październik 2010
Objazd z Burmistrzem po gminie Międzylesie (cz. II)
Zgodnie z zapowiedzią, po „wędrówce” po Międzylesiu i „wypadzie” do Smreczyny, podczas której oglądaliśmy sobie komentując równocześnie ostatnie lata inwestowania w tych miejscowościach (GP „BRAMA” nr 41/2010, str. 12) - dzisiejszą wędrówkę w tym samym celu rozpoczęliśmy od Szklarni. Z Międzylesia na prawo - i droga szeroka, równa jak stół aż do składowiska śmieci - „to dzięki firmie „Skanska”; użytkując teren pod składowisko piasków, żwirów... naprawili i umocnili drogę....
Święto drzewa w Szalejowie Dolnym
13 października 2010 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa.
Dwa tygodnie wcześniej został ogłoszony konkurs albumowy pt. "Zwierzęta polskich lasów" dla kl. 0 – III i "Las w czterech porach roku" dla kl. IV-VI.
Dzień zaczęliśmy od wędrówki "Drzewa obietnic", na którym zostały zawieszone listki z postanowieniami dotyczącymi ochrony lasów. O godz. 10 przywitaliśmy pana Rafała Lampasiaka z Nadleśnictwa Zdroje z siedzibą w Szczytnej, który opowiedział dzieciom jak rosną drzewa "Od nasionka do drzewa".
Świdnica -3
Na sam koniec – na deser niejako – zostawiłam najpiękniejszy chyba zabytek w Świdnicy – Kościół Pokoju.
Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO budowla powstała jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. To jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych w kraju.
Powstał w 1657 roku na mocy pokoju westfalskiego poza murami miasta, bez wieży i dzwonów. Okres budowy nie mógł przekroczyć jednego roku. Jest obecnie jednym z dwóch zachowanych tego typu obiektów w Europie (z trzech zbudowanych wtedy kościołów zachował się jeszcze ten w Jaworze).
Wycieczka na Szczeliniec
Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych (taką wysokość ma najwyższa forma skalna w całym paśmie Tron Pradziada). Góra wyróżnia się z daleka - ma charakterystyczny trapezoidalny kształt. Pierwsze wejście na Szczeliniec datowane jest na 1576 r. (data wyryta na Tronie Pradziada). „Współczesne” walory turystyczne tego szczytu zostały odkryte przypadkowo w 1790 r., kiedy planowano wznieść tu jeden z fortów króla Fryderyka Wilhelma II. Minerzy rozsadzili ciasne przejścia, nad przepaściami przerzucono mostki.
Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Polanica Zdrój
Kaplica św. Antoniego zbudowana jako barokowa w pierwszej połowie XVIII wieku. Obszerne wnętrze, z wielobocznie zamkniętą absydą nakryte jest dwuspadowym dachem z sygnaturką. Posiada skromne wyposażenie.
Sowiogórskie Mistrzostwa Off Road
Pierwszy Off Road-wy sezon, podczas którego rozegrano dwie eliminacje za nami. Na starcie I Rajdu Samochodów Terenowych i Quadów organizowanego w dniach 18-19 czerwca br. stanęło 14 załóg, 11 w klasie samochodów terenowych i 3 w klasie quad. Pogoda nie rozpieszczała, na godzinę przed startem nad Tor Off Road w Dzikowcu nadciągnęła burza, co drastycznie zmieniło warunki panujące na trasie i odstraszyło część zawodników.
Nysa urwała punkty liderowi
Grająca bez pięciu podstawowych piłkarzy, Nysa Kłodzko zremisowała 2:2 z dotychczasowym liderem, drużyną AKS Strzegom.
W mocno przemeblowanym składzie zagrała przeciwko liderowi ze Strzegomia drużyna Nysy. Największy problem szkoleniowiec Nysy miał z zestawieniem ataku. Wybrał grę jednym wysuniętym napastnikiem, na której to pozycji wystąpił Dariusz Wilgos. W środku pola
z Grzegorzewskim zagrał Paweł Pachołek, a na bokach pomocy Jarosław Dędys i Paweł Milewski. Na ławce rezerwowej zasiadł junior Robert Dabkiewicz, Marcin Rutkowski oraz wciąż z niewyleczoną kontuzją Paweł Matecki.
Kolejne polsko-czeskie publikacje
Staraniem Gminy Kłodzko wydano ostatnio polsko- czeską MAPĘ- INFORMATOR ukazujący obszar kłodzkiej gminy i czeskiego Mikroregionu Rychnovsko. Mapa ukazuje m.in. atrakcje 35 kłodzkich wiosek oraz 29 wiosek za południową granicą. Wydawnictwo wydano w ramach mikroprojektu „Spolecne-razem”. Warto, aby znalazło się również na naszej regionalnej półce.
W przygotowaniu jest jeszcze folder o miejscowych artystach i ostatnim Plenerze Artystycznym „Wioska cudów”. Szczególnie oczekuję właśnie na to wydawnictwo, bowiem Gmina Kłodzko to prawdziwe zagłębie licznych talentów
Klub Literacki
Nawiązując do literackich tradycji naszego miasta Klub Literacki działający przy bibliotece ZAPRASZA wszystkich piszących (poezja, proza) z terenu Ziemi Kłodzkiej, na spotkania warsztatowe w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16.00 do Czytelni Naukowej (plac Chrobrego 1 - wejście przez bramę główną Ratusza).
Mamy nadzieję, że spotkania zintegrują środowisko, staną się forum dyskusyjnym, warsztatowym, wymiany doświadczeń, a w efekcie doprowadzą do nowych publikacji prezentujących dorobek literacki naszego regionu. NASTĘPNE SPOTKANIE – 3 LISTOPADA BR.
Spotkanie z Twórcą
Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku SERDECZNIE ZAPRASZA na 64. Spotkanie z Twórcą, które odbędzie się w środę 27 października br. o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »