Tomasz Duszyński ponownie w Kłodzku
Tomasz Duszyński po raz kolejny sprawił, że Salonik Prasowy kłodzkiej biblioteki wypełnił się po brzegi czytelnikami jego książek. 26 marca br. w rozmowie z Martą Zilbert, dyrektor biblioteki w Kłodzku, autor opowiedział o piątej części cyklu „Glatz”, o drugiej części cyklu „Małomiasteczkowy”, o najnowszej Zuzie Wróbel oraz o wielu innych aspektach swojej twórczości.
Tomasz Duszyński, pisarz, którego czytelnicy w całej Polsce pokochali za powieść „Glatz”, która ukazała się w 2019 roku, swoją pierwszą książkę, czyli zbiór opowiadań „Produkt uboczny”, opublikował w 2007 roku. Początkowo tworzył głównie literaturę science fiction lub z pogranicza sci-fi, ale od sukcesu kłodzkiego retro-kryminału bardzo poszerzył swoje pisarskie emploi. Dziś ma na swoim koncie ponad 20 książek, wśród których znajdziemy kryminały retro i współczesne, w tym również komediowe, thrillery, książki podróżnicze i te o historii regionu strzelińskiego oraz literaturę dla dzieci i młodzieży. Oprócz powieści pisze też opowiadania, z których wiele znalazło się w różnych tematycznych czy gatunkowych antologiach.
Czytelnicy uwielbiają stworzonych przez Tomasza Duszyńskiego bohaterów oraz zawsze zaskakującą i świetnie skonstruowaną intrygę. A ponieważ autor jest także doskonałym gawędziarzem, spotkania z nim nigdy nie są nudne. Tak było również i tym razem w Kłodzku. „Grzesznik ze Strehlen” był pretekstem do poznania nieco historii Strzelina, z którego autor pochodzi, „W imię ojców” – o Ziemi Kłodzkiej i powodach, dla których pisarz do niej wraca, a druga część „Zuzy Wróbel na tropie” („Mechaniczny człowiek i szkoła złodziei”, która miała tego dnia swoją premierę!) – o przedwojennej Warszawie i kobiecych bohaterkach stworzonych przez autora.
Na koniec tradycyjnie była kolejka po autografy i pamiątkowe zdjęcia oraz dobra informacja dla miłośników „Glatz” – Tomasz Duszyński zgodził się poprowadzić również w tym roku spacer po Kłodzku śladami kapitana Kleina, wachmistrza Koschelli i kłodzkich zbrodni z początków XX wieku. Wycieczka po Kłodzku odbędzie się prawdopodobnie pod koniec czerwca – zapraszamy więc do śledzenia mediów społecznościowych kłodzkiej biblioteki.
inf. PiMBP