sierpień 2022

Zapraszamy na dożynki do Starej Łomnicy - 28 sierpnia.

Zapraszamy do Ludwikowic Kłodzkich - 27 sierpnia.

Talenty gitarowe u podnóża Szczelińca Wielkiego

Autor: 
Witold Kozakowski
Foto: 
Jolanta Pawlik
Uczennice ze swoim nauczycielem w trio gitarowym. fot. Jolanta Pawlik.jpg

W sobotę, 18 czerwca br., w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Pasterce zorganizowano kolejny koncert w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Ziemi Kłodzkiej. Tym razem w zabytkowym wnętrzu sakralnym melomani, turyści oraz mieszkańcy położonej u stóp Szczelińca Wielkiego miejscowości, mieli szansę wysłuchać muzyki gitarowej w interpretacji uzdolnionej muzycznie młodzieży Ziemi Kłodzkiej. Koncert rozpoczęła najmłodsza z uczennic – Natalia Skrzydło. Młodziutka gitarzystka, na co dzień mieszkanka Szczytnej, jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I st.

Ogólnopolski sukces akordeonowy

Autor: 
Liliana Stopka i Tomasz Brusiński
A04.jpg

Miesiąc czerwiec to trudny czas dla uczniów i dla nauczycieli, bo są egzaminy, przesłuchania, sprawdziany. Równocześnie myśl kieruje się w stronę wakacyjnego wypoczynku, co bardzo utrudnia pracę. W naszej szkole ten miesiąc rozpoczął się wyjazdem grupy uczniów do Wrocławia na koncert w Narodowym Forum Muzyki. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowane w kolejnym roku szkolnym.
Pomimo trudnego okresu, akordeony koncertowały poza szkołą – Wernisaż fotograficzny w KOK-u i konkurowały z akordeonistami z innych ośrodków.

Korespondencja z Chorzowa... TURYSTYCZNA PREZENTACJA MIĘDZYLESIA

Autor: 
Janusz Puszczewicz
Foto: 
Justyna Adamów
286039085_5171589052918301_2699487956289307469_n.jpg

W malowniczej scenerii Parku Śląskiego w Chorzowie odbyły się ostatnio Targi Turystyki Weekendowej „Atrakcje Regionów”. To już dziesiąta jubileuszowa edycja tej imprezy, na którą ściągają zawsze tłumy mieszkańców śląskiej aglomeracji. Patronat nad imprezą sprawował Minister Sportu i Turystyki, Wojewoda Śląski oraz gospodarze pobliskich miast. Park Śląski to jeden z największych tego typu parków w Europie /ponad 530 ha/ leży na styku Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śl. To tu znajdziemy m.in.

ZDOBYCIE CZY UPADEK? KŁODZKI WOJENNY EPIZOD 1622 ROKU W EUROPEJSKIM KONTEKŚCIE Z PERSPEKTYWY 400 LAT

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
IMG_20220624_123643.jpg

W Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku 24 czerwca br. odbyło się seminarium naukowe pod tym tytułem. W 2022 roku mija bowiem 400 lat od zdobycia, przez wojska cesarza rzymskiego i króla czeskiego Ferdynanda II, Kłodzka – będącego ostatnim bastionem oporu powstania protestanckich stanów (nie tylko) czeskich. Tym samym zakończyła się pierwsza faza wojny 30-letniej, zwana czeską (bellum bohemicum). Wydarzenie to miało istotne znaczenie dla dziejów Kłodzka i hrabstwa kłodzkiego.

Miodobranie w Starostwie Powiatowym w Kłodzku

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
003.jpg

W Starostwie Powiatowym w Kłodzku od 2020 roku funkcjonuje powstała z inicjatywy starosty kłodzkiego – Macieja Awiżenia niewielka pasieka. Celem jej powstania było podniesienie świadomości mieszkańców powiatu jak bardzo ważna i pożyteczna dla naszego środowiska jest praca pszczół. Bez nich ludzkość nie przetrwałaby dłużej niż cztery lata. Pszczoły zapylają aż 77% gatunków roślin. Urodzaj w rolnictwie jest więc również uzależniony od ich liczebności. Dlatego chcemy, aby pszczół było jak najwięcej.

O mowie nienawiści i hejcie w XXI wieku

Autor: 
inf. MH
3hejt2022.jpg

W kwietniu tego roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich otrzymała informację, że udało nam się zakwalifikować do ogólnopolskiej akcji skierowanej do bibliotek -„O mowie nienawiści i hejcie”. Tym samym znaleźliśmy się w grupie 120 placówek z całej Polski, która otrzymała bardzo interesujące książki edukacyjne, do wykorzystania bezpośredniego podczas zajęć z młodzieżą. Akcja została zorganizowana wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska.

Wójt Gminy Kłodzko czytał dzieciom

Autor: 
inf. MH
4CPCZDWojborz2022.jpg

Tegoroczna, czerwcowa ogólnopolska akcja „Cała Polska Czyta Dzieciom” realizowana była pod hasłem – Polscy autorzy dla klimatu. Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko różni goście czytali dzieciom polskich i zagranicznych autorów. Moderatorem spotkań eko była Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. W Filii w Wojborzu wyzwanie podjął osobiście wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur. Słuchaczami byli uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej. Akcja rozpoczęła się od przeczytania książeczki pt. Tomek staje się eko autorstwa Estelle Meens Genevieve Rousseau.

Dawne szkoły w Dolinie Bystrzycy Łomnickiej - Młoty

Autor: 
Robert Leszczyński
03l..jpg

Okres wakacji to czas odpoczynku od szkoły, więc na koniec krótko jeszcze wspomnę o szkole z najkrótszą historią w Dolinie Bystrzycy Łomnickiej. W XIX wieku bardzo rozwinęły się wszystkie wcześniej powstałe placówki. Natomiast wiek XX dokonuje kolejnej ważnej zmiany w strukturze okolicznych szkół. Młoty – jako ostatnia wieś w dolinie, dostępują prestiżu posiadania własnej szkoły.