Zaczęło się od poloneza

01.jpg
02.jpg
02a.jpg
03.jpg
04.jpg
03a.jpg

A chodzi tu o uroczystości związane z finałem III Ogólnopolskiego Konkursu Języków Obcych dla Uczniów Sieci Szkół Rolniczych pt. „Bożkowskie Potyczki Językowe” 2024 oraz uroczystość związaną ze 100. rocznicą przyznania Nagrody Nobla Wł. St. Reymontowi, który jest patronem szkoły w Bożkowie.
Na wejściu zapoznaliśmy się z wystawą poświęconą wielkim Polakom, którzy zaznaczyli swoją obecność w świecie wtedy, kiedy Polski, jako kraju na mapach świata, nie było. Jak się okazuje – państwowość można utracić ale nigdy na zawsze, kiedy naród ma tylu ludzi, którzy swoją obecnością, jak np. Wł. St. Reymont, świadczą światu żywotną obecność narodu. Nieco to patetycznie brzmi, ale to po prostu jest prawda. No i dobrze, że pamięć o naszych wielkich rodakach podtrzymujemy, pamiętamy, jak choćby w ten dzień, kiedy uroczyście zostało odsłonięte popiersie Władysława Stanisława Reymonta w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bożkowie.

„Bożkowskie Potyczki Językowe” to coroczny konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski i ma na celu popularyzację nauki języków obcych oraz sprawdzenie umiejętności językowych uczestników. Tegoroczna edycja to trzecia odsłona konkursu obejmującego trzy języki: angielski, niemiecki i rosyjski. Do tegorocznych rozgrywek przystąpiło łącznie 236 osób: 165 – j. ang., 51 – j. niem. i 20 – j. ros. Rywalizacja była zacięta, do finału zakwalifikowały się 22 osoby, reprezentujące 12 szkół.
A oto wyniki konkursu:
Język angielski: 1 miejsce: Maya Smaciarz ZSCKR w Bożkowie, 2 miejsce: Adrian Ruszkowski ZSCKR w Powierciu, 3 miejsce: Justyna Galant ZSCKR w Bielsku-Białej.
Pozostałe miejsca od 4-7 zajęli: Michał Szynal ZSCKR w Brzostku, Wiktoria Kaleta ZSCKR w Lututowie, Patryk Niedworok ZSCKR w Bogdańczowicach, Hubert Mieszała w Lututowie.
Język niemiecki: 1 miejsce: Jagoda Kaczmarczyk ZSCKR w Nakle Śląskim, 2 miejsce: Oliwia Ziębińska ZSCKR w Bielsku-Białej, 3 miejsce: Dawid Stephan ZSCKR w Bogdańczowicach.
Pozostałe miejsca od 4-6 zajęli: Patryk Niedworok ZSCKR w Bogdańczowicach, Mia Frank ZSCKR w Bobowicku, Miłosz Janiszewski ZSCKR w Bobowicku.
Język rosyjski: 1 miejsce: Balash Arten ZSCKR w Szczecinie, 2 miejsce: Alisa Lashkouskaya ZSCKR w Karolewie, 3 miejsce: Katarzyna Norba ZSCKR w Bożkowie.
Pozostałe miejsca od 4-7 zajęli: Kyryllo Sikorin ZSCKR w Bożkowie, Aleksander Koftun ZSCKR w Lututowie, Mykyta Kosenko ZSCKR w Suwałkach, Oksana Lustiuk ZSCKR w Karolewie.
Wszystkim gratulujemy!
Mirosław Awiżeń