2015-11
Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Kłodzku coraz bliżej
W ciągu najbliższych kilku lat planowane jest stworzenie w Kłodzku Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. List intencyjny w tej sprawie 22 października br. w kłodzkim Starostwie podpisali: Piotr Ciżkowicz – członek Zarządu PKP S.A., Maciej Awiżeń – starosta kłodzki, Michał Piszko – burmistrz Kłodzka oraz Elżbieta Żytyńska – prezes PKS w Kłodzku S.A. Podpisany dokument zakłada budowę centrum komunikacyjnego, które ma integrować transport kolejowy, autobusowy i samochodowy. Uwzględniana jest również funkcja handlowa i usługowa.
- Budowa w Kłodzku centrum komunikacyjnego z tak bogatą ofertą...
Na Drogosław łożyliśmy i łożymy duże pieniądze - rozmowa z burmistrzem Tomaszem Kilińskim
- Zacznijmy może od tego: zadłużenie Gminy na chwilę obecną to 37,70% - czy to „dobre” zadłużenie?
- Dobre, biorąc pod uwagę zdecydowanie wyższe poziomy w wielu miastach. Jest dobrze, bo ten nasz poziom zadłużenia pozwala nam realnie myśleć o sięganiu po środki unijne z perspektywy 2014 – 2020, mając możliwość zabezpieczenia wkładu własnego (przyp. od redakcji - gmina nie może przekroczyć pułapu 60% budżetu rocznego). Ale to i źle, bo wolałbym, by zadłużenie było bliższe zera.
- Czy bez kredytów da się rozwijać?
- W przypadku miasta Nowa Ruda, które wciąż jest miastem ubogim - raczej nie....
W Nowej Rudzie zrealizowaliśmy duże projekty...
W Nowej Rudzie zrealizowaliśmy duże projekty, które by nie powstały bez unijnych pieniędzy.
- Rewitalizacja miasta
- Noworudzki Park Przemysłowy
- Ścianka wspinaczkowa
- AGRORE. Noworudzki Inkubator Przedsiębiorczości
- Wieża św. Anny i Wieża Wszystkich Świętych
- CENTRUM TURYSTYCZNO-SPORTOWE Nowa Ruda
Czy powstanie w Kłodzku centrum przesiadkowe?
2 października 2015 r. w głównej siedzibie PKP odbyła się konferencja prasowa, na której poinformowano o 15 lokalizacjach, w których planowane jest przeprowadzanie inwestycji. Na tej liście znalazło się także Kłodzko. W naszym mieście miałoby powstać centrum przesiadkowe.
W roku 2016 planowane jest zakończenie procesu wyboru inwestora i podpisanie umowy. Inwestycja miałyby składać się z parkingów, miejsc handlowych, ułatwień dla podróżnych.
Władze miasta i powiatu prowadzą rozmowy z PKP w sprawie optymalnych warunków realizacji przedsięwzięcia.
21 X w Starostwie Powiatowym w Kłodzku podpisano...
Ziemia Kłodzka - turystyczne Hrabstwo Sudetów
Ziemia Kłodzka – turystyczne Hrabstwo Sudetów! Brzmi dobrze i dumnie, no i nawiązuje do historycznej przeszłości oraz geografii regionu. No bo przecież mamy się czym pochwalić: krajobrazami, zabytkami, światem przyrody ożywionej i nieożywionej, centrami sportowymi i kulturalnymi, muzeami, imprezami, etc.
Ale z drugiej strony, czy jest jakiś konkretny produkt, który byłby jednoznacznie kojarzony z Kłodzczyzną? Nad morzem – wiadomo – muszle, bursztyny, statki, ryby, czapki marynarskie, fajki, lunety, latarnie morskie, foki, morświny, koszulki w niebieskie paski, akcesoria piratów i marynarzy,...
Apel do Ministra Sprawiedliwości w sprawie zmian w strukturze Sądu Rejonowego w Kłodzku
Szanowny Panie Ministrze,
Przedstawiciele samorządów lokalnych Powiatu Kłodzkiego z niepokojem odnoszą się do informacji o zmianie w strukturze Sądu Rejonowego w Kłodzku, polegającej na likwidacji Wydziału Pracy. Z doniesień prasowych wynika, że restrukturyzacja w sądzie związana jest z programem oszczędnościowym wdrażanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Powiat Kłodzki położony jest w południowo-zachodniej części Polski. Jest terytorialnie jednym z największych powiatów w kraju. Powierzchnia powiatu wynosi 1643,37 km2.
Pod względem wielkości powierzchni Powiat Kłodzki zajmuje pierwsze...
