Wichry zmian – Przerwana rozmowa

0555.jpg
0556.jpg

Na początek wyjaśnienie tytułu artykułu. Wichry zmian – to tytuł serii wydawniczej Fundacji im. Tomasza Morusa (wcześniej Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego), ukazującej się z inicjatywy Janusza Laski. Książki z tej serii w zamyśle twórcy mają ukazywać wspomnienia ludzi przybyłych na Ziemię Kłodzką po II wojnie światowej, przedstawiać ich losy przedwojenne i wojenne oraz ich drogi życiowe powojenne na nowych terenach – wówczas, w 1945 roku, zwanych „ziemiami odzyskanymi”. Jak dotąd ukazały się z tej serii: wspomnienia Zbigniewa Machosia, Krzysztofa Filipowicza i Feliksa Czarneckiego. Kolejną, czwartą z tej serii, jest pozycja zatytułowana „Przerwana rozmowa”. Bohaterem tej książki jest Zygmunt Moczulski, którego wspomnienia spisywał Janusz Laska, podczas prowadzonych rozmów. Niestety, na początku tegoż roku p. Zygmunt Moczulski ponad 90-latek, zmarł i rozmowy zostały przerwane. To co udało się spisać zawarte zostało w niniejszej pozycji.
W dniu 26 września odbyła się promocja książki w PiMBP w Kłodzku w Filii „Pod Pegazem”. Spotkanie prowadziła dyrektorka Marta Zilbert, a uczestniczyli w nim – Janusz Laska oraz najbliższa rodzina p. Z. Moczulskiego – jego trzy sympatyczne córki, które ze swadą uzupełniały wspomnienia o Ojcu, jak również i o Mamie. Opowieści były na tyle ciekawe, że stwierdzono, iż warto zawrzeć te wspomnienia w kolejnej pozycji z tej serii.
Drugie spotkanie promocyjne zaplanowano na piątek 27 września w polanickiej bibliotece, również z udziałem Janusza Laski oraz trzech pań, z których dwie są mieszkankami Polanicy-Zdroju. Z Polanicą bowiem związał się po wojnie p. Zbigniew Moczulski, pochodzący z Kresów Wschodnich. Tu pełnił przez długie lata funkcję powiatowego lekarza weterynarii, był też przez wiele lat radnym Miejskiej Rady Narodowej. Żona zaś jego, Jadwiga była w Polanicy lekarką pediatrą. Wspomnienia o niej zamieszczone były w jednym z numerów „Nieregularnika Polanickiego”. To kolejny przyczynek dotyczący historii Polanicy, jej mieszkańców i organizacji życia w powojennych dziejach tego miasteczka.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
foto: Mirosław Awiżeń