Mistrzyni czy Mistrz Głośnego Czytania?

Autor: 
Mariola Kowalcze
05.jpg

Kłodzko zadziwione, uczestnicy konkursu również. A było naprawdę czym. Gwarno i wesoło wokół fontanny przy ratuszu. Na przywitanie mały Jon, bohater książki konkursowej Gaute Heivolla, spoglądał ze swojego „Nieba za domem” i wesoło zapraszał gości. Wokół czerwone nici, rozwieszone ilustracje z magicznej opowieści. Tajemnica nici w końcu wyjaśniona. Książka, jak to bywa w maratonie, nawet 2 razy przeczytana. Aż 50 chętnych mistrzów czytania ze wszystkich szkół podstawowych w Kłodzku. Sukces – wszystkie szkoły i dwa razy więcej chętnych. Nawet trzeciale sobie znanym tylko sposobem zdołały się wkręcić w konkurs. Dobrą pracę, zwłaszcza czytanie, warto i trzeba nagradzać. I tak się stało dzięki sponsorom: Wydawnictwo Akapit Press–- Łodź, Biuro Literackie – Wrocław, Klub Otwartej Kultury – Kłodzko, Starostwo Powiatowe w Kłodzku i Urząd Miasta Kłodzko. Piękne podziękowania za tak cenną pomoc!
Kto nagradzał konkursowiczów?
Bardzo mocna ekipa jurorów. Panie: Ewa Kornaszewska, nauczycielka zakręcona teatrem, Kasia Mikosa, Mistrzyni Głośnego Czytania 2013, Agnieszka Urbańska, pisarka dla dzieci, pełna magicznej fantazji. I panowie: Paweł Aksamit, znany aktor i “nie bezdomny”, kaskader filmowy oraz Mietek Kowalcze nauczyciel języka polskiego i historii uzależniony kulturalnie od książek.
A kto wygrał w III edycji?
To zadanie trudne dla komisji. Wszyscy świetnie czytali. Naprawdę. Niestety, tylko 4 nagrody i jedna specjalna. Wśród samych mistrzów – czwarto-, piąto- i szóstoklasistów nagrodę główną oraz tytuł Kłodzkiego Mistrza Głośnego Czytania 2015 zdobył Jan Miara. A 3 wyróżnienia – Oliwia Jagodzińska, Dorota Pogoda i Daniel Suwała. Jeszcze specjalne wyróżnienie za wielką chęć do czytania głośnego dla „przemyconej” trzecialki – Zuzi Serafin. Wielkie brawa dla wszystkich laureatów i uczestników konkursu – odkrywców magicznej opowieści Gaute Heivolla „Niebo za domem”. Dodam, że dzieci miały specjalną rozgrzewkę przed czytaniem, prawdziwą lekcję dykcji poprowadzoną przez mistrza – Pawła Aksamita. Inne atrakcje - zabawa przy „Niebie”, wspólne głośne czytanie, snucie własnych historii na „długość obrazków” z książki. Wspólna fotka przy jubileuszowej reklamie Biblioteki – nazwie ukrytej w książkach. Odczytywanie autografów pisarzy goszczących w Kłodzku. Gdy emocje opadły, o godz. 16 wystąpił Teatr Rapsodia (Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku) w przedstawieniu „Wspomnienia pani Marii” na podstawie opowiadań Marii Dąbrowskiej „Uśmiech dzieciństwa”. Wyszło świetnie i wszystko z obowiązującą w tym dniu konwencją, czyli czytaniem. Jaki związek ma Maria Dąbrowska z Dniem Głośnego Czytania w Kłodzku? Spory. Nie tylko ten, że ceniła literaturę skandynawską, tłumaczyła z jęz. duńskiego. Obchodzi w tym roku podwójną 50., tyle lat minęło od daty śmierci i nadania jej imienia kłodzkiej Książnicy. Jeszcze jubileuszowa biblioteczna 70. Dlatego też był mikrofon dla wszystkich, można było poznać twórczość naszej patronki i moc własnego głosu. Pobawić się słowem parafrazując tytuły pisarki.
„Bądź jak Marcin Kozera i wilczęta z czarnego podwórza, pobaw się słowem, odkryj swój talent, napisz o sprawach i ludziach – w nagrodę nie dzikie ziele a drobiazg i odjazd całkiem literacki“
I jeszcze
„A teraz przypomnij sobie uśmiech dzieciństwa, wejdź między książki, koniecznie zrób lubileuszową fotkę i będziesz jak gwiazda zaranna“
Ostatnia atrakcja, to wystawa pod chmurką i na stojaku bardzo literackim – KŁODZKIE PRZYGODY MARII DĄBROWSKIEJ. Sporo fotografii, również z dzieciństwa, bo przecież wielka pisarka była kiedyś mała. Ciekawostki biblioteczne i perełki bibliofilskie. Ekspozycję jubileuszową można zobaczyć w Wypożyczalni PiMBP. Mam nadzieję, że kłodzczanie nie tylko zadziwiali swoje miasto, ale poczuli magię literatury, moc aromatycznej herbaty oraz dobrze się bawili.
I będą czytać zawsze, zwłaszcza głośno.
GOŚCIOM MAŁYM, ŚREDNIM I DUŻYM, CZYTELNIKOM KŁODZKIEJ KSIĄŻNICY, ODWAŻNEJ 50 SAMYCH MISTRZÓW GŁOŚNEGO CZYTANIA, NAUCZYCIELOM I OPIEKUNOM, KOMISJI, SPONSOROM I WSZYSTKIM KŁODZCZANOM ZA MIŁĄ LITERACKĄ ZABAWĘ Zadziw Kłodzko. CZYTAJ GŁOŚNO – pięknie dziękuję w imieniu PiMBP i swoim. Do zobaczenia za rok z okazji Dnia Głośnego Czytania. Nawet mam już pomysł:) - inny, też ciekawy.

Wydania: