2023-05
Piknik w Młotach
W Lany Poniedziałek (10.04.br.) członkowie SNWM zorganizowali w Młotach piknik przy sztolni obiegowej. Piknikowi z ogniskiem i atrakcjami dla najmłodszych towarzyszył konkurs szukania w trawie kolorowych jajeczek. Dzieci dostały maski z podobizną zwierząt, a każdy z przybyłych papierowego nietoperza.
W wydarzeniu udział wzięło ponad 50 osób.
Prezeska stowarzyszenia Agnieszka Skimina przywitała przybyłych i podziękowała za udział. Następnie zapowiedziała gościa specjalnego, którym była Klaudia Jachira.
Posłanka Zielonych mówiła m.in. o tym, jak dla niej ważne jest budowanie społeczeństwa...
O Polanicy-Zdroju pod koniec kwietnia 2023 roku rozmawiam z p. burmistrzem Mateuszem Jellinem
W rozmowie uczestniczą także pp. Tadeusz Biskupski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej oraz Zbigniew Puchniak, przewodniczący Rady Nadzorczej Miejskiego Zakładu Komunalnego spółki z o.o. w Polanicy Zdroju.
- No to zaczynamy: trudny czas...była pandemia (teraz już „cząstkowa”), kłopoty wynikające z wojny w Ukrainie ... a mimo wszystko Polanica-Zdrój wydaje się „zieloną wyspą”...
- Dlaczego „wydaje się”? Jakoś mi to nie pasuje. Jednak powinno być bez tego „wydaje się” – natychmiast reaguje p. Tadeusz Biskupski.
A p. Burmistrz odpowiada (wg mnie nieco skromnie): nie jest źle, ale zawsze mogłoby...
Gmina Radków i burmistrz Jan Bednarczyk - Koniec kwietnia 2023 r.
- To jest trudny czas...
- ... dla mnie jest dobrym czasem. Taki lubię. Męczy mnie bezruch jak czekam i nic się nie dzieje... – a teraz zadań mam bez liku...
- ... zatem rozpoczniemy od modernizacji Zalewu Radkowskiego...
- Modernizacja Zalewu przebiega zgodnie z harmonogramem i będzie ukończona w czerwcu 2023 roku, mimo że rozszerzyliśmy zakres prac o zjeżdżalnię i pływający plac zabaw dla dzieci, który montujemy w niecce głównej Zalewu.
- A co z zerwaną drogą na Karłów?
- Ja tu nie mam nic do omówienia. Droga należy do Województwa i to Marszałek wraz z Dyrekcją Parku Narodowego Gór...
POWIATOWE TARGI PRACY – XX EDYCJA
Sporym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne Powiatowe Targi Pracy, które odbyły się w hali sportowej w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Kłodzku. Oficjalnego otwarcia dokonali przedstawiciele samorządu powiatowego: Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki wraz z Michałem Cisakowskim – wiceprzewodniczącym Rady Powiatu, Piotrem Marchewką, Ryszardem Niebieszczańskim i Małgorzatą Kanecką – członkami Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Zuzanną Bielawską – dyrektorką Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Krzysztofem Bolisęgą...
Protest rolników w Kłodzku
W dniu 24 kwietnia br. na kłodzkim rynku odbył się protest rolników z powiatu kłodzkiego, w związku z dramatyczną sytuacją w polskim rolnictwie.
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM
W Kłodzku, w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta odbyły się powiatowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2023. Pogoda dopisała, a dzięki zaangażowaniu i profesjonalnemu przygotowaniu przez pracowników Wydziału Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych i Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz pod bacznym okiem funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku turniej odbył się sprawnie, bezpiecznie i w miłej atmosferze. Celem turnieju jest podejmowanie działań zmierzających do poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w...
Wieści z Gminy Nowa Ruda
INWESTYCJE NA 5 MLN ZŁOTYCH
Gmina Nowa Ruda podpisała umowy z wykonawcami na prace w ramach inwestycji dofinansowanych z Polskiego Ładu. Wykonawcy mają rok na wykonanie poniższych prac:
• przebudowa 1,9 km drogi gminnej w Dworkach i 59 m drogi gminnej w Woliborzu (Podlesie), • przebudowa i modernizacja dwóch mostów we Włodowicach i Czerwieńczycach,
• budowa skweru w Jugowie przy Klubie Seniora, • modernizacja altany rekreacyjnej w Bieganowie, • budowa 10 nowoczesnych placów zabaw w 10 różnych miejscowościach na terenie Gminy Nowa Ruda.
OPASKI DLA SENIORÓW
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w...
NOWY SPRZĘT W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2023 DLA OSP W MIĘDZYLESIU
Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego oraz Piotr Marchewka etatowy członek Zarządu Powiatu, przekazali w imieniu Powiatu Kłodzkiego jednostce OSP w Międzylesiu, 15 nowoczesnych radiotelefonów przenośnych, zakupionych w ramach powiatowego dorocznego programu pn. „Budżet Obywatelski 2023”. W przekazaniu udział wziął również Tomasz Korczak burmistrz Międzylesia, a OSP reprezentowali: prezes Jan Bojda i druhowie z jednostki.
Radiotelefony Hytera BP-565, w które została wyposażona jednostka posiadają do 128 kanałów łączności, obsługują zarówno tryb cyfrowy i analogowy....
KOLEJNE PRZEKAZANIE SPRZĘTU OSPW STARYM GIERAŁTOWIE
Dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gierałtowie zakupiono kamerę termowizyjną. W symbolicznym przekazaniu sprzętu zakupionego w ramach Budżetu Obywatelskiego dla OSP Stary Gierałtów udział wzięli: Zbigniew Łopusiewicz przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego oraz Piotr Marchewka członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, włodarze gminy Stronie Śląskie, Dariusz Chromiec burmistrz Stronia Śląskiego i Lech Kawecki zastępca burmistrza. OSP Stary Gierałtów reprezentowali: Janusz Gondko prezes OSP w Starym Gierałtowie, Krzysztof Sokołowski wiceprezes, druhny i druhowie z drużyny.
Realizacja projektu...
NOWY SPRZĘT DLA OSP W ŚCINAWCE ŚREDNIEJ
Pralka, suszarka, zestaw na oparzenia, deska ortopedyczna oraz namiot stałociśnieniowy, to nowe wyposażenie przekazane w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego na 2023 rok, do OSP w Ścinawce Średniej. W imieniu powiatu sprzęt symbolicznie przekazali: Piotr Marchewka – etatowy członek Zarządu Powiatu oraz Jolanta Walkiewicz – radna Rady Powiatu Kłodzkiego.
Autorem i pomysłodawcą wniosku do budżetu obywatelskiego powiatu była skarbnik OSP w Ścinawce Średniej – Katarzyna Trybus. Nad całością zbierania głosów czuwał sam prezes OSP – Piotr Trybus wraz druhami z jednostki. Namiot...
A co tam w Różanym Dworze...
A co tam w Różanym Dworze … czyli Wspomnienia o mojej nauczycielce i wychowawczyni Pani Profesor Krystynie Hołowińskiej – część I
oraz o słonecznym czasie dzieciństwa, a też o hołdzie i wielkiej wdzięczności gronu pedagogicznemu mojej żyjącej w dobrej pamięci Szkoły nr 2 w Polanicy Zdroju. A także pokłon wszystkim pedagogom za ich pracę nad wykształceniem i ukształtowaniem młodych Polaków.
Śp. Pani Profesor
Krystynie Hołowińskiej
poświęcam
Moja Nauczycielka
Wielokrotnie zadają mi to pytanie... co to jest Kultura Narodowa, a ja niezmiennie odpowiadam – Kultura Narodowa, to nasze dzieci. Bowiem...
Dyrektywa wywłaszczeniowa
Skrót nazwy to EPBD (Energy Performnce of Buildings Directive) – Dyrektywa o Charakterystyce Energetycznej Budynków z 2010 r. zmieniony w 2018, jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu. Podwaja tempa modernizacji energetycznej do 2030 r. tj. ma ograniczyć emisyjność CO2 poprzez remonty i termomodernizacje. Koszt, rzecz jasna, zostanie przerzucony na mieszkańców pod rygorem kary – sankcji administracyjnej. Ma to być zespół rozmaitych wymagań, np. likwidacja ogrzewania na paliwa kopalne (w tym gaz!), izolacje ścian, okien, itp. No ale w naszym klimacie czymś jednak trzeba ogrzewać i tu...
