeniem zwiedzania było spojrzenie na miasto i okolice z zamkowej wieży.