Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
W1-Fotograficzna pamiątka z wyjazdu bystrzyckiej szoły muzycznej do Lyonu we Francji..jpg
Uczennica Marta Kustra z kłodzkiej szkoły muzycznej..jpg
W2-Klaudia Dziasek podczas koncertu w Galerii Sztuki pARTer Kłodzkiego Ośrodka Kultury (2021 r.).jpg
Uczennica Lila Wyjadłowska z bystrzyckiej szkoły muzycznej..jpg

*Muzyka gitarowa wśród fotografii
Od kilku lat, w ramach wernisażu prac uczestników Kłodzkiego Klubu Fotograficznego, w Galerii Sztuki pARTer Kłodzkiego Ośrodka Kultury, z mini koncertem prezentują się uczniowie klasy gitary Witolda Kozakowskiego. Tak było i 30 lipca br., kiedy to wśród zdjęć kłodzkich artystów wystąpiły dwie gitarzystki: Marta Kustra z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopnia w Kłodzku oraz Lila Wyjadłowska z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej. Obie uczennice są pasjonatkami gry na gitarze, mają na swoim koncie różne laury konkursowe i wyróżnienia, więc możliwość występu, także podczas wakacji, to dla nich wielka przyjemność i frajda. Uczennice zagrały solo między innymi nastrojowe miniatury skomponowane przez międzyrzeckiego pedagoga gitary – Zdzisława Musiała. W niedawno zakończonym Krajowym Konkursie Gitarowym zdobyły nagrody właśnie tymi utworami. Fotograficy kłodzcy oraz zwiedzający wystawę serdecznie przyjęli muzyczny upominek młodych gitarzystek i podziękowali gromkimi brawami za gitarowy koncert.

*Muzyka to moja pasja!
Nazywa się Klaudia Dziasek, ma 17 lat i mieszka w Gorzanowie. Jest pierwszą absolwentką, która ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Bystrzycy Kłodzkiej w klasie gitary. Ukończyła zresztą tę szkołę z wyróżnieniem i zdobyła zawód „muzyka-instrumentalisty”. Aktualnie uczęszcza do 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, gdzie niedługo będzie pisać maturę. Do swoich majważniejszych osiągnięć gitarowych zalicza laury konkursowe, głównie w kameralistyce: I miejsce na Szkolnym Konkursie Zespołów Kameralnych w Bystrzycy Kłodzkiej (duet), wyróżnienie na ogólpolskich przesłuchaniach makroregionalnych w Łodzi (jako uczestniczka Bystrzyckiego Kwartetu Gitarowego), I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym HITY NA GITARZE w Koszalinie (w kwintecie „Diabełki Kozakowskiego”), III miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym HITY NA GITARZE w Koszalinie (w duecie „Bellissimo duo”), I miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym HITY NA GITARZE w Koszalinie (w Bystrzyckim Kwartecie Gitarowym). Z osiągnięć poza gitarowych może pochwalić się jeszcze wyróżnieniem na VI Regionalnym Przeglądzie Pianistycznym „Fortepian (nie)obowiązkowy”, do którego przygotowała ją p. Marta Łysyganicz.

Z Klaudią Dziasek, absolwentką PSM I i II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, rozmawia Witold Kozakowski:
• Kiedy rozpoczęła się Twoja muzyczna pasja? Pamiętasz swoje muzyczne początki?
- Moja muzyczna pasja rozpoczęła się już w przedszkolu. Bardzo lubiłam śpiewać piosenki, tańczyć i grać na instrumentach perkusyjnych podczas pierwszych lekcji muzyki. Pani przedszkolanka nawet zauważyła, że wyróżniam się poczuciem rytmu spośród innych dzieci. Kiedy powiedziała to mojej mamie, ona od razu pomyślała o zapisaniu mnie do szkoły muzycznej, aby nie zmarnować mojego talentu. Tam bardzo rozwinęłam swoją pasję i pokochałam muzykę.  
• Dlaczego wybór padł na naukę gry na gitarze? Kto i jak o tym zdecydował?
- Propozycje tego instrumentu podsunęła mama, a mi się spodobało, chociaż na początku marzyłam o skrzypcach. Na pierwszych kilku lekcjach nie byłam jeszcze przekonana do gitary, ale później bardzo to polubiłam. W podstawowej szkole muzycznej uczyłam się w klasie gitary p. Dariusza Czerwenki, a w średniej szkole muzycznej – w klasie gitary p. Witolda Kozakowskiego.
• Oprócz gitary Twoją pasją jest śpiewanie w zespole wokalnym prowadzonym przez p. Renatę Fiałkowską-Dumę. Opowiedz o tej pasji/przygodzie.
- Przygoda ze śpiewaniem rozpoczęła się jeszcze w I st. szkoły muzycznej, kiedy chodziłam na obowiązkowe zajęcia chóru u pani Renaty. Bardzo to wtedy polubiłam i później za zgodą pani Dumy, wraz z grupą koleżanek dołączyłyśmy do dziewczęcego zespołu wokalnego, w którym jestem do dziś. Uważam to za wspaniałą przygodę, dzięki której nie tylko rozwijam umiejętności, ale także podróżuję i poznaję nowych ludzi.
• Ukończyłaś średnią szkołę muzyczną z wyróżnieniem. Zdobyłaś maturę muzyczną. Czy planujesz studia w Akademii Muzycznej? A jeśli nie, to gdzie i dlaczego tam?
- Na razie nie planuję kontynuowania mojej edukacji muzycznej. Planuję pójść w stronę geodezji lub ekonomii, ale jeszcze wszystko przede mną. Wiem, że muzyka zawsze będzie mi towarzyszyć i nie mam zamiaru porzucić gry na gitarze ani niczego związanego z muzyką.
• Co uważasz za swoje dotychczasowe największe osiągnięcie życiowe i dlaczego?
- Najbardziej dumna jestem z tego, że przez wszystkie lata edukacji dałam radę uczęszczać do dwóch szkół. Dojazdy, brak czasu i dużo nauki nie przeszkodziły mi w rozwijaniu mojej pasji, chociaż znacznie to utrudniały. Oprócz tego w wieku 17 lat zdobyłam zawód muzyka instrumentalisty, co na pewno przyda mi się w przyszłości.
• Jakie jest Twoje największe marzenie?
- Moim największym marzeniem jest stałe rozwijanie się. Chcę ciągle zdobywać wiedzę, nowe umiejętności, rozwijać pasje i poznawać świat podczas licznych podróży.
Korzystając z okazji chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierali i wspierają mnie w rozwijaniu mojej muzycznej pasji – przede wszystkim rodzicom i mojemu nauczycielowi gry na gitarze, na którego pomoc zawsze mogłam liczyć. Dziękuję!

Wydania: