2020-01
POWIAT KŁODZKI NAJLEPSZY NA DOLNYM ŚLĄSKU
Podsumowanie XX Dolnośląskich Igrzysk LZS Mieszkańców Wsi i Miast 2019. W nowo wyremontowanym budynku „Podhalanki” w Krosnowicach odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród, stanowiących podsumowanie rozgrywanych XX igrzysk organizowanych przez Ludowe Zespoły Sportowe Województwa Dolnośląskiego w 2019 roku. Uroczystość otworzył i poprowadził Bogdan Ogrodowczyk – członek Rady DZ LZS oraz Leszek Noworól – prezes Zarządu Rady DZ LZS.
Rywalizacja zawodników zrzeszonych w LZS Dolny Śląsk odbywała się w 16 różnych kategoriach sportowych, m.in. takich jak: bieganie, piłka halowa, siatkówka a...
Nowe stowarzyszenie nauczycieli na Ziemi Kłodzkiej
MKS Porozumienie Nauczycieli Ziemi Kłodzkiej to nazwa stowarzyszenia zarejestrowanego w lipcu 2019 roku. Jesteśmy organizacją jednoczącą nauczycieli z różnych typów szkół i – to dla nas bardzo ważne – ponad wszelkimi podziałami.
Jedną z głównych form naszej działalności jest współpraca nauczycieli naszego regionu na rzecz dobra szkoły. Chcemy być forum dla dyskusji i wymiany pomysłów oraz potrzeb naszego środowiska. Ważne jest dla nas wzajemne wspieranie naszych aktywności i działań. Pragniemy również ułatwić wymianę informacji i doświadczeń w środowisku lokalnym.
Mamy kontakt z podobnymi...
Protest przed Sądem w Kłodzku
Protesty w obronie sędziów odbyły się w śro-dę, 18 grudnia 2019 r. niemal w każdym regionie Polski, także i w Kłodzku. Symboliczna manifestacja rozpoczęła się punktualnie o godz. 18.00 i skupiła ok. 100 uczestników. Zainteresowani udziałem w obronie niezależności sądownictwa spotykają się przed Sądem każdego trzeciego dnia miesiąca o 18.00.
Lądeckie spotkanie Bialskiego Oddziału PTTK
W dniu 12 grudnia 2019 r. o godzinie 17.00 w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju przybyłych członków i sympatyków Oddziału PTTK Bialskiego w imieniu Zarządu Oddziału przywitała prezes Małgorzata Bednarek:
„Szanowni Państwo, witam wszystkich bardzo serdecznie na spotkaniu lądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Po raz trzeci organizujemy takie spotkanie w okresie przedświątecznym, jest to czas gdy można już zacząć podsumowywać mijający rok. I pozwolę sobie zająć Państwa uwagę takim krótkim podsumowaniem, ale dopiero w drugiej części...
20 lat programu stypendialnego im. Grzegorza Ciechowskiego
Uroczysta gala, podczas której wręczone zostały stypendia za wyniki w nauce i za różnorodne osiągnięcia dla młodzieży uzdolnionej z terenu gminy wiejskiej Kłodzko odbyła się w świątecznym nastroju w Szkole Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku w piątek, 6 grudnia 2019 roku. Wszystkich gości, którzy przybyli na jubileusz powitali prowadzący w osobach Pauliny Kraj i Mateusza Kubasiaka z Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko. Na widowni m.in. zasiedli: Ryszard Niebieszczański – członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Stanisław Jurcewicz – radny Województwa Dolnośląskiego, Robert Duma –...
Rok 2019 w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku
Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku rozpoczęło swoją działalność wiosną 2012 roku i w ciągu kilku lat stało się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Ziemi Kłodzkiej i diecezji świdnickiej. Swoją aktywność Centrum zawdzięcza bezinteresownej pracy bardzo wielu osób oraz otwartości i wyrozumiałości księdza prałata Juliana Rafałko, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. W telegraficznym skrócie podsumujmy więc kolejny 2019 rok działalności Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Oto najważniejsze wydarzenia.
*Wieczór Kolędowy
13 stycznia zaprosiliśmy wszystkich na „...
Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej na dawnej karcie pocztowej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Pod takim tytułem zorganizowana została w Muzeum Ziemi Kłodzkiej wystawa, którą uroczyście otwarto 13 grudnia 2019 r. Podczas spotkania z okazji wernisażu odbyła się także promocja najnowszego wydawnictwa muzealnego, prezentującego dawne karty pocztowe z motywami związanymi z dawną turystyką. To już trzecia publikacja udostępniająca muzealne zbiory filokartystyczne. Pierwsza przedstawiała pocztówki z widokami dawnego Kłodzka, druga widoki zdrojów Ziemi Kłodzkiej, ta zaś powstała z myślą o miłośnikach turystyki.
