wrzesień 2024

Parę pytań do burmistrza Szczytnej, p. Krzysztofa Żaka

Autor: 
Mirosław Awiżeń
01szczytna-zak.jpg

- Ile jest aktywnych gospodarczo firm w Gminie? Mam tu na myśli firmy przemysłowe, rzemiosło, usługi wszelkiego rodzaju, agroturystyka czy handel.
- Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz aplikacji rządowej Biznes.gov.pl aktywnych działalności gospodarczych jest 373 a w KRS 50 wpisów. Łącznie 423 firmy.

- Gdzie głównie pracują mieszkańcy Gminy Szczytna?

Arnošt z Pardubic

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
06a.jpg

Jest w Kłodzku „od zawsze”. Tak i było 15 sierpnia 2024 r. na wielkim Jarmarku Arnošta. Oj działo się, działo wokół kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny a i w jego wnętrzu oraz w zabudowaniach przykościelnych i przepięknym ogrodzie. To wielkie uczczenie Arcybiskupa, a także, i przede wszystkim – uroczystości na cześć Wniebowzięcia Marii.
A zaczęło się o 12.30 uroczystą Mszą Świętą odpustową. A potem to już „poleciało”.

Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (15)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01-w-chmurach.jpg

Cóż za dziwna i jednocześnie wspaniała nazwa miasta Chmurokukułków… Fascynująca wręcz lektura dla wszystkich ale szczególnie dla tych co niegdyś uczyli się greki, tych co wielbią starożytność, ale też fantazję i mistykę, a nade wszystko ...książki.
Sam Autor w posłowiu zapewnił, że książka, którą napisał „to w zamierzeniu pean na cześć wszystkich książek”. To hołd w stronę wszystkich książek jakie powstały, a które niestety umarły w zapomnieniu.

Czytane dla fabuły, czyli o narodowych mitach (nie tylko amerykańskich) – cz. 15

Autor: 
Mietek Kowalcze
01natan.jpg

Za sprawą popkultury amerykańskie, ogólnonarodowe opowieści, ba, ich rodzime niełatwe mity (traumy) stały się naszym wspólnym zasobem. Rozpoznawalnym i mniej lub bardziej zrozumiałym. To dobrze czy jednak odwrotnie? Pewnie o tym podyskutujemy w różnych miejscach. Powodem dla takiego wstępu jest rekomendacja w tym odcinku „Czytania dla fabuły” obszernej powieści (dobrze ponad osiemset stron) „Niksy” Nathana Hilla. Kiedy ukazało się jej polskie wydanie – 2017 – recenzenci powtarzali, że to epopeja na nasze czasy. No dobrze niech im będzie. My jednak pójdźmy trochę inną ścieżką.

Obój i fortepian w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
03.jpg

W niedzielny wieczór 18 sierpnia melomani mieli okazję uczestniczyć w Koncercie Kameralnym z cyklu „Polska muzyka klasyczna w pałacach Dolnego Sląska”. Cykl ten odbywa się w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej. Koncert miał miejsce w sali koncertowej Muzeum Ziemi Kłodzkiej, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Concertare, którego dyrektorem artystycznym jest Piotr Pawlik.

Dolnośląski Festiwal Muzyczny w Szalejowie Dolnym

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
05.jpg

Dolnośląski Festiwal Muzyczny – XII edycja ... wiele się działo w sierpniu... liczne koncerty, ale niestety nie wszędzie mogliśmy być i nie w każdym spotkaniu mogliśmy uczestniczyć. A szkoda... Byliśmy natomiast w Szalejowie Dolnym i o tym garść naszych wrażeń.

Wystawa w Galerii Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej

Autor: 
Kawu
05IMG_6992.jpg

Wystawa poświęcona generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu została otwarta 6 września br.w Galerii Bractwa Rycerskiego Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.
Ekspozycja, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, będzie dostępna dla zwiedzających do 21 września
.

NOCNE ZWIEDZANIE MIASTA Z DRESZCZYKIEM

Autor: 
inf.wł.
Foto: 
archiwum MZK
05.jpg

W tym roku tematem zwiedzania był: Niezwykły żywot Arnošta z Pardubic.
Wydarzenie, organizowane przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej, miało miejsce 9 sierpnia 2024 r.
Impreza plenerowa prowadzona przez muzealników przy udziale wolontariuszy, wzbogacona o działania performatywne, miała na celu przybliżenie życia niezwykłej postaci europejskiego średniowiecza – Arnošta z Pardubic. Widzowie mieli więc okazję zanurzyć się w atmosferę XIV-wiecznego Kłodzka, przyjrzeć się także kłodzkim zabytkom i dziełom sztuki tego czasu.
Jak co roku, wydarzenie cieszyło się bardzo dużą frekwencją.

ZOSTAWCIE PO SOBIE BIBLIOTEKĘ (cz. 3)

Autor: 
David Magen
01magen-Zostawcie (3).jpg

Jesteście ciekawi, jak postępuje remont budynku nowej siedziby biblioteki w Broumovie przy ul. St. Opočenského? Chcesz wiedzieć jak będzie wyglądać i co oznacza, że będzie to centrum kulturalno-kreatywne? Jakie nowe usługi będzie oferować książnica? Masz pomysł, czego nie powinno zabraknąć w nowej bibliotece?

Coś z gospodarki i polityki regionalnej

Autor: 
Mirosław Awiżeń
04.jpg

9 kwietnia 2024 roku w Żelaźnie odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin stowarzyszonych w obrębie Ziemi Kłodzkiej pod przewodnictwem p. Tomasza Korczaka – burmistrza gminy Międzylesie z marszałkiem Województwa Dolnośląskiego p. Pawłem Gancarzem i towarzyszącymi mu urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli służb mundurowych czy też członków zarządu Euroregionu Glacensis z przew. działu polskiego p. Czesławem Kręcichwostem.