wrzesień 2021

VI Festiwalu im. Pawła Królikowskiego

Autor: 
UMKudowa
Koncert Stanisława Sojki.jpg

Kudowa-Zdrój – fotomigawki z VI Festiwalu im. Pawła Królikowskiego.
1. Inauguracja Festiwalu w Nachodzie.
2. Jan Kliment i Lenka Kolimentowa.
3. Stanisław Sojka.

Kłodzkie parki

Autor: 
Bolesław Witowski
8.jpg

Ostatnio dużo pisze się o innych miejscowościach a o Kłodzku coś się nie wspomina. Postanowiłem uzupełnić ten brak.
KŁODZKIE PARKI
Dzięki staraniom pp. Burmistrzów i Starosty mamy w Kłodzku kilka ładnych parków: Park Sybiraków, Park Strażacki, Park Miłośników Wojsk Górskich i bardzo oryginalny Park im. KUMKO, organizatorki i animatorki pszczelarstwa na Ziemi Kłodzkiej. W tym Parku można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o pszczołach, ich pracy i rodzajach pasiek i uli. Park posiada nawet alejkę koloru miodowego.

A co tam w Różanym Dworze...Kartka z podróży...

Autor: 
Monika Maciejczyk
biuro.jpg

A co tam w Różanym Dworze ... Kartka z podróży - A Ty mnie na Wyspę zaprowadź – konfesjonał wspomnień czyli jak Tatko kochany wyspę dla swojej Jedynaczki odnalazł i co dalej było ci za porządkiem, a też o ptakach Gordona i myślach zebranych pod starym asparagusem w wioseczce mojej, na plaży w dzień niebieski i upalny – część I

A Ty mnie na Wyspę zaprowadź
gdzie trwa senna pogoda
i śmierci nie ma
ni łez
Bo dziś i jutro i na wiek cały
pamięć czas
zatrzyma wspaniały
gdzie Ty i ja ...
Niech trwa
niech trwa ...
/Monika Maciejczyk/

Literacka Polanica - Helikon

Autor: 
Walentyna Anna Kubik i Janusz Olearnik
IMG_0352.jpg

*Polanickie „Śniadania na trawie”
Tak jak w latach poprzednich, również w tym roku w Polanicy odbywa się tradycyjna letnia impreza „Śniadanie na trawie”. Przez kilka niedziel w lipcu i sierpniu polanickie Centrum Kultury i Promocji przy Teatrze Zdrojowym organizuje plenerowy spektakl muzyczny z domieszką poezji. Rzeczywiście można tam przysiąść na trawie, na ławeczce lub przystanąć na chwilę, aby posłuchać letnich melodii i pogodnych wierszy. Czasem pogoda płata figle, a taki fortepian bardzo nie lubi deszczu – wtedy impreza przenosi się do Teatru.

Światowy Dzień Smerfa

Autor: 
inf. MH
2Maleństwa.jpg

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej zorganizowała cykl zajęć w formie stacjonarnej oraz online. Bohaterami akcji są Smerfy, gdyż w czerwcu obchodzimy Światowy Dzień Smerfa. Z bohaterami bajek o Smerfach spotkały się dzieci z grupy „Maleństw” z Przedszkola Gminnego w Jaszkowej Dolnej, a moderatorem zajęć była bibliotekarka Agata. Dzieci były smerfnie przygotowane i odpowiednio wystylizowane do zajęć.

Piaskowe obrazki

Autor: 
inf. MH
7piaskoweobrazki2021.jpg

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie działa na dwóch płaszczyznach, stacjonarnie i online. Na okres wakacyjny przygotowała warsztaty artystyczne „piaskowe obrazki”, które spotkały się z bardzo pozytywnym odzewem. Ale zacznijmy od początku…

Dygresyjny Dyskusyjny Klub Książki

Autor: 
KL-N
kolor.jpg

*Opowiem Ci bajkę – czerwcowe spotkanie DDKK

Wykład Agnieszki Urbańskiej

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
agniszka1.jpg

W czwartek 24 czerwca 2021 r. w gościnnej sali pn. „Międzypokoleniowe miejsce spotkań” odbyło się spotkanie metodyczne kadry zarządzającej bibliotekami z powiatu kłodzkiego. Zostały poruszone następujące tematy: omówienie statystyk i sytuacji bibliotek, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk. Zebrani wysłuchali interesującego wykładu dr Agnieszki Urbańskiej (autorki książek dla dzieci) pt.: Książki na receptę. Wybór tekstów które leczą.

Dawne gospody w Dolinie Bystrzycy Łomnickiej (7) - Opoczka czyli epilog

Autor: 
Robert Leszczyński
opoczkaw.jpg

Nie sposób zakończyć opowieści z Doliny Kresowej o dawnych obiektach, służących turystom i mieszkańcom zabawą, strawą a czasem nawet noclegiem, bez zapomnianej dzisiaj Opoczki, czyli niemieckiego Dinters-höhe, która istniała nieco ponad sto lat w odległych zakątkach Gór Bystrzyckich.