O urokach dawnych kart pocztowych nie trzeba nikogo przekonywać. Klimat minionej...
O OCHRONIE PRZECIWPOWODZIOWEJ w Długopolu-Zdroju
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie pod wpływem protestów społecznych całkowicie odeszło od pierwotnego projektu wybudowania na Ziemi Kłodzkiej dużych zbiorników przeciwpowodziowych. Podczas spotkania konsultacyjnego w Długopolu-Zdroju, które od-było się 4 grudnia ub.r., ten fakt został potwierdzony. Przedstawiciele PGW WP – RZGW zaprezentowali zebranym najnowsze założenia projektowe. Nowy projekt kładzie akcent na tzw. bierną ochronę, co wiąże się z podjęciem szeregu prac mających doprowadzić do spowolnienia nurtu rzek i potoków. Do grudnia 2022 r. będzie realizowany pierwszy etap...
ODZNACZENIA WOPR PODCZAS SESJI RADY POWIATU
W trakcie XII sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, miała miejsce uroczystość wręczenia odznaczeń Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Odznaczenia przyznaje się za wyjątkowe działania oraz niezwykłe postawy na rzecz ratowania życia i zdrowia ludzkiego. W tym roku m.in. na wniosek prezesa Zarządu – Zdzisława Grzybowskiego, biorąc pod uwagę indywidualne zasługi osób, nagrodzono ośmiu ratowników z powiatu kłodzkiego.
Odznaczeni ratownicy WOPR Kłodzko:
Brązową Honorową Odznaką WOPR
1. Dariusz Matusiak
2. Wiktor Toczyński
3. Bartłomiej Prorok
4. Grzegorz Kulig
5. Rafał Cygan
6. Janusz Zalewski...
Szybka wycieczka do Pragi
Mieszkamy w takim miejscu, że do stolicy Republiki Czeskiej mamy bliżej niż do stolicy Polski. Do Pragi możemy pojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Niezależnie od pory roku czy pogody, Praga zawsze jest pełna turystów! Żelazne punkty każdej, nawet szybkiej wycieczki do Pragi, to Plac Wacława, Rynek Starego Miasta i Most Karola. W grudniu turystów dodatkowo przyciąga największy w Czechach jarmark adwentowy.
POCZTÓWKA ZE LWOWA (11)
Czas kończyć nasze lwowskie wędrówki. Raz, że nie chciałbym zanudzać Państwa tak długim cyklem a dwa – że w okresie zimowym może nie czas na takie też wędrówki. Inna sprawa, że Lwów zawsze jest uroczy i magiczny bez względu na porę roku.
Spacerując ulicami Lwowa mimo woli przywołuję postacie – które kiedyś tu żyły, tworzyły i chodziły tymi samymi ulicami. Postacie, które stąd się wywodziły lub spędziły tu szmat czasu. Wchodziły do tych samych kościołów, wstępowały do tych samych kawiarni. Tych co budowali i tworzyli duchową tkankę tego miasta, ale i całej dopiero co odrodzonej Rzeczpospolitej...
Wchodzimy w nowy etap surowości
Jak słusznie zauważył Stanisław Michalkiewicz: wchodzimy w nowy etap surowości, o czym sam przekonał się na własnej skórze po tym, jak komornik zablokował mu konta bankowe na skutek wyroku zaocznego wydanego przez Sąd Okręgowy w Poznaniu na rzecz pewnej pani, której ma zapłacić 150 tys. zł plus inne koszty. Wyrok zapadł bez wiedzy zainteresowanego, który nawet nie wiedział, że toczy się jakaś sprawa, ponieważ zawiadomienia wysyłane były pod nieaktualny adres. O wyroku także pewnie by się nie dowiedział, gdyby nie owo wyzerowanie kont, podobnie jak nie wie o co chodzi. Może się dowie, gdyż...
Co w trawie piszczy?
SKIBUS
W pierwszym dniu świąt Bożego Narodzenia pojawiły się w Dusznikach Zdroju skibusy – został zainaugurowany sezon narciarski. Skibusy wożą narciarzy do Zieleńca oraz na Jamrozową Polanę. No, no, no.
