grudzień 2024

Musical ze świąteczno-kolędowym repertuarem. Kłodzki Ośrodek Kultury - 7.01. godz. 18.00. Bilety: 20 zł Kasa KOK/Galeria Sztuki pARTer

Prawdopodobnie nie ma osoby, która by nie znała ogólnej fabuły „Opowieści Wigilijnej” Charlesa Dickensa. Jednak nasza historia nie tylko zaprezentuje klasykę literatury w widowiskowej formie, ale pozwoli także wielopokoleniowej widowni posmakować odrobiny nostalgii swojej młodości. Spektakl opowiadany jest za pomocą przepięknych baśniowych choreografii w scenach, które legendarny skąpiec i malkontent – Ebenezer Scrooge – będzie musiał przeżyć, aby dotrzeć do wrażliwca, którego w sobie skrywał od tak dawna.

„Jezioro Łabędzie” to wyjątkowy spektakl baletowy, wspaniale wykonany przez renomowany Królewski Balet Klasyczny pod dyrekcją Marcin Rolczyńskiego. Ta klasyczna produkcja, stworzona przez Piotra Czajkowskiego, jest jednym z najbardziej znanych i ukochanych baletów na całym świecie.

Byłem na spotkaniu Przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z przedstawicielami Rządu i Banku BGK w Lądku Zdroju w dniu 28.11.2024 r.

Autor: 
Jerzy Dudzik
dudzik.jpg

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Razem dla Regionu Śnieżnik. Jego celem było omówienie istniejących problemów i ograniczeń w organizacji wsparcia w odbudowie tego co zniszczyła powódź 2024 roku. Roboczy charakter spotkania oznaczał otwartą dyskusje bez udziału mediów. Należy zaznaczyć, że moment otwarcia spotkania odbył się z ich udziałem.

Obrazy Marii Truczki-Platy w Galerii Kłodzkiego Ośrodka Kultury

Autor: 
Mirosław Awiżeń
04IMG_20241204_135152.jpg

Nie byłem na samym wernisażu. Może to i dobrze – bo pewno był tłum...
Poszedłem później i zauroczyłem się Jej obrazami... tymi większymi i tymi mniejszymi, oprawionymi (część z nich już sprzedana).
To są moje klimaty. Dobrze się w ich obecności czułem. Figuratywne a jednak odrealnione. Zauważalne postacie a jednak „poukrywane” w przestrzeni, w naturze...
Dobrze było je zobaczyć, pobyć wśród nich.
A kogo zachęciłem (na pewno Krynię) zapraszam. Wystawa czynna do 8 grudnia 2024 r.

PS Szkoda, że tak krótko.

Marty Cybulskiej „731 dni lekkoduszenia”

Autor: 
Inf. PiMBP w Kłodzku
Foto: 
MA
02.jpg

W Saloniku Prasowym w czytelni PiMBP w Kłodzku, w środę 27 listopada odbyła się promocja książki Marty Cybulskiej „731 dni lekkoduszenia”.

„Fakty i mity o fabryce papieru w Młynowie”

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01.jpg

W piątek, 22 listopada br. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej miał miejsce wykład dra hab. Macieja Szymczyka pt. „Fakty i mity o fabryce papieru w Młynowie”.

Intrygujący tytuł tomiku poetyckiego „i” – autorstwa Katarzyny Śrutwy

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
04a.jpg

Kolejne ciekawe spotkanie autorskie z cyklu „poetyckich” w Filii „Pod Pegazem” odbyło się w czwartek, 21 listopada. Jego bohaterką była kłodzczanka Katarzyna Śrutwa, która jak dotąd dała się nam poznać jako malarka. Jej twórczość plastyczna wielokrotnie była prezentowa na wystawach zbiorowych i indywidualnych Dużego Studia Plastycznego KOKu, prowadzonego przez Bogdana Wieczorka. Wspominając swoje początki zainteresowań plastyczno-poetyckich, powiedziała, że najważniejsze dla niej było najpierw słowo, potem kreska, a następnie plama...

„Niechciana pierwsza podróż – wspomnienia dzieci zesłanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01IMG_20241107_170415.jpg

Gościem Filii PiMBP „Pod Pegazem” w dniu 7 listopada była prof. Małgorzata Ruchniewicz – historyk, wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka wielu pozycji poświęconych Ziemi Kłodzkiej, w tym tak cenionych jak: „W kraju Pana Boga. Źródła i materiały do dziejów Ziemi Kłodzkiej od X do XX wieku”, „Dzieje Ziemi Kłodzkiej”, „Bystrzyca Kłodzka. Zarys rozwoju miasta na przestrzeni dziejów”. Tym razem okazją do spotkania była promocja książki pt. „Niechciana pierwsza podróż – wspomnienia dzieci zesłanych w latach 1940-1941 w głąb ZSRR”.

Mieczysław Gorzka w kłodzkiej PiMBP

Autor: 
Inf. PiMBP w Kłodzku
02_n.jpg

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w kłodzkiej bibliotece, 6 listopada w Saloniku Prasowym z miłośnikami kryminału spotkał się Mieczysław Gorzka. Autor, którego powieści, zwłaszcza z komisarzem Zakrzewskim w roli głównej, od kilkunastu lat działają na wyobraźnię Czytelników. Rozmowę z gościem przeprowadziła klubowiczka kłodzkiego DKK Danuta Szewczyk.