W kilku zdaniach - wydarzyło się w Szczytnej
Deskorolki i hulajnogi na start.
Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej. Skateplaza. Tutaj 26. września odbyły się, zorganizowane przez MOK, zawody w jeździe na hulajnodze i deskorolce. Wzięło w nich udział około 20 osób, widzów tych widowiskowych i mocno „upadkowych” zmagań było nieco mniej. A najwierniejsi to dzieci ze znajdującego się obok placu zabaw. Best Trick w zawodach deskorolkowych wygrał Jakub Fuławka z Ząbkowic Śląskich; Best trick – w jeździe na hulajnodze Damian Filiński ze Szczytnej.
Spotkanie z ludźmi z pasjami.
Interaktywne spotkania online w ramach projektu „spotkania z pasjami”, organizowane przez Fundację Orange odbywały się już w l. 2013-2014. Cykl „Akcja: e- motywacja” jest kontynuowany także w roku bieżącym. Jedno z nich, skierowane do seniorów, miało miejsce 8. października. Jego bohaterami byli Emilia Krakowska i Tomasz Kozłowski, którzy przekonywali, że „razem możemy więcej”, podając przykłady z własnego życia. Emilia Krakowska? Niezwykle pogodna, bezpośrednia i dowcipna osoba. O życiu wie dużo, a może i jeszcze więcej. Słuchając jej opinii, przyszły mi do głowy…może i sentencje: Nieetyczne zachowanie? Wystawienie ręki poza powszechnie obowiązujące ramy. Zwykły kamyk budzi zainteresowanie tylko w glinie.
49 Rajd Dolnośląski w Szczytnej.
49. edycja Rajdu Dolnośląskiego, który odbył się w dniach 16-18 października to wydarzenie, które porwało wszystkich kibiców motosportu. OS wyścigu znajdowały się m.in. na terenie Gminy Szczytna i Dusznik- Zdroju. Nie obyło się bez wypadków –już na odcinku testowym w Zieleńcu. Triumfatorem całego rajdu został Łukasz Habaj (Ford Fiesta R5 ).
Placówki oświatowe w liczbach.
W roku szkolnym 2015/ 2016 opieką i edukacją placówki oświatowe Szczytnej obejmują 570 osób: Przedszkole -152, SP - 303, Gimnazjum - 115. Do „obsługi” tych osób zatrudnionych jest łącznie około 61 pracowników pedagogicznych i 30 prac. administracji i obsługi. Gmina dowozi do tych placówek około 140 osób, najwięcej z Łężyc i do szkoły podstawowej.
Z sesji Rady Miejskiej.
Wydawałoby się, że dwa punkty porządku dziennego Sesji: „Utrzymanie mieszkań komunalnych” i „Baza kulturalna w gminie” zajmą radnym sporo czasu i wywołają dyskusję, ale emocji nie było. O działalności MOK-u i Biblioteki Miejskiej mówili dyrektorzy tych placówek, podkreślając brak przestrzeni i środków na rozwinięcie skrzydeł. Zapomniano na sesję zaprosić Bractwo Rycerskie, które także ma wpływ, i to niemały, na życie kulturalne miasta. O mieszkaniach komunalnych mówiła Komisja Rewizyjna i Burmistrz; podkreślano konieczność utworzenia mieszkań socjalnych. Realizację budżetu za pierwsze półrocze omówił Marek Szpanier, stwierdzając na początku: jest wiele potrzeb, mało dochodów, które tracimy. Aktualne wskaźniki zadłużenia Gminy nie są złe - wynoszą obecnie około 41%, a wskaźnik indywidualny - około 8% na 10 maks.
I RM, i RIO wydały pozytywną opinię o realizacji budżetu.