O Morawce i innych sprawach rozmowa z burmistrzem Stronia Śląskiego Z. Łopusiewiczem
- Rok 2015 to dla gmin taki „przejściowy” - jakby bez pieniędzy, ale...
- ... my realizujemy jeszcze projekt z tego poprzedniego rozdania funduszy unijnych. Jest to ogromny projekt polegający na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji strońskiej. Konkretnie rzecz biorąc projekt ten dotyczy oś. Morawka. To tam jest nowa kanalizacja, nowy wodociąg oraz wykorzystanie starej kanalizacji jako deszczowej. Przy okazji realizowania tego zadania kontynuujemy również odbudowę dróg, chodników, budujemy parkingi, zakładamy oświetlenie uliczne. Dotyczy to ulic Morawki i Nowotki, a także...
Koncert Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego w Nowej Rudzie
W niedzielę, 4 października o godz. 19.00 odbył się kolejny koncert w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Tym razem wydarzenie odbyło się w kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Niedzielny koncert był wydarzeniem nietuzinkowym. Po pierwsze publiczność miała okazję usłyszeć prapremierowe wykonanie utworów Thomasa Corneliusa Drei Gebete (3 modlitwy). Warto zaznaczyć, że te trzy utwory kompozytor napisał dla swej umierającej matki – wybrzmiewa w nich miłość, smutek oraz niepowtarzalne piękno. Utwory wykonali: chór Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk oraz soliści: Małgorzata Rodek (sopran),...
MIędzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych Tęcza Polska
To najbarwniejsza z polanickich imprez. Za sprawą zespołów folklorystycznych z całego świata, październik w Polanicy Zdroju nabiera słonecznych kolorów. Podczas Festiwalu przez scenę Teatru Zdrojowego przewija się kilkuset artystów. Niewątpliwą atrakcją przeglądu jest barwna i rozśpiewana parada zespołów połączona z tanecznymi prezentacjami na polanickim Deptaku. Tęcza Polska uznawana jest za jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i jest autentycznym świętem folkloru i spółdzielczości.
• Po obejrzeniu i...
Spadek bezrobocia
Od marca 2015 roku w powiecie kłodzkim co miesiąc sukcesywnie spada bezrobocie. Według danych na koniec sierpnia liczba bezrobotnych wynosiła 10509 osób, kiedy rok temu była o 2158 osób większa. Obecnie bezrobocie w naszych gminach kształtuje się na poziomie ok. 20%. To wciąż dużo, ale trzeba pamiętać, że jeszcze w styczniu 2014 roku bezrobocie wynosiło niemal 27,8%. Największy spadek bezrobocia zanotowano w tym roku w gminach miejskich Nowa Ruda (-3,77 %) i Kłodzko (-3,12%) oraz miejsko-wiejskich Stronie Śląskie (-3,94) i wiejskiej Kłodzko (-3,12).
Spadek bezrobocia w powiecie wynika zarówno...
Dzień Otwarty w Kompostowni Osadów Ściekowych w Polanicy Zdroju
2 października 2015 r. miał miejsce Dzień otwarty w Kompostowni Osadów Ściekowych w Polanicy-Zdrój. Podczas wydarzenia zorganizowanego przez firmę Biokompo oraz Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. w Polanicy-Zdrój zaprezentowano jeden z pierwszych obiektów dedykowanych kompostowaniu osadów ściekowych w technologii HANTSCH.
Dzień otwarty okazał się doskonałą okazją do spotkania ekspertów z dziedziny przetwarzania osadów ściekowych.
Z wykładem „Kompostowanie osadów ściekowych – od decyzji do uruchomienia” wystąpił Jacek Tyniec z MZK Polanica- Zdrój. O prawnych i technologicznych aspektach...
Czy uchodźcy trafią do Kłodzka
Do Urzędu Miasta wpłynęło zapytanie z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczące przyjęcia w Kłodzku uchodźców.
Władze miasta negatywnie odniosły się do takiego rozwiązania. Miasto nie posiada wolnych lokali, również zasób pustostanów jest ubogi. Mieszkania, które są dostępne wymagają gruntownych i kosztownych remontów. Kłodzka nie stać na poniesienie takich wydatków.
– Obecnie na przydział mieszkania w kolejce czeka kilkaset osób i to właśnie ich potrzeby powinny zostać w pierwszej kolejności zaspokojone – komentuje burmistrz Kłodzka M. Piszko.
Bystrzyca Kłodzka zwycięzcą plebiscytu "Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska"
18 IX 2015 w Sali Balowej Zamku Książ zostały wręczone nagrody w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Dolnego Śląska 2015”. Bystrzyca Kłodzka, która startowała w kategorii „Miasto”, zdeklasowała swoich lokalnych rywali, zajmując pierwsze miejsce. Turystyczne walory Bystrzycy doceniło zdecydowanie najwięcej osób, które w głosowaniu internetowym, a także poprzez sms oddały na nasze miasto ponad 15 tys. głosów. Na podium znalazły się również Stronie Śląskie i Radków.
