Piknik w Młotach

Autor: 
Patrycja Skimina – Rzeczniczka prasowa
IMG_0626.jpg
IMG_0651.jpg

W Lany Poniedziałek (10.04.br.) członkowie SNWM zorganizowali w Młotach piknik przy sztolni obiegowej. Piknikowi z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych towarzyszył konkurs szukania w trawie kolorowych jajeczek. Dzieci dostały maski z podobizną zwierząt, a każdy z przybyłych papierowego nietoperza.
W wydarzeniu udział wzięło ponad 50 osób.
Prezeska stowarzyszenia Agnieszka Skimina przywitała przybyłych i podziękowała za udział. Następnie zapowiedziała gościa specjalnego, którym była Klaudia Jachira.
Posłanka Zielonych mówiła m.in. o tym, jak dla niej ważne jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego przy tak trudnych sprawach jak planowana inwestycja w Młotach. Przypomniała o wspólnym wystąpieniu z rzecznikiem partii Michałem Suchorą pod Ministerstwem Klimatu i Środowiska w Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Tam, które było aktem wsparcia działań SWNM. Klaudia zaznaczyła, że jako partia popierają rozwój zielonej energii. Natomiast ich zdaniem takie obiekty powinny powstać w innych miejscach, np. w wyeksploatowanych kopalniach, a nie w Młotach, gdzie zniszczona zostanie cała fauna i flora. Powstanie tutaj elektrowni szczytowo-pompowej przyniesie też nieodwracalne skutki dla mikroklimatu i stosunków wodnych naszego regionu. Nie mniej ważnym problemem jest sprawa wywłaszczeń i wysiedleń mieszkańców. Dodała, że na najbliższym posiedzeniu w Sejmie zaczynającym się 13.04.br. odbędzie się drugie czytanie specustawy dot. elektrowni szczytowo-pompowych. Zieloni zgłoszą swoje poprawki do projektu tej ustawy. Na koniec dodała, że jako mieszkanka Dolnego Śląska będzie nas wspierać i walczyć z nami o naszą „perełkę turystyczną”.
Następnie Krystyna Kolonko przedstawiła, jak ważną rolę odgrywają nietoperze w naszym ekosystemie i przeczytała kilka ciekawostek o tych ssakach:
• doskonale sprawdzają się w ochronie roślin, gdyż często polują na owady uznawane przez nas za szkodniki, • polują na owady, które są dla ludzi uciążliwe – kolonia 100 nietoperzy biorąc pod uwagę długowieczność nietoperzy (do 30 lat) może zjeść aż 1 350 000 000 000 komarów, czyli 3,5 tony tych owadów, • nietoperze są „środkiem owadobójczym” zupełnie bezpiecznym dla środowiska, • warto korzystać z ich naturalnych zdolności do walki ze szkodnikami, o czym doskonale wiedzą leśnicy, wywieszając co roku w lasach nowe skrzynki dla nietoperzy, • nietoperze są ważnym ogniwem w skomplikowanym układzie powiązań między gatunkami – redukują populacje różnych gatunków owadów i są pokarmem dla innych zwierząt, np. sów. Jak każda grupa organizmów, także nietoperze są niezbędne do sprawnego funkcjonowania całego ekosystemu, • obecnie uważa się, że istnieje pięć grup zwierząt, które mają kluczowe znaczenie dla przetrwania człowieka – kolejno są to: pszczoły, nietoperze, plankton, ssaki naczelne i motyle, • są łatwe w utrzymaniu, gdyż wystarczy zapewnić im odpowiednie kryjówki, • ich odchody stanowią doskonały nawóz do kwiatów, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych.
Dariusz Mielniczek przedstawił fakty dotyczące zwierząt, które od niedawna ponownie zasiedlają nasz region. Wilki od 1998 r. są chronione na terenie całej Polski. Te piękne i dostojne drapieżniki niesłusznie budzą w nas strach, ponieważ wyniki badań świadczą jednak o tym, że starają się unikać kontaktów z ludźmi. Wilki są pożyteczne i spełniają bardzo ważną rolę w przyrodzie, regulując liczebność zwierzyny łownej. Pozostałości ich ofiar dostarczają pokarmu wielu mniejszym zwierzętom. Są sprzymierzeńcami zarówno leśników, jak i rolników, bo polują na ssaki roślinożerne, przyczyniają się do ograniczenia szkód wyrządzanych przez jelenie i sarny w uprawach. Z kolei polując na bobry pomagają w walce z podtopieniami pól i łąk. Jeżeli wybieracie się na spacer do lasu, ognisko, czy piknik, dla dobra wilków, ale również innych zwierząt leśnych, nie zostawiajcie po sobie śladu, przede wszystkim jedzenia.• W kulturze amerykańskiej wilki są postrzegane jako tropiciele i wielcy nauczyciele. • Wilki znane są z tego, że posiadają niezwykle długi pysk, który kończy się bardzo wrażliwym nosem. Niesamowity jest fakt, że ich nos jest ponad 100 razy lepszy od nosa ludzkiego i słuch 20 razy lepszy od ludzkiego. • Wilki posiadają również niezwykły talent do utrzymywania rozsądnego tempa i podczas nocnej wyprawy potrafią pokonać nawet do 90 km drogi. • Wilk szary, który w różnorakich filmach i bajkach kreowany był na bardzo agresywne zwierze w rzeczywistości jest stworzeniem inteligentnym i całkiem towarzyskim. • Wilki są również stałe w uczuciach, gdyż jak tylko znajdują partnera dla siebie, to pozostają ze sobą na dobre i na złe, aż do śmierci. • Porozumiewają się za pomocą sygnałów dźwiękowych, jak np. wycie, warczenie, czy też skomlenie. • Wbrew pozorom wilki wcale nie wyją do księżyca, lecz porozumiewają się. Ich wycie może być słyszalne nawet z odległości
12 km. • Udowodniono, że istnieją trzy gatunki wilka, ale jednocześnie aż czterdzieści podgatunków. Najczęściej spotykanymi wilkami są wilk szary, jak i również wilk rudy. • Niektórzy ludzie wierzą, że cierpią na lykantropię – wiarę, że mogą zmienić się w wilki. • Wilk jest przodkiem wszystkich ras psów domowych.
Po wystąpieniach, dzieci korzystały z atrakcji. Dorośli zaś usiedli przy ognisku i podczas nieformalnych rozmów mieli okazję na bliższe poznanie członków SNWM. Atmosfera była wspaniała, pogoda również dopisała. Kilkoro uczestników podpisało deklarację członkowską wstępując w szeregi stowarzyszenia.
Patrycja Skimina
– Rzeczniczka prasowa
kontakt@mloty.org; www.mloty.org; facebook.com/niezatapialna.wioska.mloty

Wydania: