W Helikonie nowe książki

00001Logotyp Helikon.jpg
01.jpg
02Książki TMP 2023.jpg

Tuż przed końcem roku 2023 ukazały się trzy nowe polanickie książki. Każda ma inny charakter, ale doskonale się nadają na zimowe wieczory – do lektury, do oglądania, czy jako upominek. Poznajmy je.
SZEPTY W DOLINACH autorstwa Jana Stypuły to zbiór wierszy ilustrowanych nastrojowymi fotografiami czarno-białymi. Wiersze pokazują klimaty gór, dolin, rzek, lasów, krajobrazów tego obszaru i są doskonałym komentarzem do podziwiania i odkrywania uroków Polanicy i ziemi kłodzkiej. Przewodnik turystyczny pokaże nam te okolice, opowie o ich historii czy walorach, ale poeta dodaje tu nastrój, tajemniczość, czasem malarską niezwykłość kolorów, mgieł i leśnych sekretów. Autorem wierszy i fotografii jest polanicki twórca Jan Stypuła. Jeżeli nie wędruje po górach, to można go spotkać w polanickiej Informacji Turystycznej, tam można zdobyć cenny autograf poety.
SCHODY NA WZGÓRZE Aleksandry Wolf-Klimowicz to opowieść o magicznym miejscu w Polanicy-Zdroju. Otóż w samym środku miasta wyrasta okazałe wzniesienie, nazywane wzgórzem kościelnym, u jego stóp płynie rzeka, do której spadają strome ściany skarpy. Książka opisuje kilka epizodów na drodze przeobrażania tego niezwykłego miejsca w turystyczną i miejską polanicką atrakcję. Rzecz jest pokazywana z perspektywy jednej polaniczanki – autorki, Aleksandry Wolf-Klimowicz, która zamieszkuje od lat tuż nad rzeką, naprzeciw skarpy i wzgórza, i każdego dnia z okien swojego domu, z ogrodu, balkonu spogląda na skarpę, jak na starego znajomego, na przyjaciela. Opowieść jest bogato ilustrowana kolorowymi fotografiami.
POLANICKICH WSPOMNIEŃ CZAR – to właściwie album, opatrzony krótkimi tekstami. Zawiera ponad 200 fotografii i skanów pokazujących pięćdziesiąt ostatnich lat Polanicy-Zdroju, przez pryzmat działalności szacownej organizacji, jaką jest Towarzystwo Miłośników Polanicy. Książka przywołuje twarze i dokonania ludzi, dokumentuje wydarzenia, pokazuje klimat lat minionych i tych już nam bliskich. Można przeglądać ją wiele razy, podziwiając Polanicę i poznając ludzi, którzy tworzą jej historię.