Wkrótce w Muzeum Papiernictwa - Konopie odkrywane na nowo
W świat konopi 23 listopada o godz. 11.00 wprowadzą wszystkich zainteresowanych wykładowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Opowiedzą m.in. o historii, uprawie i zastosowaniu tej pożytecznej, włóknistej rośliny. Rośliny, która do uprawy nie potrzebuje żadnych chemicznych nawozów, a podczas wzrostu, poprawia jakość gleby. Na miejsce spotkania celowo wybrano Muzeum Papiernictwa - jak wiadomo, pierwsze kartki papieru powstały właśnie z odpadów konopnych. Dziś konopie siewne znalazły zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, odzieżowym, a także w budownictwie.
Po części teoretycznej odbędzie się degustacja produktów z konopi uprawianej w rejonie Szczytnej oraz warsztaty czerpania papieru z pulpy konopnej.
Spotkanie zrealizowane zostanie we współpracy ze „Szczytną Inicjatywą Konopną”, powstałą z myślą o edukacji w obszarze holistycznego podejścia do zdrowia i zrównoważonego stylu życia.
Program:
11.00 - 11.30 - Konopie - roślina pełna korzyści, o historii konopi, jej właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu - dr Jacek Kołodziej
11.30 – 12.30 - Aspekty prawne uprawy konopi i Program Konopny - Krzysztof Rybak
12.30 – 13.00 - Uprawa konopi. Co każdy rolnik wiedzieć powinien? - Stanisław Prusak
13.00 – 13.20 - Papier z konopi – Marcin Wyszyński, Dział Historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
13.30 – 14.00 - Produkty lokalne z konopi, prezentacja połączona z degustacją (herbatka, ciasteczka), kosmetyki z konopi.
14.00 – 15.00 - warsztaty czerpania papieru konopnego (warsztaty podlegają wcześniejszej rezerwacji, koszt 13 zł/os)
Uwaga: ilość miejsc ograniczona!!!
Udział w prelekcji jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy; nr tel.: 74 8627 400, 74 8627 426, mail: edukacja@muzpap.pl .
Marta Nowicka
Muzeum Papiernictwa