listopad 2021

Wrześniowe akordeony

Autor: 
Liliana Stopka i Tomasz Brusiński
Bez nazwy 4.jpg

Wakacje minęły i rozpoczęliśmy 1 września Nowy Rok Szkolny 2021/22. Ze względów pandemicznych uroczystość została zorganizowana tylko dla uczniów klasy pierwszej. Po powitaniu nowych uczniów przez panią dyrektor mgr Annę Bartkiewicz- Brzozowską, wystąpiło dwóch uczniów klasy drugiej (gitara i akordeon) oraz dwóch nauczycieli: p. Elżbieta Malinowska (fortepian) i p. Wojciech Lizurej (trąbka).

Polecamy książkę Agnieszki Urbańskiej

Autor: 
inf.wł.
Bilet-okladka[297808].jpg

Jesienią ma się ukazać najnowsza książka Agnieszki Urbańskiej pt. Bilet do wyobraźni, przewodnik po polskiej literaturze dziecięcej po 2000 roku.
Takiego syntetycznego ujęcia, analitycznego, ale bez akademickiego patosu i kostiumu, brak na rynku.

LOT NAD KŁODZKIEM

Autor: 
Bartłomiej Terlecki
241175274_1160926024399468_131498766147146713_n.jpg

9 września, krótko po godz. 15:00 nad miastem przeleciała grupa samolotów grupy RV’ators. Pięć sportowych maszyn typu Vans RV-6A smugami białego dymu pozdrowiło miasto i jego mieszkańców, szczególnie entuzjastów lotnictwa. Tu należy się kilka słów wyjaśnienia – za sterami jednego z samolotów zasiadała zamieszkała w Danii kłodzczanka, Iwona Pacyga Andersen. Wraz z mężem i duńskimi przyjaciółmi udali się drogą powietrzną na Seged Air Show na Węgrzech. Po starcie z duńskiego Roskilde uczestnicy lotu mieli przerwę w Lesznie, skąd wystartowali w stronę Kłodzka. Trasa lotu wiodła m.in.

Wydarzenia w Gminie Stronie Śląskie lipiec – wrzesień 2021

Autor: 
inf.wł.
5-czarna gora Spartan Race (2).jpg

*11 lipca odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy pn. ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ.
*9 lipca na Górze Vetrov w pobliżu czeskiego schroniska Paprsek, miało miejsce uroczyste otwarcie wieży widokowej DALIMILA. W otwarciu uczestniczyli pracownicy Urzędu i CETiKu.
*Zawody rowerowe MOUFLON TRACKS
*LUDOWE STRONIE w Stroniu Śl. Przegląd Zespołów Ludowych.
*Siekiereczki na najwyższym podium na Festiwalu Róża Kłodzka.
* 11.09. OSP Stronie Śląskie obchodziła 75-lecie działalności i otrzymała ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA od Zarządu Głównego ZOSP RP. 

Odwiedzamy gminę Stronie Śląskie we wrześniu 2021 roku Spotykam się z burmistrzem p. Dariuszem Chromcem no i ... „co tam Panie nowego?”...

Autor: 
Mirosław Awiżeń
e5.jpg

Najpierw, jak zwykle, kawa z mleczkiem (ale tym razem już z ekspresu a na dodatek dwa cukierki czekoladowe) i parę słów o kondycji Gminy w 2021 roku...

- ... realizujemy zamierzone inwestycje, ale o tym jak pojedziemy w teren – mówi p. Burmistrz. - Po pandemii trochę się ruszyło. Może nie w takim zakresie jak wcześniej zamierzaliśmy ale podstawowe cele są czy już zostały zrealizowane.

Warto zawitać do Gminy Radków. Cz. IV Burmistrz Jan Bednarczyk przybliża nam walory radkowskie

Autor: 
Mirosław Awiżeń
c5.jpg

Tym razem późno wyruszamy w teren – Burmistrza za bardzo „zagarnęły” sprawy bieżące. Obyło się bez wstępnej rozmowy i od razu na zachód Gminy, czyli kierunek Góry Stołowe.

1/ Zaczynamy od PASTERKI. Muszę przyznać, że nieco, a może nawet bardzo zapomnianej. Dość stareńką i w nieciekawym stanie drogą powiatową dojeżdżamy na razie do końca Pasterki, czyli do szlaku pieszego „Machowski Krzyż”. Kiedyś to była bardzo uczęszczany szlak – po prostu „szło się do Stodoły” – a teraz? Nędzne resztki tego obiektu.

Dożynki, festyny...

Autor: 
Marek Gałowski
3m.jpg

* Dożynki w Gminie Kłodzko
* FESTYN Z KGW ŻELAZNO
* Święto Lasu z Okrasą

W Starej Plebanii w Konradowie

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
koncert21.jpg

Zapraszamy na kolejne spotkanie już 17 października – naprawdę warto! Wspaniałe głosy, muzyka, wreszcie wspaniała gawęda i wspaniała atmosfera.
Tak też było 5 września – śpiewał młody, zdolny śpiewak, baryton – Piotr Balewski, na organach grał Michał Fiuk.
A po strawie muzycznej przyszła kolej na prelekcję z cyklu Polscy święci w służbie narodu – tym razem Sławomir Pietras poświęcił swą gawędę Świętej Kindze. Na stołach zaś nie zabrakło jak zwykle poczęstunku – tym razem gospodarze zadbali o zdrowe owoce.

Czas dożynek

Autor: 
Mirosław Awiżeń
DSCN5982.jpg

Tak więc 29 sierpnia 2021 r. wybrałem się na Dożynki gminy Międzylesie do Nowej Wsi.
Najpierw, jak zwykle, była uroczysta msza w kościele (jak jest piękny ten tylko się dowie, kto go odwiedzi, szczególnie teraz, po odnowieniu). Mszę odprawił J.E.Ks. Bp Adam Bałabuch, a po mszy św. m.in.:
- uroczysty przemarsz dożynkowy, ceremoniał chleba, ośpiewanie wieńców, także przekazanie sierpa gospodarzom dożynek 2022 r i występy zespołów ludowych.

Przełęcz Gierałtowska

Autor: 
Marek Gałowski
2021.08.21-0235.jpg

Przełęcz Gierałtowska znajduje się w południowej części Gór Złotych, na wysokości 685 m n.p.m., powyżej Nowego Gierałtowa. Jest to jedna z wielu przełęczy przecinających Góry Złote, które umożliwiają łatwe przedostanie się do sąsiedniego kraju bez potrzeby zdobywania szczytów. Czeska nazwa Przełęczy Gierałtowskiej to Hraničky. Przez ponad dwa lata (2005-2007) na przełęczy działało turystyczne przejście graniczne Nowy Gierałtów - Uhelná.