JUBILEUSZ
Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. Pracownice placówki: Urszula Poźniak, Wita Knutel oraz Monika Nowacka, zostały odznaczone Medalami za Długoletnią Służbę przyznanymi przez Prezydenta RP. Na uroczystość przybyli m.in. wicewojewoda Jarosław Kres, a także wójt Adrianna Mierzejewska. Gratulacje!
KONSULTACJE
Państwowe...
Wybitny. Sławny
Ze zdziwieniem i niepokojem obserwuję, jak na przestrzeni lat ulegają dewaluacji słowa, które kiedyś miały swój uzasadniony wydźwięk. Obecnie nagminnie nadużywane w mowie potocznej – spowszechniały do tego stopnia, że zatraciły kompletnie swój sens. Mało tego, ich słuchanie, a jeszcze gorzej – czytanie ich doprowadza do szewskiej pasji. Ten trend wypowiedzi szczególnie upodobali sobie ludzie, którzy z im tylko znanych powodów piszą o kulturze. Z artykułów ich autorstwa wręcz wylewają się chmary wybitnych person, które są także sławne, uznane, niezapomniane, uzdolnione, fenomenalne, kapitalne...
W kilku zdaniach - Szczytna
*Mikołajkowe spotkanie maluchów.
Po raz trzynasty odbyło się spotkanie najmłodszych mieszkańców gminy Szczytna, urodzonych między październikami 2018 i 2019 r.
W latach minionych największa ich liczba to – 85, najmniejsza – 45 osób. Zwykle najwięcej dzieci rodzi się jesienią, tym razem w październiku (9), najmniej wiosną – w kwietniu (2). Pomysłodawcami tej imprezy byli: Anna Nowak, ówczesna dyr. Biblioteki Publicznej oraz Marek Szpanier, ówczesny burmistrz. W tym roku jego gospodarzami byli Aleksandra Mendychowska i Jerzy Król, obecna dyrektor biblioteki oraz obecny burmistrz.
W czasie, o...
NOWO WYREMONTOWANE ŁAZIENKI W KŁODZKIM SZPITALU
W ramach dwóch projektów z Budżetu Obywatelskiego 2019 i za sprawą Państwa głosów, zostały przekazane środki finansowe z Powiatu Kłodzkiego na wyremontowanie łazienek na oddziale dziecięcym oraz oddziale wewnętrznym w kłodzkim szpitalu. Pomysłodawczyniami projektu były panie: Dorota Łakucewicz oraz Maria Dukat-Krzonkalla.
Odnowione i pachnące jeszcze świeżością łazienki oglądali wszyscy zaangażowani w ich wyremontowanie.
Władze powiatu reprezentowali: Maciej Awiżeń – starosta kłodzki, Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki...
„e-Sudety” na liście innowacyjnych projektów na Dolnym Śląsku!
W dniach 5-6 grudnia w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju odbyła się konferencja połączona z debatą i panelami naukowymi pn.: „e-Sudety elektromobilność w kontekście dbałości o czyste powietrze – rozwiązania dla samorządów”. Projekt e-Sudety został wskazany przez sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusza Zyskę jako wiodący innowacyjny projekt na Dolnym Śląsku. Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym Ministra Klimatu Michała Kurtyki, NFOŚiGW oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
W konferencji wziął udział sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusz Zyska, który w...
Wieści z Gminy Nowa Ruda
* Walcząc o czyste powietrze
Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska i jej zaangażowani pracownicy z referatu inwestycji i zagospodarowania przestrzennego pod kierownictwem Pawła Szafrana z sukcesem pozyskują kolejne środki na zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza w gminie. Z nieukrywaną radością informujemy, iż z korzyścią dla Gminy Nowa Ruda rozstrzygnięty został jeden z ostatnich konkursów na dofinansowanie tego typu zadań w perspektywie na lata 2014-2020.
Gmina Nowa Ruda realizować będzie partnerski projekt pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych...
Kolejne trzy stacje ładowania samochodów elektrycznych w ramach projektu e-Sudety już uruchomione!
W regionie Sudetów powstają systematycznie stacje ładowania samochodów elektrycznych. W styczniu zostaną otwarte oficjalnie trzy kolejne – 8 stycznia w Kamiennej Górze, 9 stycznia w Dzierżoniowie i 10 stycznia w Międzylesiu.
Urządzenia to stacje o normalnej mocy, które ładują samochody prądem zmiennym 2 x 11 kW.
Na mapie e-Sudetów działają już stacje w Lądku-Zdroju, Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Międzylesiu, Dzierżoniowie i Kamiennej Górze. Ładowanie jest obecnie bezpłatne.
