lipiec 2022

Wernisaż wystawy „Start” w Starym Wielisławiu

Autor: 
inf. MH
9StartSW2022.jpg

Wystawa poświęcona wybitnym polskim sportowcom została nazwana START, a przygotowało ją Biuro Programu Niepodległa we współpracy z Ministerstwem Kultury, dziedzictwa Narodowego i Sportu. Mecenasem wystawy była spółka PKN Orlen. Patronat pełnił Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Komitet Paraolimpijski.
Wystawę obejrzeli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz młodzi piłkarze ze Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego KS Stary Wielisław wraz z trenerem Damianem Matusiakiem. Ekspozycję można było oglądać w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu.

Dzieje pisma – o tym dowiesz się w kłodzkiej bibliotece

Autor: 
inf. PiMBP
IMG-20220523-WA0001.jpg

W poniedziałek (23.05.22) odbył się kolejny wykład dla kłodzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Klaudia Lutosławska-Nowak przygotowała prezentację „Historia pisma i biblioteki”. Dowiedzieliśmy się kiedy powstało pierwsze pismo, a następnie prześledziliśmy historię pism od starożytności do współczesności.

Wywiad z wiosną

Autor: 
inf. MH
6wywiadzwiosną2022.jpg

W Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach miał miejsce „Wywiad z wiosną” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej.
Na zajęcia literacko-plastyczne do biblioteki wstąpiły dzieci z miejscowego Przedszkola Gminnego. Opowiadanie Małgorzaty Strzałkowskiej zamieszczone w magazynie „Świerszczyk” zrobiło na dzieciach ogromne wrażenie.

Spotkanie Plastusia z pierwszakami

Autor: 
inf. MH
6Plastuś2022.jpg

Biblioteka centralna w Ołdrzychowicach Kłodzkich zorganizowała majowe spotkanie Plastusia z pierwszakami z miejscowej Szkoły Podstawowej. W działaniu uczestniczyły wicedyrektor Szkoły Katarzyna Janocha-Sito oraz wychowawca Renata Cudak.

W bibliotece fortuna kołem się toczy

Autor: 
inf. MH
5lkf2022.jpg

Fortuna kołem się toczy! Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej dość często odpala Literackie Koło Fortuny! Każdy, kto odwiedza bibliotekę ma szansę zakręcić kołem, a co się z tym wiąże wylosować coś fajnego. Mowa o niespodziankach. Jest tylko jedno pole, którego należy unikać. To pole oznaczone kolorem czarnym. Czy jest ono zwiastunem czegoś niedobrego, tego nie wiemy, ale patrząc na to wszystko z przymrużeniem oka, nawet jeśli przypadnie Wam akurat to pole, wystarczy się uśmiechnąć do bibliotekarki, a ona z pewnością pozwoli zakręcić kołem jeszcze raz.

Ty też możesz chronić Ziemię

Autor: 
inf. MH
16DzienZiemi2022.jpg

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

SZKLARNIA - gm. Międzylesie  Gminne Obchody „Dnia Strażaka”

Autor: 
Adam Jaśnikowski
image_6487327cc.jpg

Od udziału w okolicznościowym nabożeństwie delegacji poszczególnych jednostek OSP rozpoczęli sobotnie świętowanie niedawnego Dnia Strażaka druhowie z miasta i gminy. Mszę poprowadził proboszcz ksiądz  Marek Hames w ponad 220-letnim kościele pod wezwaniem świętego Floriana, będącego patronem tej grupy ratowników.

Dolnoślązacy i goście już wiedzą, jak być zdrowym!

Autor: 
inf. Biuro prasowe Polanica-Zdr.

Ponad tysiąc osób wzięło udział w pierwszym Festiwalu Na Zdrowie!, który odbył się w Polanicy-Zdroju. To było bardzo udane, pogodne i rodzinne wydarzenie, w którym każdy, niezależnie od wieku, mógł znaleźć dla siebie coś wartościowego.
Idea Festiwalu Na Zdrowie! oparta jest na trzech filarach – aktywności fizycznej, zdrowym odżywianiu i profilaktyce zdrowotnej. I właśnie podkreślanie znaczenia dla naszego organizmu tych wszystkich elementów oraz promowanie prawidłowych nawyków było nadrzędnym celem spotkania.

Wystawa „Kłodzcy jezuici” oraz opowieść o bł. G. Hirschfelderze

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
IMG_20220507_165908.jpg

Spektakl o ks. Hirschfelderze, a wcześniej otwarcie wystawy „Kłodzcy jezuici” – to wydarzenia kulturalne, które miały miejsce 7 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Na wystawie, którą przygotowali: Tomasz Żołnierz i Mietek Kowalcze zaprezentowano skarby z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, na co dzień niedostępne dla odwiedzających świątynię, m.in. dzieła malarskie, średniowieczne dokumenty pergaminowe (po konserwacji) oraz teatr pasyjny czyli szafa z 20. ruchomymi przedstawieniami Męki Jezusa Chrystusa, też po konserwacji.

Spotkanie w wielkim... bałaganie

Autor: 
Mariola Kowalcze
21.jpg

Chaos na półkach, porozrzucane bajki, wierszowane ubieranki i moc zagadek to nowa oferta dla najmłodszych i potencjalnych czytelników. Czy skuteczna?! Pierwsza wizyta w bibliotece jest zawsze najważniejsza. Szczególnie dla maluchów, które zaczynają wkraczać w świat książek. I co się okazuje!? Zamiast porządku widzą półkowy miszmasz, książki na podłodze, jakaś dziwna sznurkowa instalacja na krzesełkach oraz tajemnicza kartka z błagalnym SOS! Ktoś tu strasznie nabałaganił! W dodatku na dzień dobry sprawdzian z wiedzy o bibliotece, książkach i czytaniu.