Przedstawiciele gminy odebrali z rąk marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i redaktora naczelnego „Gazety...
XIV MTB o Puchar Leśniczego Spalonej Górnej
Około 250 osób (w tym przedszkolaki) wzięło udział w zawodach rowerowych MTB o Puchar Leśniczego Spalonej Górnej.
Czternasta edycja tej imprezy odbyła się w niedzielę 11 października 2015 r. Wyścig w Spalonej traktowany jest jako zakończenie sezonu rowerowego na Ziemi Kłodzkiej. Aura w tym dniu niezbyt sprzyjała – uczestnicy zawodów i kibice smagani byli podmuchami zimnego wiatru. Zapewne dlatego, stałe oblężenie przeżywało rozpalone ognisko, zaś wojskowa gorąca grochówka rozeszła się migiem! Ubiegłoroczny rekord frekwencyjny (348 osób) tym razem nie został pobity, ale imprezę jak zwykle...
Czy można bezkarnie szukać skarbów?
No proszę, wygląda jakby proroctwa jakieś mnie wspierały, bo ostatnio pisałem o ukrytym skarbie w Kłodzku i oto jest! Nie złoto, co prawda, a freski, nie w podziemiach a pod sklepieniem ale nikt nie jest doskonały.
Za panowania Elżbiety I w Anglii zapanował szał poszukiwania skarbów. Były to czasy biedy, bo złoto zrabowane kościołom i klasztorom katolickim przez ojca Elżbiety - Henryka VIII, tego od sześciu żon, gdzieś zniknęło, więc go szukano tak jak tych ukrytych przed wiekami. Powstał nawet cały przemysł zarabiający na tym, ale o odkryciu czegoś poważniejszego nic nie wiadomo. Było to...
Szata. Wrażenie
Często używamy przysłów, powiedzeń, tak naprawdę nie zdając sobie sprawy z ich znaczenia. Bądź też, nie przykładając do owych znaczeń większej uwagi niż to jest konieczne. To duży błąd, Szanowni Państwo! Niedawno, boleśnie przekonałam się o tym na własnej skórze. Konkretnie, namacalnie dotarło do mnie co też oznaczają następujące powiedzenia: „Nie szata zdobi człowieka”, „Jak cię widzą, tak cię piszą”, „Nie ocenia się książki po okładce”. To tak z grubsza, bo wymieniać mogłabym jeszcze długo. Mówiąc najprościej: „pozory mylą”.
Moja przyjaciółka jest w trakcie szukania nowego mieszkania....
Co w trawie piszczy
ZIEMNIAK
W Muzeum Kultury Ludowej Podgórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju miało miejsce coroczne „Święto Ziemniaka”. Impreza rozpoczęła się od wykopków. Na przybyłych gości czekały motyki, kosze i worki. Każdy z kopiących otrzymał upominek. Tego dnia w Muzeum można było spróbować ziemniaków w różnych postaciach. Nie zabrakło też czegoś dla ucha, występy artystyczne dały zespoły ludowe „Łomniczanki”, „Woliborzanki” i „Jaskier”. Słowem: działo się!
RYNEK
Temat „Małego Rynku” w Polanicy Zdroju, od dawna budzi emocje. Związane jest to głównie z obawą mieszkańców, aby nie zabudować bezmyślnie centrum...
Lądeckie impresje (196)
Ostatnio dwa tygodnie spędziłem w Ciechocinku. Zawsze na nogi stawiał mnie Lądek i wspaniałe zabiegi tu serwowane, ale NFZ tym razem skierował mnie do tego największego nizinnego uzdrowiska w Polsce. Podobno Śląski Oddział NFZ nie ma umowy na świadczenie tzw. leczenia ambulatoryjnego w kłodzkich uzdrowiskach. Dla mnie trochę to dziwne, bo przecież mamy do siebie znacznie bliżej. Ponadto oferta tutejszych uzdrowisk jest nie mniej bogata, praktycznie na wszystkie schorzenia. Ale zostawiam to już fachowcom od naszego profilaktycznego leczenia.
Pamiętam Ciechocinek sprzed bodajże 40 lat. Wtedy...