- Wierzymy, że instrumenty wsparcia dla samorządów, w tym korzyści wynikające z Funduszu Transportu Niskoemisyjnego, a...
RADA MIEJSKA w Bystrzycy Kłodzkiej USTALIŁA NOWE OPŁATY ZA ODPADY
Szanowni Państwo, od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami komunalnymi. Od nowego roku wszyscy będziemy mieli obowiązek segregowania odpadów komunalnych.
CO NAS CZEKA Z NOWYM ROKIEM?
1. Od 1 stycznia 2020 r. każdy ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Za jej brak – zgodnie z ustawą – stosowana będzie podwyższona opłata.
2. Odpady teraz będziemy segregować na pięć frakcji, zamiast dotychczasowych trzech. W tej sytuacji zastosuje się wiele różnokolorowych worków/ pojemników na gromadzenie odpadów:
- niebieski – na papier, w tym...
Przedświąteczna narada
19 grudnia ub.r. w bystrzyckim ratuszu odbyła się narada sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli z władzami gminy Bystrzycy Kłodzkiej. Omawiano sprawy dot. zmiany systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz bieżące problemy sołectw. Najmilszą częścią spotkania było dzielenie się opłatkiem i składanie świąteczno-noworocznych życzeń, które w imieniu swoim i pracowników Urzędu Gminy złożyli wiceburmistrz Beata Hucaluk-Szpanier i sekretarz Tadeusz Zieliński – życząc zdrowia, błogosławieństwa Bożego, rodzinnej atmosfery oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2020 roku.
XVI POWIATOWY KONKURS EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY ROZSTRZYGNIĘTY
Zakończyły się zmagania młodzieży ze szkół powiatu kłodzkiego w XVI Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu był Kryzys klimatyczny. W konkursie udział wzięło ponad 20 uczestników.
W tym roku w komisji konkursowej zasiedli: Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarosta kłodzki – przewodnicząca komisji, Piotr Marchewka – etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Adam Łącki – przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji, Turystyki i Ochrony Środowiska, Paweł Kmiecik – Nadleśnictwo Międzylesie, Włodzimierz Biniaś – Nadleśnictwo Bardo Śląskie,...
Pracowity rok dla „Detektywów Przeszłości”…
„Detektywi Przeszłości” to nieformalna grupa młodzieży, działająca przy Kłodzkiej Szkole Przedsiębiorczości pod opieką nauczyciela historii i regionalisty p. Marka Królikowskiego, która od 5 lat odkrywa i kataloguje zachowane pomniki historii w kłodzkich wsiach. Działania grupy mają na celu upowszechnianie wiedzy o tych mało znanych lub zapomnianych dla społeczności lokalnej zabytkach, które są świadectwem wielokulturowego dziedzictwa regionu.
Krosnowice to kolejna już miejscowość Gminy Kłodzko, która znalazła się na „celowniku” młodych pasjonatów historii lokalnej. W dniu 16 grudnia ub.r. w...
Muzyczna strona Kozakowskiego
* Młodzież z Moniuszką na gitarowym gryfie
W ubiegłym roku obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Nie mogli tego nie zauważyć młodzi gitarzyści Ziemi Kłodzkiej i włączyli się w cykl przedsięwzięć artystycznych związanych z twórczością ojca polskiej opery narodowej. Stanisław Moniuszko nie komponował co prawda na gitarę klasyczną, ale sporo jest opracowań i transkrypcji jego muzyki na gitarę solo i zespoły gitarowe. Zespół Gitar Klasycznych CAMERATA GLACENSIS, składający się z uczniów klasy gitary Witolda Kozakowskiego w Szkole Muzycznej II st. w...
Akordeonowy grudzień
Po raz kolejny uczniowie z klasy mgr Tomasza Brusińskiego i Liliany Stopki mieli okazję pracować pod kierunkiem wybitnego pedagoga i metodyka w osobie dr hab. Piotra Chołołowicza z Akademii Muzycznej w Katowicach.
W serdecznej atmosferze uczniowie prezentowali swój repertuar i korzystali z uwag konsultanta. Nawet pierwszoklasista Wiktor (jeszcze przedszkolak) z ogromną chęcią i skupieniem pokazał czego się nauczył do tej pory, grając melodię Panie Janie i kolędę Lulajże Jezuniu.
Pan Chołołowicz pogratulował nauczycielowi Tomaszowi Brusińskiemu świetnych wyników nauczania i wykazał...