Szaleństwo. Neutralność
Szaleństwo, jak podaje definicja – to psychoza, zaburzenie psychiczne, które psychiatria określa jako stan umysłu, w którym na skutek zakłóceń w postrzeganiu rzeczywistości – osoba ma trudność z odróżnieniem tego, co jest rzeczywiste, a co nie. Sposób myślenia osób dotkniętych psychozą ulega zwykle całkowitej dezorganizacji. Objawami mogą być m.in. fałszywe przekonania.
Zapewne Szanowni Czytelnicy zastanawiają się teraz, co też znowu wymyśliłam, względnie – czego znowu się czepię. Ano czepię się (podpadając co niektórym, jak sądzę) tematu – neutralny płciowo. Jestem osobą wyrozumiałą, osobą...
Rekomendacja Broumova do tytułu Kulturalna Stolica Europy 2028
Michał Piszko wraz z innymi samorządowcami Ziemi Wałbrzyskiej i Kłodzkiej, podpisał w Broumovie rekomendację tego czeskiego miasta do tytułu Kulturalna Stolica Europy 2028.
Ten zaszczytny tytuł przypadnie dwóm miastom, po jednym z Czech i Francji, a zwycięzców poznamy w czerwcu tego roku.
To, że Broumov znalazł się wśród dwóch czeskich miast-finalistów tego konkursu, to dla tego niedużego miasta ogromne wyróżnienie. Kontrkandydatem Broumova są Czeskie Budziejowice (České Budějovice), miasto aż dwunastokrotnie większe.
Można śmiało powiedzieć, że zwycięstwo w konkursie daje nie tylko...
Wspólna droga
W piątek 14 kwietnia 2023 r. w Urzędzie Miasta w czeskim Broumovie miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o współpracy między polskimi samorządami a starającym się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2028 Broumovem. Wśród sygnatariuszy dokumentu znalazł się także Maciej Awiżeń – starosta kłodzki.
Dzień Ziemi – Matki. Naszej żywicielki
„Ziemia to jedyne miejsce do życia, jakie jest nam dane, dlatego my, jej mieszkańcy, musimy zadbać o to, by była domem także dla przyszłych pokoleń”.
22 kwietnia każdego roku, to ważna data dla nas, naszych pokoleń
„Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w różnych obszarach życia, między innymi w polityce, edukacji, w nauce, kulturze, a nawet muzyce”.
Diagnoza.
„….. do atmosfery wyemitowane zostały już tak duże ilości gazów cieplarnianych, że poziom mórz będzie...
W kilku zdaniach - Szczytna
Przedświąteczna rewizyta.
Realizacja polsko-czeskiego projektu „Czekamy na was. Przyjedźcie” przypadła na okres przedświąteczny, obie strony miały więc możliwość poznania swoich zwyczajów i uczestniczenia w przygotowaniach do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Ostatnia z tego cyklu wizyta mieszkańców miasta Česka Skalice w Szczytnej miała miejsce 1. kwietnia, gdy u nas odbywał się Jarmark Wielkanocny. Na Placu za Bramą zagościły stragany, a na nich wszystko, co z tymi świętami może się kojarzyć; królowały okolicznościowe potrawy, wypieki, stroiki, tradycyjne koszyczki, a przede wszystkim...
ZARYBIAMY NYSĘ KŁODZKĄ
Po raz kolejny Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej. Jednym z inicjatorów tej regularnej akcji jest Maciej Awiżeń – starosta kłodzki.
Zadanie realizuje PZW Okręg w Wałbrzychu przy współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Kłodzku. Zarybianie rzeki odbyło się na wysokości obiektów OSiR w Kłodzku.
PZW Okręg w Wałbrzychu dostarczył ponad 241 kg pstrąga potokowego. Warto wspomnieć, że sam Okręg wałbrzyski PZW, co roku wprowadza do...
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W XIX EDYCJI POWIATOWEGO KONKURSU
„Najlepsze inicjatywy społeczności lokalnych” w ramach programu „Odnowa wsi powiatu kłodzkiego”.
W ramach własnego budżetu, Starostwo wyodrębniło środki finansowe w wysokości 51 000 zł na wsparcie ważnych inicjatyw społeczności lokalnych.
Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie powiatu kłodzkiego. Dofinansowaniu będą podlegać projekty powstałe z inicjatywy mieszkańców obszarów wiejskich, obejmujące swoim zasięgiem miejscowości należące do gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich powiatu kłodzkiego.
Dofinansowanie można otrzymać w wysokości do 50% kosztów...
Zjazd PCK
Coroczny Zjazd Oddziału Rejonowego PCK w Kłodzku to podsumowanie mijającego roku, działań charytatywnych i zbiórek krwi. Prezes Kazimierz Drożdż pożegnał, rezygnującego z powodów zdrowotnych, Tadeusza Szałęgę a w jego miejsce została przyjęta, jako reprezentantka koła w Kudowie, Małgorzata Kanecka. Dziękujemy za Waszą społeczną pracę i najcenniejszy dar życia od krwiodawców...
POMAGAMY – Dzień bez plecaka
W Szkole Podstawowej w Krosnowicach zawsze organizowane są ciekawe akcje związane z niesieniem pomocy dla osób, które jej najbardziej potrzebują. Od kilku lat pani Małgorzata Adamiak, która zajmuje się szkolnym kołem Caritas, organizuje w ciągu roku kilka takich działań wspierających różne fundacje czy konkretne osoby, które w danym momencie potrzebują wsparcia. W dniu 5 kwietnia wszyscy uczniowie – i ci mali, i ci duzi, wzięli udział w „Dniu bez tradycyjnego plecaka”. Każdy przyniósł do szkoły swe zeszyty, podręczniki i piórniki spakowane w to, co akurat przyszło mu do głowy i co nie było...
Wieści ze Szkoły w Krosnowicach
*• 80 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
19 kwietnia br., dokładnie w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, uczniowie klasy V b Szkoły Podstawowej w Krosnowicach, wraz z wychowawczynią, udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej na zaproszenie pani bibliotekarki Stanisławy Wyspiańskiej-Skawiny, na niezwykłą lekcję historii. Historii poświęconej ludziom zamkniętym w gettcie po to, by zostać zgładzonymi. Przybliżone zostały wydarzenia z roku 1943 kiedy to w getcie wybuchło powstanie. Zaprezentowany został film pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, gdzie prowadzona jest...
Fraszki Piotra
Nieruchawa
Nie pomogły
Red Bul, kawa
Ona dzisiaj
Nieruchawa
*
Masochista
Gdy dostał
Przeszły go dreszcze
No uderz!
Prosi o jeszcze.
*
Wierny
Choć mnie inne
ciągle mamią
Wciąż jestem za
monogamią
*
Ciche dni
Ona
temu winna
Wyspowiadać się
powinna
*
Pobożne życzenia
Niektórym politykom
życzono
by wrócili na
Ojczyzny łono
Nie karm trolla
Frustracje swoje
wyładowuje
I tym swe ego
rekompensuje
Choć hejt zaboli
ty nie karm trolla
Ignoruj, blokuj
to da ci spokój
*
Postęp
Choć wieś
zabita dechą
światłowód
pod każdą strzechą
*
Małpa w covidzie
Do szympansicy
powiedział szympans
Będziemy blisko...
Magiczne opowieści - fragmenty (3)
Magiczne opowieści to zbiór opowiadań, baśni oraz nowelek o tematyce fantasy. ...Opowiadają o światach wyśnionych, wymyślonych, ale też istniejących w moich marzeniach, w przestrzeni astralnej. Zachęcam do ich przeczytania ... ze wstępu do książki: Artur Chabrowski
Dziwny motyl
Na skraju pewnej niewielkiej wsi stały trzy chałupki. W chatce najbardziej oddalonej od wioski mieszkała z matką mała dziewczynka Ewa. Domek po lewej stronie zamieszkiwała natomiast stara kobieta, zielarka o imieniu Alicja. Dziewczynka była we wsi jedynym dzieckiem, lecz nie nudziła się wcale. Lubiła bawić się na łące...
Co w trawie piszczy...
HOSTEL
W Polanicy Zdroju, w pogimnazjalnym budynku powstanie hostel. Obiekt bardzo się przyda miastu. Atutami budynku jest sąsiedztwo stadionu, kortów tenisowych i przyszłego otwartego kąpieliska. Hostel stanie się elementem oferty kierowanej m.in. do klubów sportowych poszukujących atrakcyjnych miejsc na zgrupowania. No, no, no.
KORKI
Kudowa Zdrój martwi się korkami. Zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 387, pomiędzy skrzyżowaniem z drogą do Pasterki a Radkowem nasili ruch pojazdów. Burmistrz miasta Aneta Potoczna ma nadzieję, że zarządca drogi nr 387, czyli...