Kolejna nagroda dla Bystrzycy Kłodzkiej
Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma odebrała w Warszawie nagrodę w konkursie „Gmina Ekoinnowacji 2015”. Komisja konkursowa, oceniająca innowacje wdrażane w gminach na przestrzeni ostatnich pięciu lat, doceniła działania przeprowadzone na terenach wiejskich w naszej gminie, które doprowadziły do montażu 310 kompletów lamp ulicznych zasilanych energią słoneczną oraz energią wiatru, wyposażonych w oprawy oświetleniowe LED, jak również system inteligentnego zarządzania oświetleniem.
Otrzymana statuetka to kolejna już w ostatnim czasie nagroda dla Bystrzycy Kłodzkiej. Uhonorowanie naszej...
Podsumowanie Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis w ramach POWT RCz-RP 2007-2013
Zakończył się Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska w perspektywie finansowej 2007 – 2013.
Fundusz Mikroprojektów realizowany był wraz z parterem czeskim, gdzie czeska część Euroregionu była parterem wiodącym projektu parasolowego, a polska część partnerem projektu. Projekt rozpoczął się w maju 2008 roku, zakończył się 30.09.2015 roku. Dzięki Funduszowi możliwe było rozwijanie i wspomaganie współpracy pomiędzy społecznościami po obu stronach granicy oraz poprawa stosunków...
Po raz pierwszy w Lądku-Zdroju budżet obywatelski
Czym jest Budżet Obywatelski? To pewien zasób pieniędzy gminnych, o których przeznaczeniu mogą zdecydować mieszkańcy. Najpierw zgłaszane są projekty do realizacji a potem wszyscy głosują, które zadania uważają za najbardziej atrakcyjne i potrzebne w gminie.
Z założenia BO ma aktywizować mieszkańców społeczności lokalnej.
Po raz pierwszy takie konsultacje społeczne będą przeprowadzane w lądeckiej gminie. Wynika to z uchwały NR XIII/78/15 Rady Miejskiej podjętej 31 sierpnia 2015 r. W pierwszej wersji zabezpieczono w budżecie kwotę 300 tysięcy zł, potem została ona obniżona do 50 tys. zł. Na...
Hospicyjna opieka domowa
Brak hospicyjnej opieki domowej na terenie powiatu kłodzkiego stanowi istotny i wciąż pogłębiający się problem. Jego rozwiązaniem przy wsparciu poseł Moniki Wielichowskiej zajęły się już władze powiatu. Podjęto wstępne działania mające na celu skłonienie NFZ do przyznania powiatowi kontraktu na ten rodzaj działalności i zabezpieczenie naszym mieszkańcom dostępu takiej opieki. Poseł Wielichowska wystąpiła z interpelacją do ministra zdrowia Mariana Zębali oraz do Dyrektor DOW NFZ.
Na terenie powiatu funkcjonują dwa oddziały stacjonarne medycyny paliatywnej w Kłodzku i w Polanicy Zdroju oraz...
Remonty ulic, oświetlenie - Kłodzko
W 2016 roku Gmina Miejska Kłodzko planuje gruntowny remont ul. Zamiejskiej (wraz z kanalizacją burzową), stworzenie miejsc parkingowych przy ul. Kusocińskiego i wykonanie nawierzchni ul. Bukowej. Oświetlenie uliczne pojawi się przy ul. Lisiej (na całej długości) oraz przy ul. Pięknej i Różanej (inwestycja wykonana zostanie w dwóch etapach).
– Ulica Zamiejska już od dawna wymagała remontu. Ważnym elementem prac będzie poprawa kanalizacji burzowej. Obecnie ulica – po dużych opadach deszczu – jest zalewana – mówi burmistrz Kłodzka Michał Piszko. – Pojawi się nowa nawierzchnia i, co bardzo ważne...
Remont w "trójce"
Zakończył się remont kłodzkiej hali sportowej, jednak nie był to jedyny obiekt tego typu w Kłodzku, który wymaga odnowienia. Należy wymienić parkiet w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 3. Realizację tego zadania przewidziano w przyszłym roku. Przy okazji modernizacji usunięta zostanie przyczyna nieprzyjemnego zapachu, który wydobywa się z kanalizacji burzowej znajdującej się pod parkietem (sic!).
W przyszłym roku w SP nr 3 przewidziana jest także modernizacja węzłów sanitarnych wraz z szatniami.
Parking przy ul. Spółdzielczej w Kłodzku
W przyszłym roku przy ul. Spółdzielczej powstaną nowe miejsca parkingowe. Zlokalizowane zostaną naprzeciw pawilonu handlowego. W pierwszym etapie pojawi się ciąg miejsc bezpośrednio przy ulicy, w dalszej kolejności parking zostanie rozbudowany. Inwestycja realizowana będzie przez Gminę Miejską Kłodzko. Z kolei Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje stworzenie miejsc parkingowych wzdłuż ul. Przyjaciół Dzieci.