styczeń 2022

Spotkanie klubu miłośników poezji w Krosnowicach

Autor: 
inf. MH
2Klubpoetycki.jpg

Minęła 50. rocznica śmierci pisarki, autorki książek, baśni i wierszy dla dzieci, redaktorki czasopism dziecięcych i tłumaczki literatury skandynawskiej. Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zorganizowała spotkanie klubowiczów miłośników poezji z okazji 50. rocznicy śmierci Janiny Porazińskiej (1882–1971).

Dotacja na zakup nowości wydawniczych

Autor: 
inf. MH

W dniu 14 października 2021 roku Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zaakceptował listę rankingową bibliotek uprawnionych do otrzymania dofinansowania w ramach Kierunku interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

Wieści z Gminy Nowa Ruda

Autor: 
inf. Barbara Adamska
Dzień Seniora na wesoło.jpg

*Biegowy listopad
W listopadzie odbyły się dwie duże imprezy biegowe, których organizatorem było Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda. 9. Invest-Park Bieg Niepodległości przyciągnął niemal pół tysiąca osób, które na sportowo spędziły narodowe święto.

Całoroczna gospodarka pasieczna – prowadzenie rodziny pszczelej w pasiece

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
004.jpg

W dn. 13-14 listopada 2021 r., w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku, odbyło się szkolenie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku – Powiat Kłodzki oraz Zrzeszenie Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej im. Weroniki Kumko, poprowadzone przez doświadczonego pszczelarza Marka Podlewskiego – mgr. inż. zootechniki, rzeczoznawcę chorób pszczół, pracownika Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie na stanowisku specjalisty ds.

Deklaracja współpracy w zakresie ratownictwa medycznego na pograniczu polsko-czeskim została podpisana

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
mDSC_0175.jpg

To bardzo ważny dzień dla mieszkańców terenów transgranicznych, pierwszy krok został zrobiony - dwunastu sygnatariuszy z Polski i Czech podpisało deklarację współpracy.
W wyniku wieloletnich starań Macieja Awiżenia – starosty kłodzkiego w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, została podpisana DEKLARACJA WSPÓŁPRACY w zakresie ratownictwa medycznego na pograniczu polsko-czeskim.

Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Łucznictwie

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
013.jpg

W dniach 13-14.11.2021r. w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie odbyły się: XI Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie, oraz I Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików Młodszych w łucznictwie.
W zawodach wzięło udział 150 zawodniczek i zawodników z 26 klubów.
W ceremonii otwarcia udział wzięl: Monika Wielichowska – poseł na Sejm RP, Maciej Awiżeń – starosta kłodzki, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – wicestarostosta kłodzki, Piotr Marchewka – etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Józef Baściuk – prezes PZŁ, Rafał Bolisęga – v-ce prezes KS Piast Nowa Ruda.
Zwycięzcy

A co tam w Różanym Dworze...

Autor: 
Monika Maciejczyk
Zakończenie obrad - Hotel ,,Medical Sensus '' w Polanicy — kopia.jpg

A co tam w Różanym Dworze …
Słowo i jak świętym jest, bowiem uspokaja i pokój niesie, a też jak wabi cudnie, że do miejsc rodła i wzrastania pielgrzymują wszyscy literaci Ziemi.
A to już tradycja Festiwalu – Poeci bez Granic, organizowanego przez ZLP przy ogromnym wsparciu władz, bowiem to XVIII obchody międzynarodowych zjazdów pisarzy i poetów do naszego miasteczka... do wód.

Literacka Polanica - Helikon

Autor: 
Janusz Olearnik
Janusz Olearnik - reżyser i poeta.jpg

*Wielka poezja w Polanicy – z Helikonem w tle
Dziś prawie nikt nie czyta poezji. Z badań wynika, że zaledwie 40 procent Polaków sięgało po jakąkolwiek książkę w ostatnim roku. Inne badania pokazują, że spośród tych, co czytają, tylko 5 procent czyta poezję. Można by więc ogłosić, że poezja jest skończona, co oznaczałoby, iż moja zbliżająca się emerytura traci sens, myślałem bowiem, że poezja wypełni jej znaczny obszar. Zatem muszę to przemyśleć, może lepiej pisać bloga albo hodować jakieś kwiatki, albo zwiedzać muzea i parki? Tymczasem w Polanicy…

Wzgórza Włodzickie w rytmie slow

Autor: 
inf. Barbara Adamska
Wzgórza Włodzickie w rytmie slow.jpg

W listopadzie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wydał mapę „Slow Travel Dolny Śląsk”. Mapa zaprasza do miejsc nieoczywistych, które zwiedza się wolnym krokiem. Na terenie powiatu kłodzkiego, obok Torfowiska Pod Zieleńcem, Łężyckich Skałek i Radkowskich Skał znalazły się Wzgórza Włodzickie, które wybrzmiały po raz pierwszy jako silna marka, będąca – ze swoimi literackimi szlakami – mocną alternatywą dla zatłoczonych Gór Sowich. Co zastanawiające, na mapie powiatu znalazły się też Błędne Skały. Być może autorzy mapy bywali w nich tylko poza sezonem.

Polecamy XIII numer „Almanachu Ziemi Kłodzkiej”, pisma wydawanego przez Oficynę Wydawniczą „BRAMA”, popularyzującego tematykę historyczno-kulturalno-turystyczną związaną z naszym regionem. Ciekawe artykuły prezentują: Barbara Adamska, Danuta Chmielarz, Marek Gałowski, Henryk Grzybowski, Dagmara Kacperowska, Irena Klimaszewska, Mieczysław Kowalcze, Janusz Laska, Robert Leszczyński oraz Mirosław Awiżeń i Krystyna Oniszczuk-Awiżeń (red. nacz. pisma). A co ciekawego przeczytamy? ...