październik 2010

Objazd z Burmistrzem po gminie Międzylesie (cz. II)

Autor: 
Mirosław Awiżeń
międzylesie1.jpg

Zgodnie z zapowiedzią, po „wędrówce” po Międzylesiu i „wypadzie” do Smreczyny, podczas której oglądaliśmy sobie komentując równocześnie ostatnie lata inwestowania w tych miejscowościach (GP „BRAMA” nr 41/2010, str. 12) - dzisiejszą wędrówkę w tym samym celu rozpoczęliśmy od Szklarni. Z Międzylesia na prawo - i droga szeroka, równa jak stół aż do składowiska śmieci - „to dzięki firmie „Skanska”; użytkując teren pod składowisko piasków, żwirów... naprawili i umocnili drogę....

Święto drzewa w Szalejowie Dolnym

Autor: 
Paulina Jakubowska
więto Drzewa 002.jpg

13 października 2010 r. w naszej szkole obchodziliśmy Święto Drzewa.
Dwa tygodnie wcześniej został ogłoszony konkurs albumowy pt. "Zwierzęta polskich lasów" dla kl. 0 – III i "Las w czterech porach roku" dla kl. IV-VI.
Dzień zaczęliśmy od wędrówki "Drzewa obietnic", na którym zostały zawieszone listki z postanowieniami dotyczącymi ochrony lasów. O godz. 10 przywitaliśmy pana Rafała Lampasiaka z Nadleśnictwa Zdroje z siedzibą w Szczytnej, który opowiedział dzieciom jak rosną drzewa "Od nasionka do drzewa".

Świdnica -3

Autor: 
Ania Kurtasz
ania.jpg

Na sam koniec – na deser niejako – zostawiłam najpiękniejszy chyba zabytek w Świdnicy – Kościół Pokoju.
Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO budowla powstała jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. To jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych w kraju.
Powstał w 1657 roku na mocy pokoju westfalskiego poza murami miasta, bez wieży i dzwonów. Okres budowy nie mógł przekroczyć jednego roku. Jest obecnie jednym z dwóch zachowanych tego typu obiektów w Europie (z trzech zbudowanych wtedy kościołów zachował się jeszcze ten w Jaworze).

Wycieczka na Szczeliniec

Autor: 
Marek Gałowski
szcz6.jpg

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Gór Stołowych (taką wysokość ma najwyższa forma skalna w całym paśmie Tron Pradziada). Góra wyróżnia się z daleka - ma charakterystyczny trapezoidalny kształt. Pierwsze wejście na Szczeliniec datowane jest na 1576 r. (data wyryta na Tronie Pradziada). „Współczesne” walory turystyczne tego szczytu zostały odkryte przypadkowo w 1790 r., kiedy planowano wznieść tu jeden z fortów króla Fryderyka Wilhelma II. Minerzy rozsadzili ciasne przejścia, nad przepaściami przerzucono mostki.

Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Polanica Zdrój

Autor: 
Zbigniew Oliwa
polanica.jpg

Kaplica św. Antoniego zbudowana jako barokowa w pierwszej połowie XVIII wieku. Obszerne wnętrze, z wielobocznie zamkniętą absydą nakryte jest dwuspadowym dachem z sygnaturką. Posiada skromne wyposażenie.

Sowiogórskie Mistrzostwa Off Road

Autor: 
Seweryn Panek
sowiogórskie.jpg

Pierwszy Off Road-wy sezon, podczas którego rozegrano dwie eliminacje za nami. Na starcie I Rajdu Samochodów Terenowych i Quadów organizowanego w dniach 18-19 czerwca br. stanęło 14 załóg, 11 w klasie samochodów terenowych i 3 w klasie quad. Pogoda nie rozpieszczała, na godzinę przed startem nad Tor Off Road w Dzikowcu nadciągnęła burza, co drastycznie zmieniło warunki panujące na trasie i odstraszyło część zawodników.

Nysa urwała punkty liderowi

Autor: 
Dawid Broniszewski

Grająca bez pięciu podstawowych piłkarzy, Nysa Kłodzko zremisowała 2:2 z dotychczasowym liderem, drużyną AKS Strzegom.
W mocno przemeblowanym składzie zagrała przeciwko liderowi ze Strzegomia drużyna Nysy. Największy problem szkoleniowiec Nysy miał z zestawieniem ataku. Wybrał grę jednym wysuniętym napastnikiem, na której to pozycji wystąpił Dariusz Wilgos. W środku pola
z Grzegorzewskim zagrał Paweł Pachołek, a na bokach pomocy Jarosław Dędys i Paweł Milewski. Na ławce rezerwowej zasiadł junior Robert Dabkiewicz, Marcin Rutkowski oraz wciąż z niewyleczoną kontuzją Paweł Matecki.

Kolejne polsko-czeskie publikacje

Autor: 
Janusz Puszczewicz

Staraniem Gminy Kłodzko wydano ostatnio polsko- czeską MAPĘ- INFORMATOR ukazujący obszar kłodzkiej gminy i czeskiego Mikroregionu Rychnovsko. Mapa ukazuje m.in. atrakcje 35 kłodzkich wiosek oraz 29 wiosek za południową granicą. Wydawnictwo wydano w ramach mikroprojektu „Spolecne-razem”. Warto, aby znalazło się również na naszej regionalnej półce.
W przygotowaniu jest jeszcze folder o miejscowych artystach i ostatnim Plenerze Artystycznym „Wioska cudów”. Szczególnie oczekuję właśnie na to wydawnictwo, bowiem Gmina Kłodzko to prawdziwe zagłębie licznych talentów

Klub Literacki

Autor: 
inf. PiMBP

Nawiązując do literackich tradycji naszego miasta Klub Literacki działający przy bibliotece ZAPRASZA wszystkich piszących (poezja, proza) z terenu Ziemi Kłodzkiej, na spotkania warsztatowe w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 16.00 do Czytelni Naukowej (plac Chrobrego 1 - wejście przez bramę główną Ratusza).
Mamy nadzieję, że spotkania zintegrują środowisko, staną się forum dyskusyjnym, warsztatowym, wymiany doświadczeń, a w efekcie doprowadzą do nowych publikacji prezentujących dorobek literacki naszego regionu. NASTĘPNE SPOTKANIE – 3 LISTOPADA BR.

Spotkanie z Twórcą

Autor: 
inf. PiMBP

Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Dąbrowskiej w Kłodzku SERDECZNIE ZAPRASZA na 64. Spotkanie z Twórcą, które odbędzie się w środę 27 października br. o godz. 18.00 w Czytelni Naukowej.