Co słychac w Trójce?
* BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
Realizując zadania programu profilaktyki, 28 września gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku funkcjonariuszy Powiatowej Komendy Policji. Policjanci: st. asp. T. Kupiec i st. asp. A. Wnęt przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z pierwszoklasistami. Omówili podstawowe pojęcia dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, prezentując kolorowe plansze, które wzbudziły w dzieciach jeszcze większą ciekawość i zainteresowanie tematem. Uczniowie zadawali pytania, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi.
Głównym celem zajęć było przygotowanie dzieci do prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym. Po omówieniu zasad odbył się pokaz praktyczny, w jaki sposób poruszać się po drodze. Ćwiczenia przechodzenia przez jezdnię odbyły się w miejscu oznakowanym pasami oraz w miejscu nieoznakowanym.
Chociaż wstrzymaliśmy na chwilę ruch pojazdów na drodze, kierowcy uśmiechali się do nas ze zrozumieniem. Osobą odpowiedzialną za realizację zajęć był pedagog Anna Kowalska.
inf. A. Kowalska
* STOP PRZEMOCY W RODZINIE!
29 września uczniowie naszej szkoły pod bacznym okiem pani pedagog Doroty Paczki, wzięli udział w Marszu Przeciw Przemocy w Rodzinie, który przeszedł ulicami naszego miasta. Szkoła włączyła się tym samym do akcji zorganizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Urząd Miasta w Kłodzku. W przemarszu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta na czele z burmistrzem Michałem Piszko, dyrektor OPS Jolanta Leszko wraz z pracownikami socjalnymi. Nad akcją czuwali i brali w niej udział funkcjonariusze policji. Główny trzon pochodu stanowili uczniowie kłodzkich szkół. Dzieci wyposażone w symboliczne białe balony oraz napisy nawiązujące do idei marszu, skandowały hasła przeciw agresji i przemocy. Manifestacja robiła duże wrażenie na przechodniach, którzy zatrzymywali się, bili brawa, przyglądali się niesionym banerom i plakatom. Niektórym z nich dzieci wręczały balony z napisem „Stop przemocy w rodzinie”.
Marsz zakończył się przed kościołem Franciszkanów. Uczniowie wręczyli przedstawicielom instytucji biorących udział w akcji transparenty i plakaty, które zostaną wyeksponowane w ich siedzibach.
Tego typu ważne akcje sprzeciwu wobec agresji i przemocy w SP nr 3 organizowane są od wielu lat. Mają one na celu wzmocnienie bezpieczeństwa uczniów, a także realizację zaleceń MEN w tym zakresie W ubiegłym roku przedstawiciele „Trójki” zakończyli jedną z takich akcji wręczeniem petycji na ręce władz miasta, w której zapisano: Uważamy, że przemoc nie jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Chcemy żyć w świecie bezpiecznym, w takim, w którym szanuje się godność drugiego człowieka. Taki świat jednak musimy zbudować sami. Ponieważ zawsze należy zaczynać od siebie, więc zaczynamy. Nie będziemy stosować przemocy! Dołożymy wszelkich starań, by nasze pokolenie okazało się godnym naśladowcą najważniejszych autorytetów. Agresja ma różne twarze. Chcemy, by nasza twarz wyrażała szacunek dla drugiego człowieka!
Cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kłodzku
D. Paczka, B. Bogusławska, I. Sonka, Fot.: RPA Pleśniak
* CZYTAMY LALKĘ PRUSA
W ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie, w bibliotece szkolnej SP nr 3 zorganizowano imprezę poświęconą tej wyjątkowej powieści w dorobku literackim Bolesława Prusa. Uczniowie klas V i VI słuchali wybranych przez nauczycieli fragmentów „Lalki”, które połączono z pokazem filmowych scen zekranizowanej powieści. Uczestnicy spotkania obejrzeli także prezentację multimedialną o życiu i twórczości pisarza. Obraz wspaniale korespondował z tekstem.
Żywe słowo, filmowe postaci, kostiumy z epoki, atmosfera Warszawy Bolesława Prusa z końca XIX wieku, przeniosła nas na krótki czas do tych pięknych ale i trudnych lat zaborów w Polsce.
Imprezie towarzyszyła wystawka okolicznościowa poświęcona Bolesławowi Prusowi.
B. Bogusławska, I. Sonka. Fot.: RPA Pleśniak
* „TRÓJKA” SPRZĄTA ŚWIAT
18 września br., uczniowie klas piątych po raz kolejny wzięli udział w „Sprzątaniu Świata”. Akcja rozpoczęła się spotkaniem uczestników z wicedyrektorem szkoły – panią Małgorzatą Delegacz - Pawłów i partnerami tegorocznej edycji: przedstawicielem Wydziału Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska UM Kłodzka – panią Agnieszką Buszmicz, supermarketu E.Leclerc – panem Dariuszem Klimaszewskim i sklepu Leroy Merlin panią Małgorzatą Woźniczak.
Uczniowie wyruszyli pod opieką swoich wychowawców do wyznaczonych rejonów Kłodzka. Podczas sprzątania sporządzili mapy zaśmiecenia oraz skrzętnie notowali rodzaj i ilość zebranych śmieci. Po zakończeniu pracy przygotowali raporty o stanie zaśmiecenia, a następnie obejrzeli inscenizację pt. „Czy Ziemię da się całkiem posprzątać?” przygotowaną przez uczniów klasy 5a. Rozstrzygnięto również konkurs na najlepszą gazetkę klasową o tematyce ekologicznej pt. „Szanujmy naszą planetę” i wręczono zwycięzcom nagrody, sponsorowane przez sklep E.Leclerc. Wybrane prace konkursowe wyeksponowano w holu supermarketu. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy i nowe kosze do segregacji śmieci ufundowane przez sklep Leroy Merlin a każdy uczeń otrzymał zdrowy poczęstunek.
Działanie uczniów spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta. Dzieci usłyszały wiele miłych słów i wyrazów uznania dla swojej pracy.
Szkolne koordynatorki akcji Beata Zdrolik i Kamila Drofiszyn